
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Zlá správa sa netýka dovolenkárov, ktorých zaujíma dolár. Ten je so súčasným kurzom tesne nad 47 korunami za dolár oproti minulému letu lacnejší skoro o dve koruny. Súvisí to s jeho oslabením oproti euru.
Naproti tomu euro tento rok stojí 44 korún a 60 halierov, čo je o dve koruny viac ako vlani. Zdraženie euromeny o päť percent však prekonáva česká koruna. Tá stojí korunu päťdesiat, teda o pätnásť percent viac ako pred rokom.
Koruna sa v piatok dostala až na kurz 44,68 koruny za euro, takže v priebehu týždňa stratila viac ako dve percentá. Momentálne je najslabšia za posledné tri roky. Šanca, že koruna sa do začiatku prázdnin alebo počas nich znova zhodnotí, je veľmi malá. Bankoví analytici predpokladajú, že pod úroveň 43 korún za euro sa kurz do volieb nevráti. Na vyššej hodnote ako minulé leto teda strávi minimálne niekoľko najbližších mesiacov.
„Centrálna banka za dva mesiace prehnala korunu prostredníctvom slovných intervencií celou šírkou pásma, v ktorom sa kurz pohyboval v uplynulých troch rokoch,“ povedal Juraj Kotian zo Slovenskej sporiteľne. Podľa neho je preto otázne, ako dlho sa bude z tohto šoku trh spamätávať, a ako rýchlo si koruna získa stratenú dôveru investorov. Vyššia volatilita kurzu totiž znamená aj rast nákladov na zabezpečenie voči kurzovému riziku. „To môže nových investorov odradiť od príchodu na Slovensko,“ myslí si Kotian.
Obchodníci sa zásahu centrálnej banky zatiaľ neboja. Preto bude zrejme prevažovať záujem o nákup devíz. Ekonómovia usudzujú, že možnosť zásahu NBS sa bude zvyšovať po prekonaní hranice 45 korún za euro. Tá by mohla vydržať až do obdobia tesne pred voľbami. Hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth predpokladá, že v septembri kurz vystúpi aj nad hranicu 46 korún za euro.
JANA BRONDOŠOVÁ, ru