To, že nie ste ďaleko od amerických hraníc a amerického životného štýlu, zbadáte už na značkách áut, kde stojí veľkými písmenami: Beautiful British Columbia (Krásna Britská Kolumbia). Domáci sú hrdí na najzápadnejšiu provinciu Kanady, ktorá je známa rozmanitou prírodou, za ktorou vyrážajú na dovolenky aj frankofónni Kanaďania z tisíce kilometrov vzdialeného opačného konca krajiny.
Cesta do raja surferov a divokej prírody, mestečka Tofino na Vancouver Islande bez auta nie je triviálna a domácich vždy znovu prekvapí, že niekto chce ísť na dovolenku k oceánu takýmto spôsobom. Našťastie aj tu podobne ako v Spojených štátoch fungujú lacné diaľkové autobusy Greyhound, ktoré smerujú z Vancouvru do všetkých hlavných miest na ostrove.
Z autobusu máte čas vynadívať sa na jedinú farmu v provincii, kde sa pasú kozy na streche, lesy, ak ustúpi hmla, aj letmo na Tichý oceán a nakoniec úzke serpentíny, pri ktorých začnete ľutovať, že ste radšej nezaspali. Cestu si krátime čítaním letákov, ako sa správať v prípade, že stretneme medveďa alebo pumu, ktoré sú v oblasti rozšírené.
Pumu máme zastrašovať a hlavne zdvihnúť zo zeme deti, od medveďa máme pomaly cúvať a hovoriť pokojným hlasom.
Ako zdôrazňujú všetky príručky, hlavne si nemáme ľahnúť na zem a hrať mŕtveho. Nebezpečný je aj príliv, ktorý môže turistické chodníčky pri plážach rýchlo zaplaviť. Príležitostí na výlety je dosť v národnom parku Pacific Rim.
V stane s vírivkou
Ceny v meste, kde sú všetky hotely drahé a vypredané, sú aj v kempe astronomické. Jedna noc vo vlastnom stane (alebo v karavane) vás vyjde v sezóne minimálne na 50 dolárov - bez výhľadu na oceán.
Napriek tomu toto miesto priťahuje alternatívnu mládež. Skupinku mladých hipíkov stretneme krátko po našom príchode. Sedia pri supermarkete a zisťujú, kto je odkiaľ. „Ty si z Holandska? A čo hráš?" pýtajú sa mladíka, ktorý sedí s gitarou na zemi a pripravuje sa zarobiť si zrejme na večerné pivo.
Tofino bolo kedysi rybárskou dedinkou, no dnes asi dvojtisícová dedina žije hlavne z turizmu. „Bývame tu celoročne ako jedni z mála, a tak máme prehľad. Prichádzajú sem turisti na pár dní hlavne v lete a potom čudáci, ktorí sem prídu nakrátko a potom ich stretnete v zime a potom o rok aj o dva a ešte stále sú tu," hovorí šofér John, ktorý prevádzkuje jeden z mála miestnych hromadných dopravných prostriedkov na krátke vzdialenosti v okolí Tofina.
Mesto je relatívne izolované a v lete má problém s vodou, ktorej dodávky nedimenzovali na stále rastúci počet turistov.
Ďalší kemp, do ktorého sa premiestnime, je rovnako drahý, ale stan máme rovno na pobreží Tichého oceánu a hlučné parkovisko s autami je ďaleko. Vymysleli si aj bonus, keď už majú v stane cenu ako v hoteli Excelsior - bazén a vírivku. Keďže teplota oceánu je len pár stupňov a väčšinu dňa je pláž zahalená v hmle alebo je pod mrakom, ani nie je také čudné odložiť veci do stanu a vyhrievať sa vo vírivke.
Mesto má teplé počasie len v letných mesiacoch, aj to len do dvadsať stupňov a v noci teplota výrazne klesá.
Na pláži je však božské ticho. Žiadne bikini neprichádzajú do úvahy, ľudia sa prechádzajú bežne oblečení alebo sedia na stoličkách. Namiesto kúpania sa skôr venujú skúmaniu pobrežnej fauny a flóry.
V zime málokedy klesá teplota pod nulu, ale veľa prší a fúka silný vietor. Hotely však nie sú podľa domácich prázdne ani vtedy. Ľudia prichádzajú na víkendy pozorovať intenzívne vlnobitie z pohodlia svojej izby.
Tisícročné cédre
Ďalší vodič, ktorý vyzdvihuje ľudí z pláží v okolí mesta, najmä surferov, nám ukazuje luxusne vyzerajúci rezort, kde vraj práve teraz býva Pamela Andersonová. „Prisahám, včera sa na mňa usmiala," hovorí nám. Nakoniec, nie je to také nepravdepodobné, známa hviezda seriálu Baywatch pochádza z neďalekej Victorie.
Long Beach, Cox Bay a ďalšie miestne vychytené pláže sú od rána plné surferov, že je takmer ťažké nájsť pre seba miesto. Jednak sú tu tí, ktorí sa učia, a neskôr na väčšie vlny prichádzajú aj profesionáli.
Lekcia surfovania pre začiatočníkov vyzerá jednoducho, ale nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Vlny majú asi meter a surfy sa ťažko tlačia proti vlnám, prúdy navyše odnášajú bližšie k skalám. No za tých pár sekúnd, keď sa človeku podarí postaviť na surf a povoziť na vlnách, to stojí.
Pre tých, ktorí majú adrenalínu už dosť, je tu niekoľko iných aktivít. Pre turistov bez auta je ideálna asi trojkilometrová trasa Wild Pacific Trail cez les pri Ucluelete, ktorá kopíruje panenské pobrežie Tichého oceánu s mimoriadne peknými vyhliadkami. Takmer nikoho tu nestretnete ani v sezóne, lebo je zatiaľ nedokončená a nedá sa k nej dobre dostať autom. Najobľúbenejšími aktivitami sú pozorovanie veľrýb z lodí a člnov a člnkovanie sa na kajakoch na mori.
Výlet na kajaku sa dá spojiť aj s návštevou ostrova Meares Island, kde sú najstaršie miestne pralesy. Prastaré cédre nevyrúbali ešte vďaka aktivistom a pôvodným obyvateľom okolitých ostrovov Clayoquot Sound, ktorí protestmi zabránili stavbe na lukratívnych pozemkoch. Niektoré až vyše tisícročné cédre zvnútra zvetrávajú a zmestia sa do nich aj štyria ľudia naraz.
Aktivisti zachránili aj najstarší strom priamo v dedine - 800-ročný céder. Keď ho chceli vyrúbať pre jeho údajný zlý zdravotný stav, v jeho korunách bývali a držali hladovku niekoľko dní.
Vnútri cédru.
Jedlá býčia riasa aj veľryby
Na pláži aj na hladine oceánu uvidíte dlhé pevné hnedé riasy s guľatou hlavičkou a dutým chvostom dlhým aj niekoľko metrov. Počiatočný odpor voči nej sme prekonali, keď inštruktorka na kajaku z vody jednu z nich spontánne vytiahla a zahryzla sa do nej s tým, že ide o veľmi zdravý pokrm.
Takzvaná býčia morská riasa (bull kelp) obsahuje veľa minerálov a chutí trochu slano, podobne ako riasy, ktoré sa používajú na suši. Dokáže narásť až o 25 centimetrov denne.
Keď budete v historickej Victorii, hlavnom meste Britskej Kolumbie, nenechajte si ujsť prehliadku regionálneho parlamentu, ktorý má samostatné dvere pre britskú kráľovnú. Ryba s hranolčekmi vo Fisherman's Wharf na rybom trhu v miestnom prístave je vychýrená široko-ďaleko. Je to aj príležitosť vidieť hausbóty, kde by túžili bývať mnohí Kanaďania.
S pár hodinami času a zhruba sto dolármi vo vrecku sa oplatí vybrať na pozorovanie veľrýb s niektorou z miestnych spoločností. Hoci to nie je žiadna intímna záležitosť a člnov je pri nich habadej, tak zblízka veľryby inde neuvidíte. My sme mali šťastie hneď na niekoľko rodín kosatiek.
A jedna z nich aj porušila bezpečnostné pravidlá. Vďaka hmle sa od nás vynorila nie sto, ale len desať metrov ďaleko.
Riasa, ktorú musíte ochutnať.
FOTO - AUTORKA