Navaf Alhazmí. FOTO – ARCHÍV
Chalíd Almizár
V lietadle, ktoré 11. septembra narazilo do Pentagonu, zahynuli aj Chalíd Almizár a Navaf Alhazmí, teroristi, ktorých CIA sledovala takmer dva roky. FOTO – TASR/AP
V januári je v Malajzii teplo. Hlavné mesto Kuala Lumpur sa potí vo vyše tridsaťstupňových horúčavách. Pre miestnych obyvateľov to však nie je nič zvláštne. V iné mesiace to býva horšie. Mesto vstáva zavčasu, aby hneď poobede padlo do siesty. Pre ľudí z Európy či Ameriky sú tieto chvíle vykúpením.
Nie všetci však oddychujú. Dvanásteho januára 2000 okolo tretej poobede si nemenovaný agent americkej tajnej služby CIA všimol dvoch mužov. Hodili sa na popis, ktorý mal v pamäti. Tajní agenti totiž už druhý mesiac pátrali po ľuďoch, ktorí v jemenskom Adene narazili člnom naloženým výbušninami do kotviaceho amerického torpédoborca USS Cole. Zomrelo pritom sedemnásť vojenských námorníkov.
Dvaja muži sa zdali agentovi povedomí. Vystúpili z Peugeotu, vošli do moderného kondomínia a na prízemí si sadli do internetovej kaviarne. Objednali si kávu, vybrali marlborky a zapálili si. Agent všetko zaznamenával. Večer napísal správu a poslal ju do ústredia. V tom čase však netušil, že išlo o teroristov Naváfa Alhazmího a Chalída Almizára, členov teroristickej organizácie al-Káida.
Podľa najnovšieho vydania amerického magazínu Newsweek skupina agentov CIA v spolupráci s malajzijskou tajnou službou sledovala pred vyše dvoma rokmi dvoch mužov zhodujúcich sa s popisom z ústredia.
Dnes sa ľudia zo CIA domnievajú, že tí dvaja muži sa v januári roku 2000 zúčastnili v Kuala Lumpure na tajnom stretnutí členov organizácie al-Káida. Usáma bin Ládin tam nebol, správa americkej agentúry AP však spomína meno Chálida Šajcha Muhammada, pôvodom Kuvajťana. Uvádza ho ako možného hlavného plánovača útoku z 11. septembra.
Do miestnosti, kde sa stretnutie skupiny budúcich útočníkov na New York a Washington odohrávalo, sa však tajným službám nepodarilo preniknúť. Je vraj ale možné, že účastníci stretnutia si vypočuli posolstvo Usámu bin Ládina z videokazety: skutočný islamista, ktorý je naplno oddaný učeniu proroka Mohammeda má byť pripravený bojovať proti nevercom.
Významný americký komentátor Thomas Friedman navštívil pred časom aj Kuala Lumpur. Videl tam zopár škôl, kde sa prednáša učenie koránu. Stretol sa s viacerými študentmi a vypočul si ich názory. A pochopil vraj zásadnú vec: „Amerika musí byť veľmi opatrná v presadzovaní svojej politiky. Nedokázali sme pochopiť rozdiel medzi islamom ako náboženstvom a islamským fundamentalizmom a fanatikmi, nepriateľmi Ameriky. Ak hádžeme obe skupiny do jedného vreca, nemôžeme sa čudovať odporu, aký v celom islamskom svete vládne voči Amerike.“
Thomas Friedman má aj napriek tomu, že je Žid, veľmi dobré kontakty na islamský svet. So saudskoarabským korunným princom Abdulláhom konzultoval dokonca jeho mierový plán pre Blízky východ.
Meno novinára, ktorý zverejnil najnovšiu správu o zaváhaní CIA, je však iné. Volá sa Michael Isikoff.
Odhalenie reportéra Isikoffa
Michael Isikoff je reportérom známeho magazínu Newsweek. Predtým písal pre denník The Washington Post a pre New Yorker Magazine. Patrí medzi popredných investigatívnych žurnalistov Ameriky. Bol prvým novinárom, ktorému sa podarilo odhaliť intímny vzťah vtedajšieho prezidenta Billa Clintona s praktikantkou Monikou Lewinskou.
Michael Isikoff chráni svoje informačné zdroje, pričom je viac než isté, že pochádzajú z najvyšších miest. Niečo podobné sa stalo aj teraz. Keď všetky noviny píšu o zaváhaní FBI, Isikoff si vzal na mušku CIA. Išiel na to logicky: keďže devätnásť teroristov, ktorí uniesli štyri lietadlá, neboli Američania, mala ich sledovať najmä CIA. Napriek tomu, že žili určitý čas v Amerike a že sa na jej území pripravovali na vražednú akciu.
Nemýlil sa.
Agent CIA v Kuala Lumpure dvoch z nich naozaj objavil. Nie náhodou. Už v roku 1998, krátko po teroristickom útoku na americkú ambasádu v Nairobi – teraz sa už vie, že išlo o ľudí z al-Káidy – dostala FBI jedného z atentátnikov – Saudského Araba, Muhammada Rašída al-Ovalího. Tento muž prezradil meno jemenskej spojky, Ahmeda al Hada, ku ktorému sa zbiehali nitky útoku na americký torpédoborec v Adenskom prístave. Od tej chvíle agenti jeho stopu sledovali a doviedla ich až k tajnému stretnutiu v Kuala Lumpure.
Lenže, hoci agent CIA v malajzijskom hlavnom meste poslal správu do centrály CIA načas, z centrály ju do FBI odoslali až v auguste minulého roka. A tam jej význam podcenili. Rovnako ako v prípade medializovanej správy od arizonského agenta FBI.
A tak sa znova natíska množstvo tých istých otázok: ak by boli tajné služby pracovali svedomite, mohli prinajmenšom dvoch malajziských teroristov odhaliť. Almizár a Alhazmí boli totiž teroristami, ktorí spolu s ďalšími uniesli boeing letiaci 11. septembra na linke Washington – Los Angeles. Na jeho palube bola spolupracovníčka televíznej stanice CNN, Barbara Olsonová, ktorá stihla mobilom zavolať svojmu manželovi a povedala mu: „Lietadlo uniesli Arabi!“
Minulú nedeľu si moderátor Wolf Blitzer pozval do programu Late Edition televíznej stanice CNN demokratickú senátorku Diane Feinsteinovú. Je členkou výboru pre tajné služby a v poslednom čase sa až šokujúco otvorene vyjadruje k situácii v amerických tajných službách. Keď sa jej Blitzer spýtal, či sú fakty, ktoré zverejnil v Newsweeku Michael Isikoff, pravdivé, odpovedala: „Áno, je to pravda a my sme to už dlhšie vedeli.“
„Ale to nie je ešte všetko. Postupom času vyjde najavo oveľa viac skutočností,“ dodala.
Moderátor zostal zarazený.
„Chcete povedať, že aféra s agentom FBI a teraz záležitosť, ktorú odhalil Isikoff, nie je všetko? Chcete povedať, že vo vašom výbore viete aj o iných, možno hroznejších faktoch?“
„Áno, je to tak,“ odpovedala senátorka.
A na ďalšiu otázku, či po tom všetkom hrozí Amerike ďalší teroristický útok, hoci teraz by mali byť tajné služby v plnej pohotovosti, odpovedala: „Klamala by som, keby som odpovedala nie. Taký útok hrozí. Sme veľmi zraniteľní. Sme zraniteľní kvôli našej slobode, demokracii, ktorú vyznávame. A chceme tak žiť naďalej. A musíme tak žiť aj s rizikom, že sa opäť stane niečo hrozného.“
Scenár útoku
A aký bol podľa Isikoffa scenár, ktorý členovia al-Káidy pripravili už v januári roku 2000 v malajziskom Kuala Lumpure?
Z článku pod názvom Únoscovia, ktorých sme nechali utiecť, vyplýva, že práve na stretnutí v Kuala Lumpure sa pravdepodobne rozhodlo o útoku unesenými civilnými lietadlami na New York a Washington. Na stretnutí sa zúčastnili aj spomínaní dvaja teroristi: Naváf Alhazmí a Chalíd Almizár. Nezistilo sa, ako dlho sa v malajziskom hlavnom meste zdržali. Keď však CIA v auguste minulého roka upozornila FBI, aby na niektorom americkom letisku zatkla oboch mužov, bolo už neskoro.
Upozornenie sa opieralo o možnosť, že obaja sa budú vracať do Ameriky. Mali platné víza na viacnásobný vstup. Aj sa tak stalo. Lenže vo chvíli, keď ich mali zatknúť, FBI už nikoho, kto by zodpovedal popisu, nenašla. Obaja muži prišli totiž do Ameriky o niečo skôr. Do Los Angeles prileteli odkiaľsi z Blízkeho východu. Usadili sa v San Diegu, kde si prenajali byt. Zaradili sa do spoločnosti a správali sa úplne normálne. Chodili sa modliť do miestnej mešity, pričom sa prevážali ojazdenou Toyotou Corollou, ktorú si kúpili za tritisíc dolárov v hotovosti, a ako vlastníci auta boli uvedení obaja. Chodili často na hamburger, na športové akcie. Od istého dňa však začali navštevovať kurz lietania.
Z toho sa usudzuje, že stretnutie v Malajzii malo pre teroristické útoky na New York a Washington zásadný význam. Tam sa podľa všetkého rozhodlo o spôsobe útoku. Všetci teroristi sa začali učiť lietať až po tomto dátume. Almizár a Alhazmí mali v San Diegu pokoj. Nenúteným správaním nevzbudzovali nijaké podozrenie. Žiadne tajné schôdzky, žiadne provokácie. Ak chcel hocikto zatelefonovať napríklad Naváfovi Alhazímu, nemal žiaden problém. Stačilo otvoriť telefónny zoznam, kde bolo uvedené jeho meno aj s adresou a telefónnym číslom. Žiadne utajovanie. Práve vďaka tomu sa im podarilo vyhnúť sa akémukoľvek podozreniu nielen zo strany agentov tajných služieb, ale aj hliadke pozorných susedov.
Posledný let
Obaja muži pricestovali 11. septembra do Washingtonu na tmavomodrej Toyote Corolle. Zaparkovali ju na parkovisku Dulles International Airport, kde ju neskôr polícia zabavila. O pol siedmej ráno nastúpili s ostatnými cestujúcimi na let do Los Angeles. Neboli sami. Medzi cestujúcimi boli ďalší dvaja muži. Tí prišli z inej časti Ameriky. Po vyše hodinovom lete štvorica lietadlo uniesla. Pilotov zabili, vrátili sa nad Washington a udreli na Pentagon. Spolu s cestujúcimi zomreli aj Chalíd Almizár a Naváf Alhazmí. Tí, ktorí v januári roku 2000 popíjali kávu v internetovej kaviarni v Kuala Lumpure a fajčili jednu americkú marlborku za druhou.