Najvýstižnejšie sa dá Bavorsko opísať slovným spojením - Lederhose und Laptop. Kožené nohavice (Lederhose) sú súčasťou kroja a kroj súčasťou bavorskej histórie, ktorá siaha do 6. storočia. Snáď nikde inde v Nemecku nemajú zvyky a obyčaje taký význam ako v najväčšej nemeckej spolkovej krajine. Miestne kroje sa tu nenosia len na veľké slávnosti ako je u nás dobre známy Oktoberfest - najväčšie pivné slávnosti. Na svoju minulosť sú obyvatelia Bavorska hrdí po celý rok. Aj vďaka kultúrnemu a historickému dedičstvu sú atraktívnou turistickou krajinou.
Laptop je zase neklamným znakom, že Bavorsko - do roku 1950 agrárny región, sa zmenil na moderný priemyselný štát. V rámci štátov Európskej únie je Bavorsko pri hodnotení HDP na obyvateľa na 2. mieste za Luxemburskom a vo svetovom meradle dokonca na 3. mieste za USA a Luxemburskom.
Bavorsko rozbehlo v Nemecku ojedinelý program s názvom Offensive Zukunft Bayern. Miliardy eúr z privatizácie idú v rámci tohto projektu do výskumu, práce a sociálnych vecí, do životného prostredia, vzdelania a kultúry. Ďalšie miliardy investuje Bavorsko do projektu High-Tech-Offensive Zukunft Bayern, ktorý má tejto spolkovej krajine zabezpečiť popredné miesto vo výskume a zavádzaní technológií.
Bavorská metropola Mníchov sa môže pochváliť ďalšími perlami. Nájdete tu napríklad Bavorskú štátnu knižnicu, ktorá so svojimi šiestimi miliónmi zväzkov patrí k najväčším v Európe. Nemecké múzeum v Mníchove vlastní najväčšiu zbierku o histórii prírodných vied a techniky na svete.
V Bavorsku je zaujímavá aj politika. Ani jedna nemecká spolková krajina nemá takú vymoženosť ako práve Slobodný štát Bavorsko. Má vlastnú stranu - Kresťanskosociálnu úniu (CSU), ktorá pôsobí iba tu a napriek tomu má nezanedbateľný vplyv na celonemeckú politiku. A možno bude hrať ešte väčšiu úlohu. Prvýkrát v povojnovej histórii je totiž kandidátom CDU/CSU na úrad spolkového kancelára, predstaviteľ kresťanských sociálov. Je ním predseda CSU a bavorský premiér Edmund Stoiber.
Pre Slovákov je Bavorsko často synonymom dobrého piva alebo dobrého futbalu. Nie všetci však vedia, aká intenzívna spolupráca je medzi Slovenskom a Bavorskom. Od roku 1991 zasadá raz ročne slovensko-bavorská komisia, ktorá už rozbehla množstvo zaujímavých projektov v oblasti školstva, kultúry, hospodárskej spolupráce, v rezortoch spravodlivosti a vnútra. Jedným z jej cieľov je bavorská pomoc pri našich prípravách na členstvo v Európskej únii.
Tak teda vitajte v Bavorsku.
(mim)