. Môžeme čerpať energiu do ďalšieho dňa. Kiež by to bolo vždy také jednoduché!
1. Mal by si ísť človek ľahnúť vždy o tom istom čase?
áno nie
2. Ak si máme naozaj oddýchnuť, je pravda, že potrebujeme osem hodín spánku?
áno nie
3. Má sa človek nútiť, aby konečne zaspal?
áno nie
4. Je pravda, že ak je človek príliš unavený, ťažšie zaspí?
áno nie
5. Je pravda, že niektoré potraviny sťažujú zaspávanie?
áno nie
6. Poloha, v ktorej človek najradšej spáva, veľa prezrádza o jeho charaktere.
áno nie
7. Môže vplývať na spánok aj profesia?
áno nie
8. Uľahčuje fyzická aktivita zaspávanie?
áno nie
9. Súvisí tma a denné svetlo s fyziológiou spánku?
áno nie
10. Môžu vitamínové prípravky zlepšiť spánok?
áno nie
11. Môže prítomnosť partnera negatívne ovplyvniť spánok?
áno nie
12. Sú nočné mory prejavom duševnej poruchy?
áno nie
Správne odpovede:
1. áno - spánok má svoj cyklus, ktorý by sme mali rešpektovať. Ideálne by bolo chodiť do postele vždy v rovnaký čas.
2. nie - spomínaných osem hodín spánku je ideálom iba pre necelých 50 percent ľudí. Mnohým stačí štyri až päť hodín, iným nestačí ani deväť hodín. Závisí to od vášho biorytmu, veku, profesie, fyzického stavu...
3. nie - ak v posteli začneme uvažovať len o tom, že by sme už konečne mali zaspať, znervóznieme a potom sa nám už vôbec zaspať nepodarí.
4. áno - prílišná vyčerpanosť môže byť zdrojom nepríjemných myšlienok, nervozity a stresu, a to nám zaspávanie sťažuje. Po veľmi náročnom dni je múdrejšie venovať sa aspoň hodinku pred odchodom do postele nejakej obľúbenej činnosti.
5. áno - mali by sme sa vyhýbať červenému mäsu, salámam, mastným rybám, ale napríklad aj mušliam, pretože obsahujú "budiace" látky. Takisto pred spánkom nie je dobré jesť syry, lebo vyžadujú dvojité trávenie - proteínov i tukov. Ak chcete spať, jedzte cestoviny, banány, hrušky, jablká...
6. áno - v spánku sa prejavujú skrývané aspekty charakteru. Ak niekto spáva v polohe "plod", je oddaný a úprimný. Ak si dakto skrýva hlavu pod vankúšom, je neistý. Ten, kto sa zahrabe ma kraj postele, býva nervózny a podozrievavý.
7. áno aj nie - zdá sa, že profesia mužov pri zaspávaní príliš netrápi. Ženy áno, najmä domáce panie alebo tie, ktoré so svojou profesiou spokojné sú.
8. nie - iba ak by sme fyzicky pracovali stále. V opačnom prípade, občasné fyzické nápory spánok iba zhoršia, pretože telo nie je navyknuté na takúto aktivitu, je v strese.
9. áno - melatonín, hormón, ktorý ovplyvňuje spánok, sa v organizme vylučuje iba v tme. Svetlo bráni zaspávaniu, pretože samo osebe symbolizuje aktivitu a pohyb.
10. áno - Najmä vitamíny zo skupiny "B" a vitamín "E", ale tiež magnézium, vápnik a kalcium. Večer by sme sa mali vyhýbať užívaniu vitamínu "C".
11. áno - predovšetkým v období, keď pár prechádza krízou. Už len samotný partnerov dych alebo jeho chrápanie môžu tomu druhému vziať chuť k spánku.
12. zväčša nie - nočné mory môže vyvolať aj bežná telesná choroba, problémy s trávením, nepravidelná srdcová činnosť. Ak sa však nočné mory opakujú, s veľkou pravdepodobnosťou ide o duševnú poruchu.
Autor: Júlia Stolzová