Bratislava 5. júna (TASR) - Karpatské hory sú pod veľkým civilizačným tlakom. Konštatuje sa to v správe Svetového fondu pre ochranu prírody (WWF), vydanej pri príležitosti dnešného Svetového dňa životného prostredia.
Karpaty sú podľa WWF ohrozené predovšetkým nekontrolovanou ťažbou dreva, zánikom tradičného poľnohospodárstva, pytliactvom a výstavbou ciest.
"V Karpatoch sa nachádza približne 45 percent európskej populácie vlka, ktorý bol vyhubený takmer vo všetkých krajinách západnej a strednej Európy," tvrdí koordinátorka Iniciatívy karpatského ekoregiónu Sissi Samecová. Konštatuje ďalej, že na kontinente, kde 40 percentám druhov cicavcov hrozí vyhynutie, ponúka tento región jednu z posledných príležitostí na znovuobnovenie populácie veľkých mäsožravcov v Európe.
Správa o stave Karpát predstavuje prvý všeobecný prehľad unikátneho prírodného a kultúrneho bohatstva pásma hôr, ktoré sa oblúkom tiahne cez 7 krajín - Rumunsko, Ukrajina, Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Česko a Rakúsko. Poukazuje sa v nej okrem iného na to, že Karpaty sú domovom 481 druhov rastlín, ktoré sa nenachádzajú nikde inde na svete.
Na druhej strane sa v správe poukazuje na nízku verejnú informovanosť a chýbajúci vzťah k tomuto biologickému a kultúrnemu bohatstvu, ktoré čoraz väčšmi ohrozuje znečisťovanie, odlesňovanie, ilegálny lov a strata biotopov. Upozorňuje aj na vzrastajúce ekonomické problémy po politických zmenách v 90. rokoch.
Vstup niektorých krajín karpatského regiónu do Európskej únie je na jednej strane vítaný, ale na strane druhej, ako sa poukazuje i v správe, môžu určité aspekty politiky únie a niektoré jej projekty zvýšiť ohrozenosť regiónu. Ide najmä o spoločnú poľnohospodársku politiku a navrhovanú výstavbu diaľničnej siete.
Ani súčasný systém karpatských chránených území nie je dostatočný a efektívny pre ochranu biodiverzity tohto regiónu.