Dejiny Dublinu nie sú ani zďaleka také veselé ako nálada väčšiny domácich. Hlavné mesto Írskej republiky bolo poznamenané biedou, hladomorom, nedostatkom príležitostí a nútením celej generácie k emigrácii na konci prvej polovice 19. storočia. Avšak po prijatí európskej meny viedol nečakaný rozmach írskej ekonomiky k premene provinčného mestečka na metropolu s vynikajúcou infraštruktúrou.
Guinness nadovšetko
Pri návšteve Dublinu sa nemusíte obávať, že by ste si večer nemali kam vyjsť a zároveň pocítiť vplyv miestnej kultúry ceol agus craic (hudby a zábavy). Z veľkého množstva pubov patrí medzi najnavštevovanejšie Temple Bar, v ktorom už okolo ôsmej hodiny nájdete voľné miesto len veľmi ťažko. V prípade, že by sa vám to nepodarilo, môžete ísť na Grafton Street, Wexford-Camden Street alebo O´Connell Street, kde sú vám k dispozícii tradičné írske, ale aj elegantne vybavené podniky.
Nezabudnite, že byť v Írsku a neochutnať povestné čierne pivo Guinness so sladkastou príchuťou a jemnou krémovou penou by bol hriech. Možno si ho natoľko obľúbite, že vás začne lákať jeho história a celkový proces výroby. Žiadny problém. Stačí navštíviť Guinness Storehouse, ktorého ústredný priestor tvorí obrovské presklenné átrium v tvare pintovej fľašky.
The Temple Bar
Kultúrny raj
Dublin je vo svete známy aj vďaka niekoľkým zvučným menám významných spisovateľov, medzi ktorých patria James Joyce, Oscar Wilde či George Benard Shaw. V múzeu James Joyce Cultural Centre si môžu po anglicky hovoriaci návštevníci prečítať diela tohto autora, rôznorodé výroky na stenách alebo fotografi ách, a popritom sa oboznámiť aj s tvorbou Joyceových slávnych írskych kolegov.
K obľúbeným turistickým stanovištiam patrí aj rodný dom Georgea Bernarda Shawa, kde je okrem interiéru sprístupnená malá udržiavaná záhrada. Neoddeliteľnou súčasťou dublinskej kultúry sú zachované kostoly, pričom za jeden z najkrajších sa považuje Christ Church Cathedral, ktorá dnes slúži dublinskej a glendaloughskej diecéze írskej (anglikánskej) cirkvi. Okrem nej stojí za zmienku Katedrála sv. Patrika, najväčší írsky kostol, kam návštevníci prichádzajú aj pre pomníky spájané so satirikom a dekanom katedrály Jonathanom Swiftom.
Kráľovstvo prírody
Írsko nepatrí ku krajinám, ktoré bezhlavo nahrádzajú zeleň kamennými budovami alebo cestami. Zdravo vyzerajúce stromy, kríky či trávnaté plochy vám udrú do očí aj pri prechode centrom Dublinu. Počas teplejších dní je vyhľadávaným miestom oddychu rozľahlý park St. Stephen’s Green, ktorému okrem kvetinových záhonov, jazera a fontány dodávajú na osobitosti pomníky významných Dublinčanov. Mestom preteká rieka Liff ey, na hladinu ktorej sa môžete zahľadieť z jedného z vyše dvadsiatich dublinských mostov vrátane najnovšieho Samuel Beckett Bridge, dokončeného iba minulý rok.
Rieka Liffey
Doprava v Dubline
Električka Luas – miestni obyvatelia i turisti často využívajú toto pozemné metro na prepravu do vzdialenejších oblastí Dublinu pre výborný stav, čistotu a rýchlosť.
Žlté poschodové autobusy – pred jazdou týmto dopravným prostriedkom nezabúdajte na to, že každá zastávka je na znamenie a že cestovné lístky sa kupujú priamo u vodiča.
Významné sochy v Dubline
- MOLLY MALONE – socha pouličnej predavačky, ktorá zomrela mladá, následkom silnej horúčky, bola postavená Jeanom Rynhartom na konci Grafton Street. Jej meno je zároveň názvom neoficiálnej írskej hymny a ľudovej piesne.
- OSCAR WILDE – autor známeho románu Portrét Doriana Graya či divadelnej hry Ideálny manžel má svoju sochu od Dannyho Osbourna v Arcibiskupskom Ryan Parku.
- DANIEL O’CONNELL – po írskom politikovi z prvej polovice 19. storočia, známom ako osloboditeľ a emancipátor, bola v roku 1922 pomenovaná jedna z dublinských ulíc, na ktorej južnom konci sa týči aj jeho mohutná socha.
- PHILIP PARRIS LYNOTT – írsky spevák a muzikant, ktorý zomrel ako 36-ročný na zlyhanie srdca, ľadvín, pľúc a pečene, má pamätnú sochu na svojej obľúbenej ulici s názvom Grafton Street.
James Joyce Cultural Centre
Autor: Simona Horváthová