Pomedzi stromy ho vidno už z cesty pár kilometrov pred mestom. Náruč má otvorenú na 20-tisícový Swiebodzin a na jeho okraji stojaci hypermarket Tesco s benzínovou pumpou. Na hlave mu svieti trojmetrová zlatá koruna. Bez nej meria 33 metrov, čo je aj tak o tri metre viac, ako má socha Ježiša v brazílskom Riu de Janeiro.
Pri rekordnom pomníku postáva podvečer cez pracovný deň len niekoľko ľudí. K najvyššej soche Ježiša Krista v poľskom Swiebodzine prichádzajú väčšinou autami po blatovej ceste.
Zvedavci sa zdržia tak päť minút. Pozrú sa, skomentujú dielo, vyfotia ho a odídu. Viac pre turistov zaujímavých vecí tu zatiaľ nie je.
Jedno z áut má aj holandskú poznávaciu značku. „Som Poliak, ale žijem v Holandsku. Vraciam sa domov a cestou som sa zastavil pozrieť sochu," hovorí šofér v stredných rokoch. Pri otázke, či sa mu páči, len mykne plecami.
„Je to trochu gýč, ale keď to ľudia majú radi, ja nemám právo byť proti. Každý si môže postaviť za svoje peniaze, čo chce," hovorí a hneď nastupuje do auta. Iný muž, ktorý práve vychádza z neďalekého Tesca, je kritickejší. „Nejde len o to niečo postaviť, o sochu sa bude treba v budúcnosti starať," hovorí obyvateľ z neďalekej dediny.
Rio de Swiebodzineiro Socha v číslach Výška sochy: 33 metrov (podľa veku Ježiša) Výška s korunou: 36 metrov Výška s násypom: 52 metrov Rozpätie ramien: 24 metrov Hmotnosť: 440 ton
Pri soche prevetráva psa aj jedna z miestnych obyvateliek. Ivona býva neďaleko pomníka, vidí ho z okna. „Keď sa naň pozriem v noci, je tak nasvietený, že Ježiš vyzerá, akoby sa vznášal," smeje sa.
Názory obyvateľov Swiebodzina na monumentálnu sochu sú podľa nej rôzne. „Niektorí sa jej tešia, chvália, že pomôže presláviť malé mestečko vo svete a pritiahne turistov. Niektorí sa však sťažujú, že sa tie peniaze dali využiť na niečo lepšie, postaviť nemocnicu či hospic," vysvetľuje. Na otázku, či sa jej socha páči, odpovedá vyhýbavo. „Nie úplne."
Keď minulú sobotu nasadili na telo ramená a hlavu, tromfol swiebodzinský Ježiš toho z Ria de Janeiro.
„Smejeme sa v meste, že už nám chýba iba karneval," hovorí s úsmevom Ivona. V médiách a na internete sa už objavila nová prezývka mesta - Rio de Swiebodzineiro.
Cez deň je v okolí pomníka ešte stále čulý stavebný ruch. Okolo desať pracovníkov čistí okolie. Robotníka vidieť aj v Kristovej korune. „Socha je postavená z betónu asi tak do ôsmeho poschodia. Vyššie je polyester," hovorí Tomek, jeden z projektantov stavby. Sám mal na starosti Ježišov plášť. Ramená, ktoré minulú sobotu nasadili, sa stavali priamo na mieste - sú také veľké, že by sa nedali preniesť.
Tomek tiež dodáva, že socha mohla byť aj lepšia. Napríklad je podľa neho škoda, že nie je súmerná, vtedy by s ňou bolo menej starostí.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Kňaz-budovateľ Dvadsaťtisícový Swiebodzin sa nachádza desiatky kilometrov od nemeckých hraníc, kúsok odtiaľto sa stavia diaľnica, ktorá spojí obe krajiny. Domáci veria, že so sochou prídu do mesta aj turisti.
Zatiaľ pri pohľade na pomník stratia iba pár minút. No pred sochou sa plánuje vytvoriť miesto na oddych so stánkami, lavičkami či alejou. Na násype pomníka, na ktorom stojí, bude krížová cesta či malý vodopád.
Socha Ježiša môže nenápadné poľské mestečko presláviť po celom svete. Domáci za ňu môžu ďakovať jedinému človeku. Miestnemu kňazovi, ktorý rád stavia.
Praláta Sylwestra Zawadzkého navštívime v jeho dome pri svätostánku sanktuárium Božieho milosrdenstva, ktorý dal postaviť tiež on. V areáli sú ďalšie jeho diela - iné cirkevné budovy či kaplnka. „Celkovo som postavil trinásť sakrálnych stavieb a osem som opravil," hovorí Zawadzki, pre ktorého je podľa vlastných slov stavanie sakrálnych stavieb jedným zo životných poslaní. Aj preto ho domáci obyvatelia prezývajú tiež kňaz-budovateľ.
Nápad postaviť pomník Ježišovi mu podľa jeho slov vnukol Duch svätý.
„Presne 26. novembra roku 2000 sme v Swiebodzine korunovali Ježiša Krista za kráľa. Vtedy vznikol aj nápad postaviť mu pomník. Je to symbol intronizácie Krista a znakom viery," vysvetľuje Zawadzki aj to, prečo sa v súvislosti so swiebodzinským Ježišom hovorí o kráľovi. Ježiš je s mestom zviazaný už dlhšie. Napríklad pred rokmi ho chceli ustanoviť za patróna mesta, no cirkevné pravidlá to nepovoľujú.
Čo rok, to meter Stavba pomníka sa po rôznych ťažkostiach začala v roku 2005. Peniaze získali od veriacich - v kostoloch či priamo od bohatších sponzorov. Koľko presne stála, kňaz nevie. „Ja som neviedol účtovné knihy, nemal som na to čas," hovorí.
Socha Ježiša mala byť pôvodne menšia. Neskôr Zawadzki chcel, aby mala 33 metrov - presne toľko, koľko sa podľa Biblie Ježiš dožil rokov.
Pôvodne sa mala stavba dokončiť už pred dvoma týždňami. Ramená vážiace 26 ton však žeriav nevládal zdvihnúť. Museli si požičať špeciálny žeriav až z Gdanska, podobným sa stavia štadión na majstrovstvá Európy vo futbale. Keď minulú sobotu Kristus kráľ prvýkrát pozrel na mesto, Zawadzkému vystúpili do očí slzy. „Bol som veľmi šťastný, nevedel som, či sa toho dňa dožijem," hovorí 78-ročný duchovný.
Na kritické slová niektorých miestnych, že je socha príliš monumentálna a za tie peniaze sa mali radšej postaviť užitočnejšie veci, nemá pochopenie. „Nie som povolaný, aby som staval nemocnice, cyklotrasy či ihriská. Ja staviam pomník. Nech budujú nemocnice tí, čo sa sťažujú. Tie hlasy nepočúvam," znervóznie.
Priaznivci a kritici Neskôr prichádza Zawadzki k pomníku. S ďalšími organizátormi diskutuje, ako bude najlepšie vyzerať slávnosť, ktorú plánujú na budúcu nedeľu, keď sochu oficiálne odhalia. Prídu kňazi, dvaja biskupi a široká verejnosť. Zawadzki ukazuje, kde by mohli stáť kamery, aby bolo pomník dobre vidieť, či kde by mohla byť zástava. Na internetovej sieti Facebook už účasť na posvätení sľúbilo viac ako dvetisíc ľudí.
Rovnako ako v reáli, aj vo virtuálnom svete sa názory na monumentálnu sochu Ježiša vo Swiebodzine rôznia.
Skupina fanúšikov na Facebooku má okolo 1300 ľudí. Názor druhých najlepšie vyjadruje jedna karikatúra.
„Odkedy tu stojí socha Krista, úroda na okolitých poliach zázračne narástla. Čo ty na to, skeptik?" pýta sa reportérka muža pred pomníkom. „To je prosté. Kristus odtiaľto odstrašil všetky vrabce."
Najznámejšie gigantické sochy Krista
VO SVETE
* Doteraz najvyššia a zrejme aj najznámejšia socha Ježiša Krista stála v brazílskom Riu de Janeiro na kopci Corcovado, vysokom 710 metrov. Betónový kolos navrhol v roku 1921 brazílsky architekt Heitor da Silva Costa. Sochu však nezačali stavať hneď. Chýbali peniaze. Až neskôr sa rozhodla prispieť cirkev. Francúzsky sochár Paul Landowski sa mohol pustiť do práce. Otvorená náruč by mala charakterizovať prívetivosť a pohostinnosť Brazílčanov. Socha Ježiša Krista je vysoká 30 metrov, asi ako desaťposchodový dom. Stojí na osemmetrovom podstavci, vnútri ktorého je skrytá kaplnka. Takmer štvormetrová hlava váži 30 ton. Celá socha je ťažšia ako tisíc ton. Je to najväčšia socha v štýle art deco na svete, odhalili ju s veľkou pompou 12. októbra 1931. Kristus spasiteľ sa zo svojho piedestálu pozerá na pulzujúce, farebné a bohaté Rio. Jeho chudobné, špinavé štvrte má za chrbtom. Krista ročne navštívi milión turistov všetkých vierovyznaní. Na vrchol Corcovada vedie stará zubačka, bez ktorej by nebolo možné sochu Krista postaviť. Bol to jediný spôsob, ako vyniesť do výšky sedemsto metrov ťažké betónové kvádre.
* Na mape sveta by sme našli ďalších vyše dvadsať megasôch. Až troch gigantických Kristov majú v Mexiku (Guanajuato, Ejutla, Torreón), po jednom majú aj v portugalskom Lisabone (28 m), v talianskej Maratei, vo Vietname (32m), v meste Dilí vo Východnom Timore (27m), v štáte Arkansas v USA (20m), v kubánskej Havane, v Andách medzi Argentínou a Čile, v bolívijskej Cochabambe či na ostrove Tenerife.
NA SLOVENSKU
* V metropole Šariša mala pôvodne stáť socha Ježiša Krista, vysoká 33 metrov, čo je viac ako 12-poschodový panelák. No potom, čo v Poľsku postavili o tri metre vyššieho Ježiša, chce prešovský primátor Pavol Hagyari výšku slovenskej sochy ešte natiahnuť. Iniciatíva je súkromnou záležitosťou občianskeho združenia Pro Christi. Socha zobrazí stojaceho Ježiša Krista so symbolickým gestom otvorených rúk. Mala by byť z bieleho betónu, vo vnútri dutá. Podopierať ju bude oceľová konštrukcia.