Správu o tragédii priniesol mladý Kimeli Naiyomah, súkmeňovec, ktorý sa práve vrátil zo stáže v Amerike. Jeho rozprávanie o zrútených dvojičkách bolo také živé, že Masajovia, hoci za najvyššie veci na svete pokladajú akácie, ostali v šoku. Ohromili ich príbehy o ľuďoch, čo skákali z horiacich budov.
Naiyomah presvedčil radu starších, že musia Amerike pomôcť. Masajovia preto včera usporiadali smútočnú slávnosť, na ktorej sa zúčastnilo asi päťsto ľudí. Na ceremónii posvätili štrnásť kráv – dar pre trpiacich obyvateľov Ameriky.
Na ceremóniu pricestoval aj americký ambasádor v Keni William Brancick. Hoci bol Masajom vďačný, pri preberaní lana s býkom pôsobil trochu neisto, napísal korešpondent denníka New York Times.
Pre Masajov má dobytok veľkú hodnotu. „Krava je pre nás akoby stred života. Je to viac ako majetok. Dávame kravám mená, rozprávame sa s nimi. Neviem, či máte v Amerike nejaké posvätné jedlá, ale pre nás sú to kravy,“ povedal Naiyomah.
V osade Enoosaen sa rýchlo rozšírila legenda o zlom Usámovi bin Ládinovi. Nepopulárnych členov kmeňa začali prezývať Usámovia.
„U nás neexistuje nikto taký krutý ako on,“ povedal denníku Los Angeles Times James Ngodia. „Tento muž je nepriateľ sveta. Keby prišiel medzi Masajov, určite by sme ho zabili našimi oštepmi a šípmi.“
Akú taktiku by Masajovia poradili prezidentovi Bushovi? „My by sme ho obkľúčili v buši,“ hovorí veliteľ kmeňových bojovníkov. (miš)