SME

Florencia s Bruneleschim

Nezvyčajná prechádzka s geniálnym renesančným architektom.

(Zdroj: SME - MIREK TÓDA)

Keby sa Filippo Brunelleschi viac ako pol tisícročie po svojej smrti znovu ocitol vo Florencii, spokojne by sa usmieval. Jeho kupola florentského dómu je aj po toľkých storočiach stále najväčšou dominantou hlavného mesta renesancie. Nič ju nedokáže zatieniť a bez nej by toto toskánske mesto na rieke Arno také pôvabné nebolo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak by sme pokračovali v hre na keby, slávny sochár a architekt by sa najskôr ocitol na námestíčku pred katedrálou Santa Maria del Fiore. Možno by v tom príjemnom jesennom počasí tento rodák z Florencie dostal chuť na červené Chianti.

SkryťVypnúť reklamu

Zaklonil by hlavu hore, spokojne by sa pozeral zospodu na svoju kupolu a kráčal k baptistériu a jeho východným dverám. Cestou by doňho určite vrazil niektorí z turistov, popri ktorých, obklopených všetkou tou renesančnou vznešenosťou, akoby nič, žijú mierne a niekedy aj viac namyslení Florenťania.

Tam, kde všetci vyťahujú svoje iPhony či ultrakompaktné foťáky, by sa zastavil. A pri tých zlatavých, bronzových dverách by Brunelleschimu úsmev na tvári na chvíľu stuhol.

florencia1mesto.jpg

Po neúspechu úspech

Na začiatku jeho hviezdnej kariéry stál totiž veľký neúspech. Brunelleschi si veľmi dobre spomína na ten prekliaty rok 1401. V jeho Florencii vypísali súťaž na dvere baptistéria a šikovný začínajúci umelec, zručný zlatotepec, Brunelleschi sa prihlásil. Bol presvedčený, že jeho návrh nemá konkurenciu. Lenže Florencia bola v tom renesančnom čase plná konkurencie a verejnú súťaž ambiciózny Fillipo prehral.

SkryťVypnúť reklamu

A tak, keď si turisti fotia blýskavé Rajské dvere od Lorenza Ghibertiho, Brunelleschi si len povzdychne, ako zbrklo vtedy na prehru zareagoval. Urazený tou ignoranciou poroty, opustil Florenciu a so spolužiakom Donatellom zakotvil v Ríme, čo najďalej od miestnej skorumpovanej chátry, ktorá nevie, čo je umenie. S takými pocitmi opustil Brunelleschi hranice svojho milovaného mesta, aby sa tam raz predsa len vrátil.

Mladosť-pochabosť. Pomyslel by si s odstupom času Brunelleschi. Predsa len štedrí mecenáši Mediciovci majú niečo do seba, nikde nezmenili tvár mesta tak ako Florencii, a Brunelleschimu sa znovu vylepšuje nálada. Možno si aj hovorí, ako dobre, že to remeslo, zlatníctvo, po fiasku s baptistériom vzdal, a presedlal na architektúru a postupne začal meniť jej dejiny.

SkryťVypnúť reklamu

florencia1pano.jpg

Kupolu staval šestnásť rokov

Florencia chcela byť najlepšia a najkrajšia, renesancia jej svedčala a verejná zákazka sa často končila skvelým dielom a nie škandálom o zmanipulovanom tendri, ak nerátame urazených porazených umelcov. A tak sa architekt Brunelleschi vracia do mesta, ktoré preslávi jeho meno. Neodolá a prihlási sa do súťaže mestskej rady, ktorá sníva o kupole pre novú mestskú katedrálu.

A Brunelleschi to pochopil veľkolepo. Až tak, že mu trvalo roky, kým presvedčil radných, aby predstavám nekládli žiadne hranice a keď, tak aby vyhlásili súťaž pre celú Európu, nech sa ukáže naozaj ten najlepší architekt. A Brunelleschi ju vyhral. Kupolu potom staval 16 rokov. Keď ju hotovú zbadal dobový návštevník z Ríma, popísal, že ide o stavbu takú veľkú, že sa týčila až k nebesiam a vo svojom tieni prikryla všetkých ľudí Toskánska.

SkryťVypnúť reklamu

Len samotné dve klenby vážia 37-tisíc ton s viac ako štyrmi miliónmi do seba zapadajúcich červených tehál v tvare ryby. Na tú Veľkonočnú nedeľu roku 1436, keď katedrálu Santa Maria del Fiore prišiel vysvätiť, bola celá Florencia na nohách a Brunelleschi žiaril pýchou.

Jeho kupolu, pod ktorou je jej autor aj pochovaný, odvtedy v meste nič neprekonalo. Najlepšie to vidno z kopca na druhej strane rieky Arno. Brunelleschi to vie a tak sa vzďaľuje od katedrály smerom k jednému z ďalších skvostov mesta, Ponte Vecchiu, teda Starému mostu. Ešte pred ním však vojde do jednej z trattorií, kde nechodia turisti, ale domáci, a dá si miestnu špecialitu, hovädzí biftek na florentský spôsob.

Dávid v obliehaní

Posilnený pokračuje po bulvári Via dei Clazaiuoli na jedno z najkrajších námestí na svete, ktoré je zároveň jednou z najúchvatnejších sochárskych výstav pod holým nebom. Prehliadkou, ktorá je narozdiel od tamojšej galérie Uffizi, úplne zadarmo. Piazza della Signoria, samotné centrum politického, umeleckého aj spoločenského života renesančnej Florencie, nenecháva chladným ani Brunelleschiho. A nejde len o tie sochy či fasády.

SkryťVypnúť reklamu

Na námestí dodnes sídli mestská radnica v Palazzo Vecchio. O tendre sa v nej uchádzal popri Brunelleschim napríklad Leonardo da Vinci či Michelangelo. O tom poslednom sa na Piazza della Signoria hovorí zrejme najviac, ako Brunelleschi často začuje. Napriek nádhernej fontáne s rímskym bohom mora Neptúnom, či súsoším Persea s hlavou medúzy, všetci hovoria len o ňom - o Dávidovi, ktorý porazil Goliáša.

Slávna Michelangelova socha židovského kráľa na námestí je síce dnes už len kópiou, ale cvakanie fotoaparátov, ktoré pripomína trilkovanie cvrčkov v toskánskych záhradách, naznačuje, že ide len o malý, nepatrný detail. Brunelleschi si spomenie, akým skvelým marketingovým stratégom bol talentovaný Michelangelo, a akú reklamu urobil Vatikánu svojou Sixtínskou kaplnkou, a vykročí ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

florencia1david.jpg

Panoráma histórie

Nemôže minúť Ponte Vecchio, najstarší dochovaný most v meste, po ktorom chodil kedysi aj on sám, keď sa chcel, ako má aj teraz v úmysle, z výšky pokochať výhľadom na mesto. Teda vlastne na svoju kupolu, bez ktorej by Florencia nebola Florenciou.

Uzučký most Ponte Vecchio prežil aj druhú svetovú vojnu a aj dnes v ňom svoje mimoriadne predražené dielka predávajú zlatníci, šperkári a starožitníci. Na chvíľu pri výhľade Brunelleschi spomalí a zahreší pri pohľade na domy, ktoré, kto vie za akých známostí pridelila mestská rada ctihodným občanom mesta. Byty s takým výhľadom nie sú na zahodenie, pomyslí si.

florencia1most.jpg

Keby sa neponáhľal, prešiel by sa ešte po rozkošnom parku Giardino di Boboli, kde, čo bolí, to prebolí. Brunelleschi sa však aj po toľkých rokoch nevie dočkať, ako dorazí po schodoch na Piazzale Michelangelo. Tam, kde je výhľad na Florenciu najkrajší a v celej panoráme. Užíva si ho aj fotograf s mladými svadobčanmi, do ktorých udychčaný Brunelleschi takmer vrazí, keď vychádzajú z bielej limuzíny, a slávny architekt si spomenie, že je sobota.

SkryťVypnúť reklamu

Konečne, pri kamennom zábradlí sa končí jeho prechádzka mestom. Vztýči prst pred seba a zľava ukazuje najskôr na Ponte Vecchio, obloha sa nádherne odráža v rieke Arno, potom na tú vežu, áno, tam, kde sídli vychytralá mestská rada v Palazzio Vecchio. Brunelleschiho ukazovák nakoniec prichádza k dómu a opíše obrysy jeho kupoly. Florentský obzor by bez nej nikdy nebol úplný a študenti architektúry by nikdy nevzdychali nad tým, ako geniálne a bez lešenia (sic!) tú klenbu postavil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 371
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 066
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 926
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 448
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 036
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 764
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 619
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 693
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 847
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu