
Indickí vojaci majú najvyššiu pohotovosť. FOTO - ČTK/AP
RÍM - Vytvorenie spoločnej pohraničnej stráže Európskej únie, ktorá by bojovala proti nezákonnej imigrácii a terorizmu, patrí medzi hlavné úlohy tohto zoskupenia. Vyhlásil to včera v Ríme španielsky minister vnútra Mariano Rajoy. „Prisťahovalectvo je najzávažnejší jav, s ktorým sa budeme v nadchádzajúcich rokoch stretávať,“ povedal na konferencii EÚ o hraničných kontrolách.
Zraniteľné sú letiská
Ministri vnútra 28 európskych krajín sa zišli v Ríme, aby hovorili o dôslednejšej kontrole vonkajších hraníc. Najzraniteľnejším vstupným bodom EÚ sú medzinárodné letiská, ktorými do západnej Európy prúdi väčšina ilegálnych imigrantov vybavených turistickými vízami. Rovnako silnému imigračnému náporu sú vystavené morské pobrežia južných štátov únie.
„Na zladení práce policajných zborov európskych krajín stojí bezpečnosť Európy. Konečným cieľom nie je iba vytvorenie spoločnej hraničnej polície, ale prepojenie tokov informácií a údajov,“ upozorňuje materiál, ktorý k rokovaniu vydalo talianske ministerstvo vnútra.
„Nevyhnutné je nájsť spoločné riešenie problému ilegálnej imigrácie, teda riešenie, ktoré bude vhodné pre celú Európu,“ zdôraznil pred začatím zasadania taliansky premiér Silvio Berlusconi. Boj proti ilegálnej imigrácii sa stal pre väčšinu vlád krajín EÚ naliehavou prioritou aj v dôsledku tlaku, ktorý na štátne orgány vyvíjajú rôzne populistické a xenofóbne ladené strany.
Postupný prechod
„Verejnosť chce výsledky, ale prehnané očakávania nebývajú dobrým radcom. Nemožno okamžite prejsť od bývalého laxného prístupu k imigrantom, k prestavbe Európy na nedobytnú pevnosť,“ upozornil francúzsky minister Nicolas Sarkozy.
Podľa komisára EÚ Antonia Vitorina musí Európa postupovať po etapách, vychádzať zo spolupráce malých skupín niekoľkých krajín a postupne prechádzať na väčšie spoločné celky. „Vytvorenie európskych pohraničných síl by mohlo byť konečným výsledkom tejto spoločnej kontrolnej politiky, nie však bodom, z ktorého sa vychádza,“ povedal.
Pokiaľ ide aspoň o náznak časového horizontu, odkedy by sa v optimistickom výhľade mohlo s „európskymi“ pohraničnými silami počítať, padol niekoľkokrát termín 2004 až 2005. Európska komisia ale začiatkom mesiaca naznačila, že EÚ by mala takéto sily mať asi od roku 2007. (čtk)
Na letiskách si už spoluprácu vyskúšali
Ministri rokovali aj o tom, ako by spoločná európska hraničná polícia mala fungovať. Predložili poznatky z pilotnej štúdie, do ktorej sa okrem Talianska zapojilo ešte Španielsko, Francúzsko, Nemecko a Belgicko. Na praktickom overení schodnosti vytvorenia spoločných európskych hraničných síl sa podieľali polície z Talianska, Francúzska a Španielska.
Dva týždne spolupráce priniesli pozitívne výsledky. Na 24 európskych letiskách zaznamenali bezpečnostné sily vstup štyri a pol tisíca ilegálnych imigrantov. Väčšina utečencov pochádzala z Číny, Ekvádoru, Brazílie, Angoly, Nigérie a Senegalu. Cieľovými letiskami v Európe boli Paríž, Miláno, Amsterdam a Lisabon. Hlavnými destináciami utečencov boli Paríž, Londýn, Dublin a Madrid. (čtk)