Gorily patria medzi najpozoruhodnejšie zvieratá v strednej Afrike.
Didier Banda, jeden z piatich stopárov v tábore Mikongo v gabonskej rezervácii Lopé, konštatoval, že ďalej nemožno ísť, je to nebezpečné. Tábor v rezervácii Lopé v strednej časti krajiny umožňuje turistom pozorovať gorily v ich prírodnom a prirodzenom prostredí.
Gorila pred útokom dvakrát „narušiteľov“ varovala - samec vykríkol a prudko triasol okolitými konármi. Len niekoľko sekúnd potom trval beh samca k „narušiteľovi“, pričom doslova valcoval vegetáciu. Samec má hmotnosť približne 170 kilogramov a výšku dva metre.
Gorilí samec, chrániaci svoju skupinu, sa zastaví približne vo vzdialenosti dvoch metrov pred dotieravcom alebo neželaným návštevníkom, aby prejavil svoj hnev. Vtedy návštevník musí pochopiť, že pokračovať v ceste ďalej znamená ohroziť svoj život.
Tábor Mikongo vznikol v roku 1999 v rámci projektu Vision, ktorý financovala Európska únia. Je to jedno z mála podobných zariadení v južnej časti Afriky - prvé svojho druhu v Gabone - a turistom umožňuje pozorovať gorily žijúce na slobode.
Cieľom projektu Vision nie je len ekoturistika: prítomnosť turistov a ich stopárov pomáha chrániť rezerváciu Lopé pred pytliakmi alebo ilegálnymi drevorubačmi.
Do tábora Mikongo od jeho otvorenia v októbri minulého roku už prišlo vyše 100 turistov najmä z Európy a Severnej Ameriky.
V 12-kilometrovom okolí tábora odborní pracovníci zistili približne 15 skupín goríl, pozostávajúcich z dominantného samca a niekoľkých samíc. Okrem skupín sa im podarilo objaviť aj asi 30 osamotene žijúcich samcov.
Turisti odchádzajú spolu so stopárom zavčasu ráno „na gorily“. Dlhé hodiny hľadajú stopy, ktoré ukazujú, kadiaľ prešla skupina. Po nájdení čerstvých stôp nastáva rýchly postup za gorilami do džungle. Končí sa neraz tým, že dominantný samec prejaví očakávaný, ale zároveň obávaný výstražný hnev. (tasr)