
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
srdca Súľovských vrchov. Za ďalšími pohľadmi a vyhliadkami už musíte po svojich.
Súľovské vrchy ponúkajú túry aj pre menej náročných turistov. Ako prvú trasu by ste si rozhodne nemali nechať ujsť prechádzku náučným chodníkom. Začína sa na polceste z obce Jabloňové do Súľova, práve pri lokalite Čierny potok. Chodník vás prevedie najkrajšími časťami rezervácie, vystúpite na vrcholy skalných útvarov, prejdete popod známu Gotickú bránu a vystúpite aj na Súľovský hrad. Na náučnom chodníku sú umiestnené tabule, kde sa dočítate o Súľovských vrchoch, ako vznikli, aké zvieratá tu žijú, aké rastliny rastú.
Turisti, ktorí obľubujú skôr dlhé túry, sa môžu vybrať na celodennú prechádzku „z hradu na hrad“. Začať sa dá v Lietave (chodí sem autobus zo Žiliny, alebo v Lietavskej Lúčke, kam sa zo Žiliny dostanete autobusom aj vlakom), vystúpiť na Lietavský hrad, pokračovať do Súľovských vrchov na Súľovský hrad, odtiaľ na Hričovský hrad a dole do Hričova, odkiaľ je železničné spojenie.
Všetky tri hrady sú zrúcaniny, no práve to im pridáva na tajomnosti. Naplno pracuje vaša fantázia, keď si podľa múrov, ktoré zostali, snažíte predstaviť, ako hrady vyzerali kedysi a ako sa tu žilo. Lietavský hrad prekvapí svojou veľkosťou, patrí medzi najväčšie hrady na Slovensku. Je z neho krásny pohľad na Malú Fatru. Pri Súľovskom hrade premýšľate, ako ho v týchto skalách mohli vôbec postaviť. Neuveriteľným sa zdá údaj, že tu kedysi bolo 18 miestností - kuchyňa, pekáreň, práčovňa, sklad obilia, zbrojnica, koniareň, klenotnica, pivnice.
K hradu sa viaže niekoľko povestí, dve boli sfilmované ako Sokoliarova dcéra a Sokoliar Tomáš. Tá prvá rozpráva príbeh hájnikovej krásnej dcéry Ľudmily, ktorú zviedol pán Súľovského hradu. Bývalý Ľudmilkin milý, odvážny vojak Čierneho pluku kráľa Mateja, jej však odpustí a rozhodne sa o ňu postarať. Čo na to Ľudmilka, už povesť nehovorí.
Zo Súľovského hradu je krásny pohľad na severnejšiu časť rezervácie, na lúky ohraničené typickými skalnatými ihlami a vežami, známy Súľovský amfiteáter.
Srdcom rezervácie je obec Súľov. Pomenovanie vraj dostala po odvážnom Suľovi, mladíkovi, ktorý zachránil miestnych obyvateľov pred ľudožravým drakom. Ten sídlil možno v jaskyni Šarkania diera. Ak sa nebojíte, môžete do nej nazrieť.
V obci Súľov a v okolí sa veľmi pomaly rozvíja ponuka služieb. Zatiaľ v obci vzniklo Infocentrum. Dozviete sa tu o možnostiach, kam vyraziť v Súľovských vrchoch pešo alebo na bicykli, kde sa ubytovať. V Súľove a okolí sa dá ubytovať v troch chatách a penzióne alebo v súkromí. V dedine je aj kemp. Škoda len, že na Slovensku chce každý zbohatnúť čo najrýchlejšie a v turistických centrách to znamená ako prvé urobiť platené parkoviská - napríklad aj na vykosenej lúke. Aj v Súľove je to tak, jedno platené parkovisko je v obci a druhé pri začiatku náučného chodníka. Oblasť má potenciál pre rozvoj cestovného ruchu, veľmi zaujímavá je lokalita Čierny potok, kde dnes turisti nájdu len reštauráciu a schátraný hotel s rozbitými oknami.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ
Ako do Súľova: Autom od Predmiera odbočiť na Súľov. Vlakom do Dolného Hričova, Žiliny, Bytče alebo Lietavskej Lúčky.
Informácie: Infocentrum Súľov: 041/5574016, www.sulov.sk, www.sulov.miesto.sk, sulov_hradna@stonline.sk
Okolie: Žilina - Budatínsky zámok, Rajecká Lesná - slovenský Betlehem, Čičmany: maľované drevenice