Londýn 29. mája (TASR) - Britská vláda sa dnes konečne zbavila problematického Dómu milénia a bezodplatne ho predala developerskému konzorciu Meridian Delta v nádeji, že dostane časť predpokladaných budúcich ziskov.
Postavenie Dómu milénia plánovala ešte bývalá konzervatívna vláda. Po tom, čo v sa roku moci ujali labouristi, sa projekt stal jedným z prestížnych projektov premiéra Tonyho Blaira, ktorý sa zaň osobne veľmi angažoval a stal sa preňho výdatným zdrojom problémov.
Prevádzku Dómu s veľkými fanfárami spustili v decembri 1999, komplex však počas prvého - a jediného - roku činnosti ani zďaleka neprilákal očakávaný počet návštevníkov. Namiesto očakávaných 12 miliónov ich prišlo len sedem miliónov.
Na kontroverzný projekt pôvodne z verejných fondov vyčlenili 449 miliónov libier, ďalších 179 miliónov bolo - napriek vysokému vstupnému - potrebných na zabezpečenie chodu počas prvého roku fungovania. Po uzavretí, ku ktorému došlo 31. decembra 2000, vláda na udržiavanie nehnuteľnosti vynaložila asi štyri milióny libier.
Vláda teraz dúfa, že transakcia ukončí finančnú nočnú moru, ktorá trvala od otvorenia Dómu.
Dóm sa má zmeniť na športový a zábavný komplex s kapacitou 20.000 miest. Okrem toho majú investori na zhruba 80-hektárovom priestranstve na brehu Temže vybudovať infraštruktúru stravovacích a zábavných zariadení a zariadení pre trávenie voľného času.
Stavebné práce okolo Dómu majú vytvoriť 20.000 pracovných miest a asi 7000 nových domov.
Na základe požiadavky dvoch investorov - spoločností Anschutz a MDL, ktoré prevzali všetky riziká v súvislosti s Dómom - bude Dóm existovať do roku 2018 a potom sa rozhodne o jeho prípadnom zbúraní.
Podľa nezávislých poradcov v prípade, že projekt obnovy - okrem samotného Dómu sa týka asi 170 akrov pôdy na polostrove Greenwich - bude realizovaný v plnom rozsahu, v priebehu nasledujúcich 20 rokoch by štátny rozpočet mohol získať do 550 miliónov libier. Kabinet dúfa, že prvá splátka by sa mohla realizovať v roku 2005.
1 2 3 ari pel