
Taiwanskému národnému vzdušnému prepravcovi China Airlines hrozí tvrdé pristátie. Na vine sú časté letecké katastrofy. Na snímke je havária spred necelých troch rokov. Zatiaľ posledné lietadlo týchto aeroliniek spadlo minulý týždeň v sobotu. FOTO - TASR/AP
Zákonodarcovia na Taiwane, rozčúlení nízkou bezpečnosťou štátom ovládaných aerolínií, volajú po ich privatizácii. Od roku 1994 sa v lietadlách China Airlines zabilo okolo šesťsto ľudí, čo pri celkovom počte predaných leteniek radí taiwanské aerolinky na prvé miesto v rebríčku najnebezpečnejších vzdušných prepravcov.
Časté havárie zrazili kredit aeroliniek, ktoré museli znížiť predpovede tohtoročných príjmov o 12 percent. Takisto boli donútené odložiť dvanásť nákladných letov, keď vláda trvala na osobitnej inšpekcii zvyšných Boeingov 747-200.
Akcie China Airlines padali včera už druhý deň po sebe o sedem percent, čo je na taiwanskej burze maximálny denných limit. Prepad cien nasleduje spravidla hneď po zvuku zvonu na burzovom parkete, ktorý vždy ráno odštartuje obchodovanie.
Taiwanský minister financií už stihol vyzvať banky, aby topiace sa aerolinky nestiahli ku dnu úplne. „Banky by nemali kameňovať toho, kto spadol do studne,“ povedal minister Lee Yung-san. Týmito slovami dal miestnym bankám najavo, že by bolo dobré, keby nechali svoje úverové linky aerolíniám ešte otvorené.
Taiwanskú ratingovú agentúru znepokojil znížený dopyt pasažierov po letenkách China Airlines. Po tom, čo agentúra znížila aerolinkám rating, poisťovne taiwanskému leteckému prepravcovi zvýšili sadzby poistného. Tohtoročné náklady na poistné by mali oproti plánu vzrásť o štyridsať percent. Aerolinky dnes platia poisťovniam ročne 50 miliónov dolárov.
Existujú vraj doklady o tom, že rastie počet pasažierov, ktorí odriekajú svoje lety. Prezradil to Johnson Tseng, šéf miestnej Asociácie cestovných agentúr: „Klienti, ktorí mali rezervované letenky na jún, rušia svoje objednávky. Ide hlavne o lety do Hongkongu,“ spresnil Tseng.
Predstavitelia China Airlines sa zatiaľ vyjadrujú len veľmi opatrne, no ich slová naznačujú, že Tseng nie je ďaleko od pravdy. „Sobotná nehoda bude mať vplyv na ceny leteniek a finančne nás zaťaží na štyri mesiace, ale výnosy z nákladnej prepravy budú pokračovať v raste,“ povedal viceprezident China Airlines James Chang. (tv, bbc)