Skoro ako doma sa môže cítiť český turista na Slovensku: všade sa dohovorí a ceny v obchodoch a reštauráciách sa s prihliadnutím na kurzový rozdiel príliš nelíšia od českých. „Keď ide český turista na Slovensko, podmienky sú podobné ako v Česku. Ale predsa len je v zahraničí, a to si treba uvedomiť a dbať na pravidlá pobytu,“ hovorí vedúci konzulárneho oddelenia českého veľvyslanectva v Bratislave Jan Kaše.
Najčastejším cieľom českých návštevníkov – okrem príbuzných na Slovensku – bývajú hory ako Tatry či Fatry, vodné nádrže na Zemplíne a Orave, či miestne kúpele. Podmienky na vysokohorskú turistiku možno závidieť, ale na mieste je i istá obozretnosť, teda nepodceňovať nebezpečenstvo, hlavne náhle zmeny počasia, i rešpektovať pokyny o uzatvorených úsekoch. „Tatry sú predsa len niečo iné než Jizerské hory či prechádzka Polabím. Treba byť opatrnejší a nepreceňovať sily,“ hovorí Kaše.
Sieť ubytovacích zariadení a reštaurácií zodpovedá podmienkam v Česku vrátane hygienických. Konzul Kaše odporúča zabezpečiť si ubytovanie vopred, pretože počas sezóny nie vždy budú na vyhliadnutom mieste voľné kapacity. Ceny sú pohyblivé, väčšie mestá sú ako všade drahšie než menšie. V ubytovacích zariadeniach bývajú dokonca i „trojaké ceny“. Česi môžu platiť rovnako ako Slováci, „ako Česi“, alebo ako cudzinci. Lepšie je spýtať sa dopredu. Ale napríklad za výlet parníkom do Viedne účtujú v bratislavskom prístave lodné lístky Čechom ako „našincom“.
Hoci českých turistov slovenská strana obvykle nekontroluje, či majú dosť peňazí, a pri platení je najvýhodnejšie využívať platobné karty, je dobré mať pri sebe i hotovosť, trebárs aj na prípadné pokuty. (čtk)