BRATISLAVA.
Kým celková cena slovenského pavilónu predstavuje 3 milióny eur, napríklad českého je viac ako 21 miliónov eur. O niečo menej investovali Rakúšania, 16 miliónov eur. Jedným z európskych rekordmanov je Nemecko s preinvestovanými 30 miliónmi eur.
Na expozície počas polročnej výstavy takmer všetkých krajín sveta vyčlenili vysoké sumy aj Kanada či Austrália. Tie sa pohybujú okolo 50 miliónov eur. Jednou z najdrahších položiek na výstave sú náklady na prenájom, energie a rôzne poplatky, napríklad za možnosť podávať jedlo v pavilóne. Z celkovej sumy vyčlenenej na slovenskú expozíciu tvoria práve tieto výdavky takmer jednu tretinu.
Slovensko sa okrem pavilónu prezentuje aj organizovaním rôznych fór či prezentácií krajiny a podnikateľov. Čínski investori tak doteraz prejavili záujem o slovenské vína, sklo a minerálne vody. Ako pre TASR vysvetlila generálna komisárka účasti SR na výstave Ivana Magátová, uzatváranie obchodov v Číne nie je jednoduchou záležitosťou, "zmluva nie je na svete hneď po prezentácii".