Druhá najmenšia krajina sveta po Vatikáne Monacké kniežatstvo sa rozprestiera na pobreží Stredozemného mora, neďaleko hraníc Francúzska s Talianskom. Jej vznik spadá už do 13. storočia, keď ju získala mocná janovská rodina Grimaldiovcov. Monacké kniežactvo sa sformovalo v roku 1454. V súčasnosti sa skladá zo štyroch častí – Monaco, La Condamine, Monte Carlo, Fontvieille. Keď sa rozhodnete túto krajinu navštíviť, očarí vás svojimi slnečnými uličkami, luxusnými butikmi, prepychovými jachtami, veľkolepými hotelmi a rýchlymi autami.
Daňový raj
Monako sa stalo vyhľadávanou lokalitou najmä pre boháčov z celého sveta. Dôvod je jednoduchý. Obyvatelia kniežatstva nemusia platiť priamu daň z príjmu, s výnimkou Francúzov. Odrazilo sa to aj na vysokej hustote obyvateľstva. Nedá sa však povedať, že krajina je preľudnená. Mnohí ľudia, ktorí majú v Monaku trvalé bydlisko, sa tam nezdržiavajú. Mať dom v Monaku je vzhľadom na ceny nehnuteľností pre bežného smrteľníka takmer nemožné. Menší domček vás vyjde na dva milióny eur a vila minimálne dvojnásobok.
Stráž pred palácom
Ruža Grace
V polovici dvadsiateho storočia rozvírila pokojný život v Monaku americká oscarová herečka Grace Kellyová, neskoršie monacká princezná Gracia Patricia. Počas filmového festivalu v Cannes padla do oka monackému kniežaťu Rainierovi III. a o rok na to sa vzali. Grace tak získala svoju najväčšiu životnú rolu – stala sa manželkou monackého kniežaťa. Zomrela ako 52-ročná po tragickej autohavárii a jej pozostatky sú uložené v Katedrále svätého Mikuláša v Monte Carle. Knieža Rainier dal na jej počesť vybudovať vo Fontvieille záhradu ruží Grace Rose, kde sa nachádza okolo 150 druhov kvetín. Záhrada je perfektne udržiavaná a strážená. Otvorená je pre každého zdarma, denne od rána do večera.
Exotická záhrada
Vzdelávať a míňať
Ak sa vyberiete do Monaka, určite by ste nemali obísť dve zaujímavé miesta. Prvým je Oceánografi cké múzeum postavené na morskom útese. Okrem výstavných exponátov, ktoré sa týkajú námorníctva, výskumu a preparátov mŕtvych živočíchov, tu môžete zažiť jedinečnú atmosféru podmorského sveta. V tesnej blízkosti budete mať žraločiu lagúnu či koralový ostrov z Červeného mora. V obrovských akváriách uvidíte okolo 4000 unikátnych exemplárov. Druhým miestom, ktoré je hriech nenavštíviť, ale navštíviť ešte väčší, je svetoznáme kasíno v Monte Carle. Každoročne sa tu koná známy európsky pokrový turnaj. Zaujímavosťou je, že poslúžilo aj Ianovi Flemingovi ako predloha jeho bondovky Casino Royal.
Kniežací palác
Motor v krvi
Každý rok príde vrchol pretekárskej automobilovej sezóny, keď celý svet upriami oči na tento malý štát. Nielen rýchle autá, ale aj šikovné ruky rozhodujú o víťazovi prestížnej Veľkej ceny Monaka. Predbiehať v úzkych uličkách mesta je totiž takmer nemožné. Jazdí sa na úsekoch ako Ste Devote, Mirabeau, okolo kasína v Monte Carle a cez úzku kľukatú cestu Loews. Okruh obsahuje aj jednu z najrýchlejších zákrut, ktorá vedie popod slávny tunel. Jazdci tu dosahujú rýchlosť až 260 km/h. Aj keď trať patrí medzi najkratšie okruhy formuly 1, je veľmi obľúbená nielen u fanúšikov, ale aj u samotných pilotov. O víťazstve na nej sníva každý pretekár.
Užitočné informácie:
HLAVNÉ MESTO: Monako
HLAVA ŠTÁTU: knieža Albert II.
MENA: euro
AKO SA DOHOVORÍTE: po francúzsky, anglicky, taliansky
KDE SA UBYTOVAŤ: Ak sa rozhodnete ubytovať v Monaku, musíte rátať s vysokými cenami, lebo lacné hotely tu neexistujú. Vhodnejšou alternatívou je zvoliť dovolenku na Francúzskej riviére, napríklad v letoviskách Cannes, Nice a Monako navštíviť v rámci výletu. Pamätajte však, že v Monaku platí zákaz vstupu turistických autobusov do hlavného mesta. Dopravu zabezpečujú mestské autobusy. Monako tiež nemá dopravné letisko. Najbližšie je vo francúzskom meste Nice.