Vysoké Tatry 23. mája (TASR) - Smrekové monokultúry tatranského lesa sú nepôvodné a citlivé na kalamity, preto pri obnove využívajú Štátne lesy (ŠL) TANAP-u aj listnaté dreviny. Lokality postihnuté veternou kalamitou, lavínami či eróziou zalesňujú ihličnatými a listnatými drevinami v pomere 70:30.
"Bez rýchlej likvidácie kalamitnej hmoty hrozí premnoženie podkôrneho hmyzu," konštatovali zástupcovia ŠL TANAP-u počas dnešnej exkurzie do oblasti Javorovej doliny. Zdôraznili, že v ochrannom obvode, kde 97 percent územia tvoria prírodné rezervácie, sa premnožil kôrovec po rozsiahlej kalamite v rokoch 1995-96. "Umiestnili sme 1300 feromónových lapačov a zozbierali 220 litrov chrobákov, čo je asi deväť miliónov kusov. Pritom 200 kôrovcov dokáže zlikvidovať celý strom," priblížil situáciu šéf ochranného obvodu Ján Slivinský.
Na rozdiel od poľských kolegov sa na slovenskej strane Tatier rozhodli prírode pomôcť. Za dva roky stihli odstrániť do 50 tisíc metrov kubických kalamitného dreva. Množstvo zostalo v porastoch. "Ponechali sme však vývraty, z ktorých už kôrovec vyletel, pričom na samoreguláciu zostalo asi 55 percent kalamitného dreva," povedal Slivinský. Predstavil obnovené lokality, v ktorých je hojne zastúpená jarabina. "Na rast ihličnanov vytvára optimálnu mikroklímu. Sadíme aj ďalšie listnaté dreviny. Usilujeme sa priblížiť pôvodnému zloženiu tatranských lesov," konštatoval šéf Výskumnej stanice TANAP-u Milan Koreň.
Prístup ŠL TANAP-u k ozdraveniu tatranského lesa a postupnej výmene smrekovej monokultúry označil za vhodný aj riaditeľ poľského TANAP-u Pavol Skawinski. Dodal, že oba národné parky sú ako dvojičky. "Tatry sú jednotné, príroda nepozná hranice." Vyzdvihol spoluprácu so slovenskými kolegami a vyslovil sa za spoločný postup.
Riaditeľ ŠL TANAP-u Mikuláš Michelčík vyslovil obavy, že novela zákona č. 267 o ochrane prírody, ktorá prešla do druhého čítania, iba zvýrazní problémy medzi životným prostredím a lesníctvom. Podľa neho nemožno ignorovať históriu, ani oddeliť ochranu prírody od starostlivosti o ňu. Spresnil, že z vyše 74-tisíchektárovej výmery TANAP-u tvoria lesy viac ako 96 percent, z toho 64 percent sú ochranné lesy. Problémom je však zónovanie, ktoré nerešpektovalo existujúcu zástavbu a treba ho zreálniť.