Algarve je odvodený od arabského al gharb, čo v preklade znamená „západ“. Na rozlohe asi 5,5 tisíc štvorcových kilometrov tam žije asi toľko ľudí ako v Bratislave. V krásnom južnom Portugalsku sa dá aktívne oddychovať, napríklad pri kitesurfi ngu. Pre dobré poveternostné podmienky a dostatok vetra vyhľadávajú nadšenci tohto športu najmä veterné pláže, napríklad v okolí mesta Faro. Vetry sem každoročne privanú kite(board)istov z celého sveta. V civilizovanejších oblastiach, kde sú pláže súčasťou moderných letovísk, si zasa môžete vyskúšať vodný paragliding. Veternosť spôsobuje, že večery bývajú dosť chladné. Preto, ak by ste sa napríklad aj v horúcom auguste vydali do portugalskej Albufeiry, nezabudnite si pribaliť svetrík a dlhé nohavice. Na večeru do mesta sú rovnako dôležité ako peňaženka.
Albufeira
Názov mestečka Albufeira je odvodený z arabského výrazu al-Buhayra, ktorý v preklade do slovenčiny znamená „lagúna“ alebo „morský záliv“. Mestečko, dnes plné reštaurácií a barov, kedysi obývali Rimania. Zostali tu po nich zvyšky akvaduktov, ciest a budov. V minulosti Albufeira čelila viacerým prírodným katastrofám. Do pamäti mesta i ľudí sa najviac vpísalo zemetrasenie z roku 1755. Neporušených ostalo len zopár domov. Mesto sa z otrasov spamätúvalo dlho - obnova trvala desaťročia. Neskôr do oblasti začali prúdiť Mauri, čo súviselo s aktívnym obchodovaním s pobrežím severnej Afriky. Za rozvinuté poľnohospodárstvo môžu miestni zase vďačiť Arabom. Priniesli sem nové plodiny, pracovné nástroje a ako prví v tejto oblasti začali používať hnojivá. Kresťania začali dobývať región v 12. storočí. Po dekádach konfl iktov sa im podarilo Maurov vyhnať v roku 1249. Významnú úlohu, hlavne v 19. storočí, zohral v živote tunajších ľudí rybolov. Z obce Albufeiry sa stalo mesto v roku 1986 a odvtedy ďalej expanduje, najmä vďaka tomu, že hlavným zdrojom príjmov tunajších obyvateľov sa stal turizmus.
Výlet po pobreží: Ilha de Tavira
Pláže Algarve
Portugalské pláže, hoci sú krásne, nie sú vždy bezpečné. Milovníci mora tu často hľadajú tieň pod skalami, a to aj napriek výstrahe, že sú v zóne ohrozenia. V roku 2008 dokonca prišlo o život niekoľko dovolenkárov, keď sa na nich zrútil kus skaly. Informačné tabule upozorňujú aj na spodné prúdy. Vyskytujú sa hlavne na západnom pobreží. Ak by vás prúd morskej vody ťahal so sebou, nepanikárite. Plavcov zväčša neťahá ku dnu, skôr smerom od brehu. Proti prúdu nemá zmysel plávať. Rýchlo sa unavíte a môžete stratiť silu držať hlavu nad vodou. Prúd býva dlhý od 5 do 40 metrov. Stránka, ktorá informuje o bezpečnosti na portugalských plážach, radí, aby sa plavec dal chvíľku prúdom niesť a keď pocíti, ako slabne, môže zažať plávať k brehu. Najistejšie je zdržiavať sa tam, kde pláž monitoruje plavčík a na riziká upozorňujú zástavky. Červená symbolizuje nebezpečenstvo a zákaz vstupu do mora. Ak veje žltá, môžete do mora vstúpiť, ale nie plávať. Zelená signalizuje bezpečie. Bielo-modrá vlajka so šachovou potlačou zasa, že pláž je mimo kontroly. Zvyčajne táto vlajka visí v čase obeda.
Faro pri zá pade slnka
S golfovým setom na chrbte
Algarve je povestné tým, že sa tu nachádza množstvo golfových ihrísk. Azda najznámejším je Salgados, kde sa do konca roka 2010 vždy v utorok a sobotu od 14.00 do 16.00 môžete v skupine do 15 ľudí učiť golf zadarmo. Dobrú povesť má aj Pine Cliff s, deväťjamkové ihrisko vybudované v píniovom lese blízko skalnatých zrázov. Svoje golfové schopnosti si môžete zdokonaliť aj v Balaia Golf Village, ktorá je vhodná najmä pre začiatočníkov. Algarve je destinácia naklonená aj rodinám s deťmi. Po pobreží sa ponúka viacero vodných svetov s tobogánmi a bazénmi od výmyslu sveta. V každom hoteli nájdete aj informácie o fakultatívnych výletoch za veľrybami, či delfínmi. Priučiť sa môžete aj potápaniu či jazde na koni.
Tabule upozorňujúce na nebezpečenstvo
Užitočné informácie
- www.kitesurfatlas.com/spots/portugal
- www.strawberryworld-algarve.com/
- www.portugal-sport-and-adventure.com/index.html