SME

Ani ďaleko, ani blízko - Zadar

Do severodalmátskeho mesta chodia turisti najmä za pamiatkami. V historickom centre však nájdete aj moderné dominanty.

Pohľad zo zvonice na kostol sv. Donáta a časť odkrytých zvyškov rímskeho fóra.Pohľad zo zvonice na kostol sv. Donáta a časť odkrytých zvyškov rímskeho fóra. (Zdroj: SME - JANA ČEVELOVÁ)

Zadar má vďačnú polohu. Leží približne v polovici jadranského chorvátskeho pobrežia. Takže turisti nemajú pocit, že musia cestovať príliš ďaleko na juh a zase nie sú až tak na severe. Práve svojej polohe vďačí za dobrý chýr o tom, že južne od Zadaru nie je v lete nikdy zlé počasie. Faktom však je, že už sme tu aj v auguste zažili chlad a studené more. Zväčša je však skutočne pekne a teplo. Niekedy až priveľmi.

Mix vplyvov

Zadar sa rozkladá na polostrove, ktorý najmä počas tureckých nájazdov jednoduchým prekopaním šije obyvatelia mesta oddelili od pevniny. Široká priekopa tak aspoň čiastočne znemožnila nepriateľom prístup za mohutné hradby. V mierových časoch priekopu opäť zasypali. Dodnes sa tu na vtedy jedinej prístupovej ceste vo veľmi dobrom stave zachovala renesančná Pevninská brána.

zadarmale.jpg

Zadar bol odjakživa strategickým miestom. V starom meste zažívate na každom kroku spleť rôznych vplyvov, ktoré sa o Zadar obtreli.

Prezentačné publikácie a bedekre veľmi nápadmi nehýria a všetky vám ponúknu najmä fotograficky vďačné zvyšky rímskeho fóra s Kostolom sv. Donáta (sv. Dominika) a vežou sv. Anastázie. Druhý záber bude určite na Kostol sv. Anastázie. Sú to síce najvychytenejšie zadarské pamiatky, ale kartu vo fotoaparáte zaplníte množstvom ďalších záberov, z ktorých budete len ťažko vyberať.

Úzke uličky vás vyvedú na miniatúrne námestíčka, kde sú teraz minibary a reštaurácie. Slepých uličiek, končiacich priamo v obývačkách Zadarčanov, tu je tiež viac než dosť.

Rímske fórum a kostoly

Kostol sv. Donáta by sa vám nemalo podariť obísť. Je to totiž najmohutnejšia, ale zároveň aj najzaujímavejšia zadarská pamiatka. Pochádza z 9. storočia a postavili ho na pozostatkoch rímskeho fóra, ktoré sa zvažuje až k pobrežiu.

Kostol je vlastne jednoduchá rotunda a na jeho stavbu využili aj zvyšky antických stĺpov či kamenné preklady zo starých rímskych domov. Napriek tomu vás vnútri kostola zaskočí, že nosné stĺpy tejto 27 metrov vysokej stavby sú zakončené práve torzami stĺpov, prípadne v stenách sú zastavané kamene s vyrytými latinskými slovami.

zadarmale2.jpg

V samotnej rotunde sa už konajú len koncerty vážnej hudby a na hornom poschodí je stála výstava. Pohľad či už zospodu je úchvatný. Keď stojíte pri pätách vysokých stĺpov, máte pocit, že stavba je oveľa vyššia ako tých takmer 30 metrov. Inak to je z galérie, ktorá je na úrovni prvého poschodia. Vyššie sa už nedostanete a odtiaľ samotný pohľad dramatický nie je, ale zato si môžete zbližša pozrieť drevený strop.

Akoby opticky spojená s Kostolom sv. Donáta je veža-zvonica. Stojí však aj za chrbtom ďalšej významnej pamiatky - Kostola sv. Anastázie - ale vchod na ňu je práve od Donáta. Výhľad z nej je pôsobivý a dovidíte doďaleka až na ostrovy.

Kostol sv. Anastázie

Trojloďová bazilika sa začala stavať v 12. storočí na mieste staršieho kostola, zrejme ešte zo 4. či 5. storočia. A už pri príchode na malé námestie pred kostolom uznanlivo pokývete hlavou, že si veru dali záležať. Turisti tu majú stále zaklonené hlavy. Priečelie je zdobené dvomi obrovskými rozetami medzi falošnými arkádami a pod nimi v čistých líniách je hlavný vchod a dva bočné.

Vnútrajšok je rovnako monumentálny ako katedrála zvonku. Stredová loď je až nečakane široká, na stenách bočných apsíd sú zvyšky fresiek. Nechýbajú ani gotické vyrezávané drevené lavice. Počas druhej svetovej vojny časť kostola zničili pri bombardovaní - išlo najmä o kaplnku zo 6. storočia. Tú definitívne obnovili pred dvadsiatimi rokmi.

Bazilika je skutočne veľkolepá, ale v porovnaní s jednoduchosťou, striedmosťou a netradičným tvarom ju kostol sv. Donáta valcuje.

Zadar pritom okrem cirkevných pamiatok ponúka aj viacero stredovekých meštianskych domov a palácov. Zaujímavý je aj kláštor sv. Františka s nádvorím a kaplnkou.

V meste neďaleko Pevninskej brány neobíďte ani romantické Námestie Piatich studní (Pet bunara). Stoja v rade za sebou, s prázdnym kovovým kolesom. Sú prikryté a sedávajú na nich zaľúbenci.

Moderna

Zadar sa ani v súčasnosti nevyhýba vytváraniu nových dominánt. Keď sa k nim približujete, váhate, či stojí za to sa k nim vôbec zájsť. Hľadať morský organ a niečo ako pozdrav slnku uprostred histórie sa nám chvíľu zdalo až infantilné. Ale nakoniec sme ocenili obidve dômyselné lákadlá.

Najmä morský organ priťahuje stále viac turistov. Nachádza sa na západnom pobreží starého mesta. Vyzerá ako biele schody, ale pod nimi sú umiestnené trúbky s otvormi, ktoré pri najmenšom pohybe vĺn vyludzujú v podstate ľúbivú melódiu. Takmer stále tu niekto sedí a počúva.

organ.jpg

Morský organ.

Mnohí si toto miesto volia aj na celodenné kúpanie. Organ pritom používajú ako skokanský mostík. V horúčavách sa síce nie je veľmi kde ukryť, ale ráno a v podvečer je tu príjemne.

A práve pri západe slnka si môžete užiť aj ďalšiu atrakciu - Pozdrav Slnku. Je od rovnakého architekta ako organ - Nikolu Bašiča. Ale na rozdiel od zvuku je postavená na hre svetla. Obrovský kruh s priemerom 22 metrov predstavuje slnko, ktoré je zapustené do dlažby. Pod sklom sú uložené fotovoltaické solárne moduly. Počítačový program zabezpečuje efektnú svetelnú šou. V okolí Slnka sú ďalšie planéty slnečnej sústavy - ich priemery zodpovedajú reálnemu pomeru k jeho veľkosti.

pozdrav.jpg

Pozdrav Slnku.

Podľa bedekrov bol z tohto miesta vždy najkrajší pohľad na zapadajúce slnko z celej Dalmácie. Zadarčania si však tento mýtus poistili Pozdravom Slnku. A turistov lákajú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 096
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 246
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 057
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 826
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 793
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 070
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 899
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 448
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 364
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 257
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu