Výlet po rozpálenej Andalúzii, najjužnejšej časti Španielska, sa dá výborne odštartovať v Malage, ktorá sa kedysi preslávila sladkastým vínom s rovnomenným názvom.
Mesto ležiace na brehu Stredozemného mora s impozantným historickým centrom si môžete pozrieť peši alebo z konského voza. Najlepšie doobeda alebo až večer. Napoludnie, keď je slnko najvyššie, až do popoludňajších hodín je príjemnejšie skryť sa pred ním pod exotickými stromami v mestskom parku Parque de Málaga/ Parque de la Alameda či na promenáde.
Ulicu plnú obchodov svetových značiek zahaľujú do tieňa obrovské plachty upnuté o strechy budov, čím vytvárajú príjemný tieň. Chládok nájdete aj v malagskej katedrále. Len kúsok od nej sú zasa priamo v centre pozostatky rímskeho amfiteátra z čias Cézara Augusta. Odtiaľ sa za poplatok dostanete k maurskému opevneniu z 8. až 11. storočia nazývanému Alcazaba. Malaga však nie je len mestom dávnej histórie, ale aj kultúrnym centrom Andalúzie. Narodil sa tu slávny maliar Pablo Ruíz Picasso, podľa ktorého je pomenovaná dlhá ulica lemujúca mestskú pláž aj múzeum. Napodobeniny Picassových obrazov zdobia steny viacerých hotelov v meste.
Balkón Európy - Nerja
Za zastavenie stojí aj Nerja. Menšie mesto leží východne od Malagy, vzdialené je od nej asi tridsať kilometrov. Počas letnej sezóny sa vždy rozrastie a hlavne ožije vďaka tomu, že leží na pobreží Stredozemného mora a má k dispozícii 16 kilometrov pláží. Najväčšou je 800 metrov dlhá Playa Burriana, no bližšie k centru sú aj menšie plážičky. Večer je v meste teplo, ale nikdy dusno, od mora sem totiž vanie príjemný vetrík. Ulice sa večer rozpulzujú životom, terasy sa zaplnia návštevníkmi, stoly tapasom a sangriou.
Nie je žiadnou výnimkou, že tam uvidíte aj skutočných flamenco tanečníkov priamo v akcii. A po večeri sa určite oplatí zájsť na promenádu, ktorá končí nad morom na skalnatom brale. Toto miesto dostalo označenie Balkón Európy. Keď sa tu zastavíte cez deň, za odmenu uvidíte aj časť pohoria Sierra Almijara. Všetci, ktorým sa zunuje pláž a more, sa môžu ísť pokochať nástennými maľbami, starými 20-tisíc rokov, do neďalekého jaskynného systému Cuevas de Nerja, ktorý miestni objavili v roku 1959.
Mesto pod Giraldou
Keď zatúžite opäť po veľkomeste, zvrtnite sa a namierte rovno do Sevilly. Hlavné mesto Andalúzie vás určite nesklame. V starej židovskej štvrti Santa Cruz sa prejdite malými úzkymi uličkami s bielymi domami, útulnými tapasériami a krčmičkami. Nájdete tam aj malé obchody so suvenírmi, keramikou a ručnými prácami. Veľkolepo pôsobí Plaza de Sevilla, obrovské námestie s kachličkovými mozaikami po celom obvode stavby. Na mozaikových obrazcoch spoznáte všetky významné španielske mestá.
Sevillskú páľavu cestou odtiaľ zmierni chvíľka v parku. Uznanie si zaslúži aj sevillská gotická katedrála s pôsobivým interiérom. Často skloňovaná je aj jej skoro 105 metrov vysoká zvonica La Giralda. Pôvodne to bol minaret, ktorý vztýčili v roku 1198, no postupne ho prestavovali v závislosti od toho, kto oblasť ovládal a aký štýl bol moderný. Špičku veže pôvodne zdobila medená guľa, no po zemetrasení v 14. storočí ju kresťania nahradili krížom a pridali zvon. Dnes tam môžete vidieť sochu ženy s názvom Giraldillo, tiež už však nie pôvodnú. Socha slúži aj na ukazovanie smeru vetra.
Pri návšteve mesta sa zastavte aj v sevillskom kráľovskom paláci Reál Alcázar. Palácový komplex slúžil ako rezidenčné sídlo španielskym kráľom po sedem storočí.
Najpríjemnejšie v Seville sú neskoré večery, keď sa trochu rozhýbe vzduch. Na dlhú prechádzku sa dá vydať popri rieke Rio Guadalquivir, ktorú pretína viacero mostov. Most Izabely II. spája historické centrum s mestskou časťou Triana. Na mape ho nájdete pod označením Puente Isabel II. Rovnako ako iné svetové metropoly, aj Sevilla sa vďaka nemu môže pochváliť mostom, ktorý zdobia turisti visiacimi zámkami. Tie majú pripomínať silu večnej lásky.