SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Malá a Veľká Studená dolina

Studené doliny, ako prezrádza aj ich názov, sú naozaj veľmi „studeným" územím v Tatrách. Nájsť v nich možno takmer všetky formy očarujúceho ľadovcového reliéfu.

Vareškove pleso vo Veľkej Studenej doline.Vareškove pleso vo Veľkej Studenej doline. (Zdroj: IVAN BOHUŠ)

Malá Studená dolina je podľa viacerých názorov jedným z najväčších trógov. Týmto pojmom sa označuje ľadovcová dolina v tvare písmena U so širokým dnom a s neobyčajne strmými svahmi. Veľká Studená dolina sa zasa považuje za dolinu s najväčším počtom plies na Slovensku.

Pešiu časť celodenného výletu Malou a Veľkou Studenou dolinou začneme pri Skalnatom plese, kam sa vyvezieme kabínkovou lanovkou z Tatranskej Lomnice. Na prvom úseku pôjdeme po červeno značkovanej Tatranskej magistrále smerom na Hrebienok. Chodník zo začiatku prechádza kosodrevinou. Južný smer si udržiava po Lomnickú vyhliadku, ktorá poskytuje jedinečný výhľad na hlavný cieľ výletu - Malú a Veľkú Studenú dolinu.

Od Lomnickej vyhliadky sa chodník zatáča na severozápad a mierne klesá do lesného vegetačného stupňa. Onedlho prídeme na rázcestie, od ktorého pokračujeme po zeleno značkovanom chodníku. Po niekoľkých metroch sa pred nami objaví prvá príležitosť na občerstvenie v Zamkovského chate.

Teryho_chata_v_m_S_d_Ivanbohus.JPG

Téryho chata v Malej Studenej doline. FOTO - IVAN BOHUŠ

Alternatívne môžeme túru začať aj v Starom Smokovci, prípadne priamo na Hrebienku. Ak nepremáva kabínková lanovka k Skalnatému plesu, môžeme na túru nastúpiť v Tatranskej Lomnici, odkiaľ sa vydáme po modrej značke, alebo v Tatranskej Lesnej, odkiaľ pôjdeme po žltej značke.

Malá Studená dolina

Malá Studená dolina je typická tatranská stupňovitá dolina, ktorú v ľadových dobách modeloval ľadovec. Prívlastok „malá" neznamená, že je naozaj malá. Získala ho vo vzťahu so susednou Veľkou Studenou dolinou, ktorá je od nej väčšia... Ľadovcovej Malej Studenej doline s typickým profilom v tvare písmena U dominuje pyramída Lomnického štítu.

Zostrmenie výstupu dolinou spôsobuje prírodná prekážka tvorená vysokými skalnými stupňami, ktoré dostali miestny názov Veľký a Malý hang. Namáhavý výstup však čoskoro ukončíme pri ďalšej zastávke vhodnej na občerstvenie - v Téryho chate. Kamenná kulisa okolo rozostúpenej hornej časti Malej Studenej doliny má neobyčajne dramatické tvary. Okrem Lomnického štítu sa v nej vyníma mohutná hradba Ľadového štítu.

Velky_Studeny_potok_bohus.JPG

Veľký Studený potok. FOTO - IVAN BOHUŠ

V ďalšej časti túry prejdeme Kotlinou Piatich Spišských plies a vydáme sa po žltej značke smerom na juhozápad, kam nás magicky pritiahne hlboká a úzka štrbina Priečneho sedla. Tento úsek patrí k najnáročnejším v Tatrách a je jednosmerný! Jeho zdolanie často znepríjemňujú nebezpečne strmé snehové polia a pohyblivá sutina. Výstup do Priečneho sedla je preto zabezpečený reťazami. Čiastočne obmedzený výhľad z Priečneho sedla smerom na juhozápad nám prvýkrát umožní nazrieť do Veľkej Studenej doliny.

Veľká Studená dolina

Už prvé stretnutie s Veľkou Studenou dolinou nám dá odpoveď na otázku, prečo dostala prívlastok „veľká". Jej široký záver lemovaný rozoklanými skalnými hrebeňmi má rozľahlé ploché dno modelované ľadovcom s nadpriemerným počtom jazier. V doline sa nachádza 26 prevažne malých plies, čo predstavuje takmer šestinu všetkých plies v Tatrách. Vysoký podiel však platí len z hľadiska počtu, podľa celkovej rozlohy alebo objemu zachytenej vody je oveľa nižší.

etapy.jpg

Zostupová trasa vedie okolo niekoľkých plies. Veľkolepý je najmä pohľad na „zaostrený" Prostredný hrot, ktorého skalná pyramída sa nádherne zrkadlí na hladine Starolesnianskeho plesa. Zostup k Zbojníckej chate trvá asi jeden a pol hodiny. Jej názov pochádza od pomenovania niektorých prírodných útvarov vo Veľkej Studenej doline (Zbojnícke plesá, Zbojnícke sedlo a Zbojnícka kopa). Od chaty vedie k Tatranskej magistrále modro značkovaný chodník. Magistrálou zostúpime na Hrebienok, odkiaľ zídeme pozemnou lanovou dráhou alebo pešo do Starého Smokovca.


View Kam na túru in a larger map

Zaujímavosti

Päť spišských plies

V Malej Studenej doline je sedem plies sústredených do najvyšších kotlín nad jazernou stenou. Päť z nich tvorí zoskupenie, ktoré sa podľa počtu a polohy na území historickej Spišskej župy nazýva Päť spišských plies. Každé z plies má vlastný prívlastok: Nižné, Vyšné, Prostredné, Malé a Veľké spišské pleso. Najväčšie je Veľké spišské pleso s rozlohou 2,87 ha.

Modré pleso

Najvyššie položené stále jazero na Slovensku leží v nadmorskej výške 2 192 m v doline pod Sedielkom. Ide o tzv. karové pleso s rozlohou 0,68 ha a hĺbkou 4,5 m, ktoré je väčšinu roka zamrznuté. O 15 m vyššie sa pod južnými zrázmi Baraních rohov nachádza Baranie pliesko, ktoré je na rozdiel od Modrého plesa občasné a pre malé rozmery sa v mapách často ani neuvádza.

Ľadové pleso

Vo Veľkej Studenej doline sa nachádza 26 plies. Niektoré menšie plesá počas suchého leta dočasne zanikajú. Najväčšie z plies vo Veľkej Studenej doline je Ľadové pleso. Leží pod juhovýchodnou stenou Hranatej veže v nadmorskej výške 2 057 m. Názov získalo vďaka tomu, že jeho hladinu do neskorého leta pokrýva hrubá vrstva ľadu. Zaberá plochu 1,74 ha.

Časový rozvrh: Skalnaté pleso - Priečne sedlo 4 ½ hod. - Starý Smokovec 4 ½ hod.

Dĺžka: 21 km

Prevýšenie: 1 342 m

Celkový čas: 9 hod.

Odporúčame

Zamkovského chata

Chatu v nadmorskej výške 1 475 m postavil v roku 1943 horolezec, horský vodca a chatár v Téryho chate Štefan Zamkovský. V roku 1951 ju znárodnili a premenovali na Chatu kpt. Nálepku podľa partizánskeho veliteľa, ktorý padol v roku 1943 na Ukrajine. V roku 1992 chatu reštituovali Zamkovského potomkovia a vrátili jej pôvodný názov. Od roku 1996 tu chatárči Jana Kalinčíková, jediná žena medzi chatármi. V chate je 28 postelí v siedmich izbách. Hygienické zariadenia a sprchy sú spoločné pre všetky izby na chodbe. V letnej sezóne ponúka aj núdzové ubytovanie v podkroví na matracoch vo vlastných spacích vakoch.

Téryho chata

Tvorcom myšlienky vybudovať chatu na hornej terase Malej Studenej doliny v nadmorskej výške 2 015 m bol priekopník tatranského horolezectva Edmund Téry. Projektantom a staviteľom Téryho chaty bol architekt Gedeon Majunke. Jednoposchodovú kamennú chatu slávnostne otvorili v roku 1899. Je najvyššie položenou tatranskou chatou s celoročnou prevádzkou. Vyššie sa nachádza iba Chata pod Rysmi, ktorá však nemá celoročnú prevádzku. V osemdesiatych rokoch prešla chata rozsiahlou rekonštrukciou, avšak zachovala si typický vzhľad. V ponuke je 24 postelí v troch izbách a občerstvenie počas celého dňa.

Zbojnícka chata

Celoročne otvorená chata v nadmorskej výške 1 960 m vznikla v roku 1907 ako poľovnícka chata. Pôvodne jednoizbovú kamennú stavbu čiastočne prestavali a po troch rokoch sprístupnili verejnosti. Pre chladný a vlhký interiér ju poľskí horolezci nazvali „márnica". V roku 1924 ju Klub československých turistov prestaval a obsadil stálym hospodárom. V júni 1998 Zbojnícka chata vyhorela. Milovníci Tatier vyvinuli maximálne úsilie a aj vďaka nim sa slávnostné otvorenie novej Zbojníckej chaty uskutočnilo v roku 2001. Ponúka ubytovanie v spoločnej nocľahárni a kvalitnú stravu.

Náročnosť

Náročná celodenná vysokohorská túra. Najťažší úsek sa začína na skalnom prahu pod Téryho chatou a končí sa na podobnom mieste pod Zbojníckou chatou. Zvýšenú opatrnosť si vyžaduje namáhavý a technicky náročný výstup do Priečneho sedla od Téryho chaty. Najexponovanejšie miesta zabezpečujú reťaze. Na trase sa môžu aj uprostred leta vyskytovať nebezpečné snehové polia. Občerstvenie a prípadný núdzový úkryt poskytuje Téryho a Zbojnícka chata. V zimnom období sú prístupné len vysokohorské chaty, chodník cez Priečne sedlo je uzavretý.

tatry.jpgO túre Studenými dolinami sa možno viac dočítať v turistickom sprievodcovi Vysoké Tatry z edície S batohom po Slovensku z vydavateľstva DAJAMA.

Panoráma Malej Studenej doliny a Téryho chaty.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Dodajte vašej pokožke šťavu
 6. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 13 256
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 092
 3. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 3 029
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 929
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 804
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 379
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 109
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Soňa Kallová: Pri pobreží Indického oceánu, Keňa
 2. Lubo Repka: Dostali sa plavebné spoločnosti z krízy?
 3. Ladislav Kucharik: India 3 dôležitý hrob a pevnosť
 4. Lubo Repka: Helikoptérou na El Mirador v Guatemale
 5. Miroslav Galovič: Zimný Londýn. Part 02 - Uličné pojazdné veterány (s bonusom od Harryho Pottera) a dva moderné kúsky.
 6. Lubo Repka: Tikal - najslávnejšie mesto Mayov v Guatemale
 7. Martin Majzlan: NP Serengeti – Nekonečné pláne, divoká zver a drkotajúce zuby
 8. Peter Chovanec: Hory a jurty Kirgizska
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 11 198
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 7 473
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 4 060
 4. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 3 668
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 500
 6. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 140
 7. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 2 882
 8. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 628
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól
 3. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
SkryťZatvoriť reklamu