SME

Sivý vrch - raj pre botanikov

O Sivom vrchu nemožno napísať, že vyniká výškou alebo majestátnou siluetou. Jeho vrcholová časť sa však vyznačuje nevídanou rozmanitosťou skalného reliéfu a rastlinstva.

Sivý vrch.Sivý vrch. (Zdroj: GABRIEL LIPTÁK)

O Sivom vrchu nemožno napísať, že vyniká výškou alebo majestátnou siluetou. Pri pohľade zdola si ho možno ani nevšimnete. Prečo sa však v rôznych anketách o titul „najkrajší vrch Slovenska" umiestňuje na prvých priečkach? Jeho vrcholová časť sa vyznačuje nevídanou rozmanitosťou skalného reliéfu a rastlinstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie náhodou sa Sivý vrch považuje za jeden z najkrajších vrchov na Slovensku. Slovné spojenie „skalné mesto kvetov" sa naň hodí ako uliate.Botanici v okolí jeho vrcholu narátali vyše 500 druhov rastlín, z ktorých mnohé sú chránené a viaceré sa nevyskytujú nikde inde. Ich neobyčajnú pestrosť podmieňuje špecifické geologické podložie a rozmanitý reliéf. Hneď po ústupe snehovej periny sa okolité stráne pokryjú modrofialovou mozaikou horcov a šafranov. Postupne rozkvitajú ďalšie druhy, pričom farebné záhony zdobia lúky Sivého vrchu do neskorého leta.

SkryťVypnúť reklamu

Z početných endemitov vidieť na južných svahoch napríklad klinček lesklý či voskovku holú. Na severných stráňach možno objaviť soldanelku karpatskú alebo prilbicu pestrú, v skalných štrbinách rastie lomikameň trváci, klinček včasný pravý i prvosienka holá. K záchrane tejto krásy napomáha rovnomenná národná prírodná rezervácia vyhlásená v okolí vrcholu.

FOTO - GABRIEL LIPTÁK

Štyri výstupy na vrchol Liptáci ako východiskový bod uprednostňujú rekreačný areál Bobrovecká vápenica, ktorý sa nachádza pri ústí atraktívnej Jaloveckej doliny do Liptovskej kotliny. Na jej začiatku sa nachádzajú zaujímavé prírodné lokality Mních a Sokol s viacerými skalnými stenami. Bralné steny Mnícha a Sokola oddeľujú dolnú časť doliny od západnejšie položenej zvlnenej plošiny Červenec, ktorá je pokračovaním hôľneho vrcholu Babiek.

SkryťVypnúť reklamu

Názov Babky pochádza od skalných útvarov pod vrcholom, ktoré z diaľky pripomínajú siluetu troch sediacich žien. Tadiaľto vedie zeleno značkovaná turistická trasa, ktorá sa začína v ústí Jaloveckej doliny a pokračuje hôľnym terénom na vrchol Babiek a širokým trávnatým chrbtom pod úpätie Ostrej. Jej vrchol chodník obchádza z východnej strany cez kosodrevinu. Neskôr vedie strmším a kamenistým povrchom na vrchol Sivého vrchu.

FOTO - JÁN LACIKA

Alternatívou je modrá turistická trasa, ktorá sa vyhýba vrcholu Babiek a popod Ostrú smeruje okolo Chaty pod Náružím. Oravci uprednostňujú výstup zo Zuberca po žltej turistickej značke do sedla Pálenica, ktoré leží na hrebeni Západných Tatier. Odtiaľto je na Sivý vrch čo by kameňom dohodil.

Populárny je aj výstup od horárne pod Bielou skalou, ktorá je tradičným východiskom hrebeňového prechodu Západných Tatier. Je to najkratšia a najpohodlnejšia výstupová trasa na Sivý vrch. Strmé stúpanie nás privedie k bralám povyše Hutianskeho sedla, v ktorom sa údajne skrýva Jánošíkov poklad. Vzápätí z južnej strany obídeme bralá Bielej skaly, najzápadnejšieho vrchu Západných Tatier. Hrebeňová vápencovo-dolomitová skala má dĺžku 2 km a bohatú a vzácnu kvetenu.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO - JÁN LACIKA

Z Bielej skaly vedie upravený chodník po hrebeni, z ktorého je prekrásny výhľad do doliny Oravy a Váhu a takmer na celú Oravu a Liptov. Pomedzi smrekovce a kosodrevinu postupne prejdeme do skalného mesta Radové skaly. Neskôr cez úseky s umelými pomôckami vystúpime k výraznému skalnatému vrcholu Sivého vrchu.

View Kam na túru in a larger map

Výhľad aj do Parichvostu Hoci Sivý vrch nie je typickým vyhliadkovým končiarom, k jeho osobitostiam patrí, že za dobrej viditeľnosti ponúka prekrásne výhľady na všetky svetové strany bez ohľadu na to, z ktorej strany sa naň rozhodneme vystúpiť. Vidieť napríklad početné vetvy Jaloveckej doliny olemované hradbou Západných Tatier, oblé chrbty Brestovej a Salatína, zrázy Skriniarky či nerozlučné dvojičky Pachoľa a Baníkov, ktoré zvierajú strmý žľab Parichvostu. Pobyt na vrchole si treba najmä za jasného počasia dokonale užiť a vychutnať.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavosti

Mních

Národná prírodná rezervácia vyhlásená na ploche takmer 75 ha. Zaujímavé bralnaté zakončenie vápencového hrebeňa s krasovými formami (priepasti) sa tiahne južne od Sivého vrchu po Jaloveckú dolinu. Je miestom hniezdenia chránených dravých vtákov a výskytu chránených druhov rastlín. Na vrchol Mnícha nevedie nijaká značkovaná turistická trasa.

FOTO - JÁN LACIKA

Brestovská jaskyňa

Národná prírodná pamiatka a najväčšia jaskyňa v Západných Tatrách. Nachádza sa vo vápencovom krase Sivého vrchu v katastri Zuberca (vchod v nadmorskej výške 867 m). Vznikla eróziou Studeného potoka. Dlhá je približne 1 450 m s kvapľovou výzdobou. Patrí medzi druhovo najpestrejšie podzemné úkryty netopierov na Orave (netopier fúzatý).

SkryťVypnúť reklamu

Úplazíky

Prírodná rezervácia vyhlásená na ploche takmer 32 ha. Dolomiticko-vápencový bralnatý hrebeň v Západných Tatrách sa rozkladá nad ľavým brehom Sivého potoka na severozápadnej rázsoche Sivého vrchu. Pásmo brál s výškou 100 až 150 metrov obkolesuje početné hniezda dravcov.

Časový rozvrh: Bobrovecká vápenica - Sivý vrch (3 1/4 hod.) - Bobrovecká vápenica (3 3/4 hod.)

Dĺžka: 21 km

Prevýšenie: 1 062 m

Odporúčame

Chata pod Náružím

Menšia chata, ktorá je známa aj ako Chata na Červenci, stojí v nadmorskej výške 1 420 m. Postavili ju v roku 1969 a zrekonštruovali v rokoch 1999 a 2000. Nachádza sa v peknom prostredí obkolesená Babkami, Malou a Veľkou kopou, Ostrým a Sivým vrchom. Chata je vlastne treťou chatou v poradí v tejto lokalite.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá chata vyrástla ešte v roku 1933 na neďalekej poľane Medvedzie. V marci 1945 ju stihol osud väčšiny slovenských horských chát - vypálili ju Nemci. Druhá chata sa začala stavať na tom istom mieste v rokoch 1953 až 1955 z veľkej iniciatívy turistov z Bobrovca. Stavba nebola úplne dokončená. Stavitelia a turistickí nadšenci sa z nej takisto netešili dlho, len necelých 13 rokov. Osud chaty v roku 1968 spečatil požiar. Chata pod Náružím poskytuje úkryt a občerstvenie okoloidúcim od roku 1969. Má kapacitu 30 lôžok rozdelených do troch izieb po 10 lôžok. Stravovanie v chate nie je zabezpečené. Je tu však možnosť prípravy jedál z vlastných zásob v kuchyni so sporákom a s varičom.

FOTO - JÁN LACIKA

Chata je oficiálne otvorená len počas víkendov (od piatka 17.00 hod. do nedele 15.00 hod.). V prípade objednávky u chatára sa možno ubytovať aj v týždni a v ktoromkoľvek ročnom období. V júli a auguste býva chata v nepretržitej prevádzke. Bližšie informácie možno získať od chatára, príp. na Obecnom úrade v Bobrovci.

SkryťVypnúť reklamu

Náročnosť

Náročná a dlhá túra s veľkým prevýšením. Na krátkom úseku vedie po hlavnom hrebeni, avšak aj pri stúpaní rázsochou Babiek treba zvýšiť ostražitosť. Pre menej skúsených turistov je táto túra vhodná len za dobrého počasia.

FOTO - GABRIEL LIPTÁK

O Západných Tatrách sa možno viac dočítať v knihe Národné parky z edície Prírodné Krásy Slovenska z vydavateľstva DAJAMA.

Autor: Daniel Kollár

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 58 785
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 097
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 669
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 442
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 876
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 152
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 914
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 146
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 93 951
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 015
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 496
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 818
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 226
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 862
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 198
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu