SME

Nízkotatranský velikán - Ďumbier

Najvyšší vrch Nízkych Tatier leží na ústrednom chrbte pohoria, po ktorom vedie európska turistická magistrála – najkrajšia na Slovensku.

Na Ďumbieri.Na Ďumbieri. (Zdroj: TOMÁŠ TRSTENSKÝ)

Najvyšší vrch Nízkych Tatier leží na ústrednom chrbte pohoria, po ktorom vedie európska turistická magistrála - najkrajšia na Slovensku. Už len výstup na nízkotatranský hrebeň poskytuje úchvatné výhľady do dolín a na okolité horstvá. Ďumbier turistov za dobrého počasia obdarí kruhovým výhľadom, ktorý zahŕňa všetky pohoria stredného a severného Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďumbier je naozaj majestátny vrch, ktorý sa akoby z výšky pozerá na ostatné vrchy Nízkych Tatier. Zároveň je dôstojným partnerom vysokotatranských či západotatranských vrcholov. Nachádza sa v závere Jánskej doliny, ktorá je opradená viacerými povesťami o hľadačoch pokladov. Kto chce nájsť bohatstvo ukryté v útrobách Ďumbiera, mal by sa na vrchol vybrať počas krátkych letných nocí, najlepšie počas svätojánskej noci. Vtedy je vraj najväčšia šanca na objavenie dávnych tajomstiev.

SkryťVypnúť reklamu

Názov vrchu pochádza od rastliny, ktorej korienky sa používajú nielen v ľudovom liečiteľstve, ale aj ako korenie. Ďumbier poznajú obyvatelia západného Slovenska pod názvom zázvor. Okrem iného sa pridáva aj do obľúbených vianočných zázvorníkov.

Nízkotatranský hrebeň. FOTO - JÁN LACIKA

Výstupové trasy Najčastejšími východiskami výstupov na Ďumbier sú Trangoška alebo Chata gen. M. R. Štefánika. Fyzicky zdatní turisti vychádzajú aj z Liptovského Jána krásnou, ale dlhočiznou Jánskou dolinou alebo z Čertovice. Najvyšší bod Nízkych Tatier je dobre prístupný aj z Jasnej - najpopulárnejšieho lyžiarskeho strediska na Slovensku. Z Lukovej, kde nás vysadí lanová dráha z Demänovskej doliny, ľahko vystúpime na vrchol Chopka. Odtiaľ smeruje k Ďumbieru pohodlný chodník hlavným hrebeňom pohoria cez Konské a Krúpovu hoľu. Ortodoxní turisti vystupujú z Demänovskej doliny na Krúpovu hoľu po zelenej značke Širokou dolinou alebo od Demänovskej jaskyne slobody cez vrchol Krakovej hole.

SkryťVypnúť reklamu

Naša cesta na vrchol Odporúčaná trasa sa začína od parkoviska pri horskom hoteli Trangoška a vedie po zelenej turistickej značke. Za informačným strediskom Správy NAPANT-u vstupuje na starú lesnú cestu vedúcu popri potoku Bystrianka. Jej profil sa na mieste, kde kedysi stál „dolný" salaš, stáva čoraz strmší. Cez smrekový les vystúpime k bývalému „hornému" salašu. Povyše neho prejdeme do záveru doliny s hustou kosodrevinou a jarabinou. Skutočnosť, že sa voda v lokalite Halašova jama stráca v podzemí, svedčí o tom, že sme v krasovom území. V bočnom žľabe na južnej strane doliny sa nachádza vstup do Jaskyne mŕtvych netopierov.

FOTO - JOZEF ŠTEFUNKO

Záverečný úsek výstupu vedie po vychodenom hlinitom chodníku, ktorý prechádza krátkym traverzom na ostrý hrebeň rázsochy Veľký Gápeľ. Z tohto miesta už vidieť Chatu gen. M. R. Štefánika. Po príjemnom oddychu v chate sa vyberieme smerom na severozápad. Pôjdeme po mierne stúpajúcom turistickom chodníku dláždenom skalami a vedúcom po južnom svahu Ďumbiera. Po rázcestie v Krúpovom sedle nás povedie zelené a červené turistické značkovanie. Na rázcestí odbočíme doprava na chodník vedúci hore hrebeňom na vrchol Ďumbiera.

SkryťVypnúť reklamu

Chata Milana Rastislava Štefánika. FOTO - JOZEF ŠTEFUNKO

Očarujúci kruhový výhľad Vďaka centrálnej polohe je z vrcholu rozsiahly výhľad na všetky pohoria stredného a severného Slovenska. Výhľad z Ďumbiera patrí medzi najkrajšie výhľady na Slovensku. Ako na dlani máme na západe a východe jednotlivé vrchy Nízkych Tatier, na severe Západné a Vysoké Tatry a na juhu Poľanu a Slovenské rudohorie. Impozantné sú najmä výhľady na sever na západotatranské Roháče a na Kriváň a Gerlachovský štít vo Vysokých Tatrách.

Pri pohľade na juhovýchod môžeme sledovať vrchy Slovenského rudohoria. Spomedzi jeho najvýraznejších vrchov pri troche pozornosti rozoznáme Ľubietovský a Klenovský Vepor, Fabovu hoľu, Stolicu, ba v diaľke aj Volovec. Z vrchov vlastného masívu vynikajú západným smerom Chopok a Chabenec. Na východe uvidíme Rovnú hoľu, Veľký bok a Kráľovu hoľu.

SkryťVypnúť reklamu

View Kam na túru in a larger map

Zaujímavosti

Ďumbier

Vrch a jeho okolie je národnou prírodnou rezerváciou. Chráni jedinečný ľadovcový reliéf najvyššie položenej žulovej časti Nízkych Tatier. Komplexná ochrana je zameraná na vysokohorskú krajinu skalných vrchov a žľabov, alpínskych holí, stupňa kosodreviny a horských ihličnatých lesov s rôznorodou faunou a flórou so vzácnymi a s ojedinelými druhmi.

Jaskyňa mŕtvych netopierov

Považuje sa za najväčšie pohrebisko netopierov na Slovensku. Aj v súčasnosti v nej žije niekoľko druhov netopierov. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 520 m. Má hĺbku 310 m a dĺžku 16,2 km. Jaskyňu ako prvú na Slovensku súkromne sprístupnili v dĺžke asi 1 km, pričom návštevníci do nej schádzajú v špeciálnom výstroji a len so skúseným sprievodcom.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta hrdinov SNP

Červeno značkovaná turistická magistrála pomenovaná na počesť Slovenského národného povstania, ktorá vedie od Bradla po Dukliansky priesmyk. Je súčasťou európskej diaľkovej turistickej cesty E8. V Nízkych Tatrách sleduje hlavný hrebeň. Odhodlanie zdolať hrebeňovú trasu sa odporúča najmä zdatnejším turistom. Jej absolvovanie je nezabudnuteľným zážitkom.

Časový rozvrh: Trangoška - Ďumbier 3 hod. - Trangoška 4 ½ hod.

Dĺžka: 16 km

Prevýšenie: 923 m

Celkový čas: 7 hod. 30 min.

Odporúčame

Chata gen. M. R. Štefánika

Najznámejšia a najdlhšie prevádzkovaná vysokohorská chata v Nízkych Tatrách. Je celoročne otvorená a veľmi dobre vybavená. Nachádza sa v sedle pod Ďumbierom v nadmorskej výške 1 728 m na hlavnom hrebeni medzi Králičkou a Ďumbierom. Jej výstavba sa začala 20. júla 1924 a trvala relatívne dlho. Projekt sa viackrát prerábal a redukoval na skromnejšiu podobu. Istý čas dokonca hrozilo, že sa chata nepostaví. Obrat nastal vtedy, keď sa stavby ujal Robert Petrla, rodák z Moravy. Nakoniec 9. septembra 1928 tzv. Štefánikovu útulňu slávnostne otvorili. R. Petrla sa zároveň stal jej prvým chatárom.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1944 sa chata využívala ako centrum partizánskych síl a tajných prechodov z jednej strany pohoria na druhú. Pri následnej nemeckej ofenzíve sa stala dejiskom krutých bojov. Nakoniec bola veľmi ťažko poškodená, avšak po vojne ju zrekonštruovali a premenovali na Chatu hrdinov SNP na Ďumbieri. V sedemdesiatych rokoch sa uskutočnila ďalšia rozsiahla rekonštrukcia, vďaka ktorej sa stala jednou z najlepšie vybavených vysokohorských chát v Československu.

V súčasnosti nesie pôvodné pomenovanie. Všetko jedlo a materiál do chaty vynášajú nosiči. Chata okrem základného občerstvenia (o. i. tu najvyššie na strednom Slovensku dostanete čapované pivo) a výberu z viacerých druhov jedál ponúka ubytovanie v šiestich osemposteľových izbách. Od chaty je nádherný výhľad na južnú časť Nízkych Tatier.

SkryťVypnúť reklamu

Kosodrevina

Horský hotel nachádzajúci sa pri vrcholovej stanici lanovky Srdiečko - Kosodrevina. Je situovaný nad turistickým strediskom Bystrá dolina (Tále) a je vhodným východiskom túr na Chopok, Ďumbier a hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Návštevníci majú k dispozícii izby so sociálnym zariadením. V zime sa tu možno lyžovať (päť lyžiarskych vlekov) do nadmorskej výšky 2 000 m.

Náročnosť

Stredne náročná celodenná vysokohorská túra s prevýšením takmer 1 000 m pri výstupe na Ďumbier. Celkovú náročnosť môže zvýšiť nepriaznivé počasie, ktoré možno prečkať vo vysokohorských chatách s možnosťou občerstvenia. Pri zostupe z Chopka treba za zhoršenej viditeľnosti pozorne sledovať turistické značky umiestnené na balvanoch. V zime je chodník od Chaty gen. M. R. Štefánika na vrchol Ďumbiera sprístupnený tyčovým značkovaním a je schodný len v čase súvislej snehovej pokrývky s hrúbkou minimálne 15 cm.

SkryťVypnúť reklamu

O Nízkych Tatrách sa možno viac dočítať v knihe Národné parky z edície Prírodné Krásy Slovenska z vydavateľstva DAJAMA.

Autor: Daniel Kollár

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 473
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 123
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 992
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 045
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 934
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 570
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 262
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 787
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 330
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 647
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 898
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 869
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 646
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu