SME

Hviezdoslavov vrch - Babia hora

Najsevernejší vyhliadkový bod Slovenska – Babia hora, je najvyšším vrchom Oravských Beskýd. Hoci leží na slovensko-poľskej štátnej hranici a pýšia sa ňou aj Poliaci, patrí medzi najznámejšie slovenské vrchy.

Babia hora.Babia hora. (Zdroj: Ján Lacika)

Najsevernejší vyhliadkový bod Slovenska - Babia hora, je najvyšším vrchom Oravských Beskýd. Hoci leží na slovensko-poľskej štátnej hranici a pýšia sa ňou aj Poliaci, patrí medzi najznámejšie slovenské vrchy. Jej popularita súvisí s významnou osobnosťou slovenskej literatúry - Pavlom Országhom Hviezdoslavom, ktorý stvárnil krajinu a ľudí žijúcich pod Babou horou vo svojej poézii.

„Pozdravujem vás lesy, hory, z tej duše pozdravujem vás!" Tak znie úvodný verš eposu Hájnikova žena, ktorý po prvý raz vyšiel v Slovenských pohľadoch v roku 1884. Hlboké lesy pod Babou horou boli Hviezdoslavovou inšpiráciou. Práve do tohto prostredia zasadil príbeh o láske, vernosti a ľudskej podlosti.

Názov Babia hora vychádza zo slova baba, často využívaného aj v názvoch iných vrchov s pretiahnutým tvarom. Vo valašskom nárečí toto slovo znamená aj vrch, resp. horu a v prenesenom zmysle slova hrádzu, prekážku. Významov tohto slova je však viacero - žena, babička, čarodejnica či obryňa. Poliaci tento vrch nazývajú Babia Góra alebo Diabląk. Babiu horu možno spolu s Kriváňom a Kráľovou hoľou právom zaradiť medzi tri slovenské národné vrchy.

J_Lacika.jpg

Začneme v Slanej vode

Najvhodnejším turistickým východiskom túry na Babiu horu je lokalita Slaná voda. Vychádza z nej žltá turistická značka, ktorá je súčasťou náučného chodníka s ôsmimi zastávkami. Prvý úsek sa nazýva Hviezdoslavova aleja. V súčasnosti je chráneným areálom. Ide o starú lesnú cestu, po ktorej P. O. Hviezdoslav chodieval do hájovne na Rovniach (dnešná Hviezdoslavova horáreň).

Pokračujeme lesom, pásmom kosodreviny a v závere hoľami a sutinami až na pohraničný chodník. Onedlho po skalnatom teréne dosiahneme vrchol. V roku 1905 na vrchole Babej hory turistický spolok Beskidenverein postavil chatu. Jej zvyšky možno na tomto mieste rozpoznať ešte aj dnes.

Aj druhý variant výstupu, tentoraz po červených turistických značkách, sa začína pri chate Slaná voda. Pokračuje dolinou potoka Vonžovec. Neskôr dolinu opúšťa a popod vrch Borsučie vedie na vrchol Malej Babej hory. Odtiaľ sa po hraničnom hrebeni možno o chvíľu dostať na vrchol Babej hory.

LA2.jpg

Pápež na Babej hore

Na vrchole zaujme pamätná doska venovaná pamiatke pápeža Jána Pavla II., ktorý na Babiu horu vystúpil mnohokrát v mladých rokoch a neskôr aj ako krakovský biskup a kardinál Karol Józef Wojtyla. Na pamätnej doske, ktorú pamiatke jeho návštev na Slovensku venovali obce Oravská Polhora, Rabča, Rabčice a Sihelné v roku 1996, je okrem iného aj jeho výrok „Chcem privinúť celý slovenský národ k svojmu srdcu jedným veľkým objatím." Rovnako upúta aj múr, ktorý navŕšením kameňov (pravdepodobne na ochranu proti vetru) postupne postavili turisti v smere juhozápad - severovýchod.

Impozantný výhľad

Zo skalnatého vrcholu Babej hory je veľkolepý kruhový výhľad. Najkrajšie výhľady sú na juh - cez Oravskú kotlinu s vodnou nádržou Orava na hrebene a vrcholy Oravskej Magury, na Chočské vrchy a Nízke Tatry. Na juhovýchode možno pozorovať Západné a Vysoké Tatry a východnú časť Nízkych Tatier, Oravskú Maguru a Malú Fatru. Smerom na východ vidieť Pilsko a cez poľské územie Beskid Żywiecki a Beskid Slaski a hrebeň Kysuckých Beskýd s Veľkou Račou a Kykulou.

La3.jpg

Pri zostupe sa po modrej značke možno prechodom cez sedlo dostať na Malú Babiu horu, z ktorej treba pokračovať po žltej značke pod vrch Borsučie. Odtiaľ sa údolím Vonžovca vrátime k chate Slaná voda. Zdatní turisti môžu z Malej Babej hory pokračovať po modrej značke pozdĺž slovensko-poľskej štátnej hranice do Jaloveckého sedla a odtiaľ do sedla pod Beskydom. Návrat do Oravskej Polhory je možný po žltej turistickej značke a neskôr dolinou Polhoranky. Na pravej strane sa nachádza prírodná rezervácia Tisovnica, v ktorej sú predmetom ochrany rastlinné spoločenstvá na rašeliniskách vrchoviskového typu.


View Kam na túru in a larger map

Zaujímavosti

Pilsko

Mohutný vrchol Pilska (1 557 m) je spolu s Babiou horou výraznou dominantou Oravských Beskýd. Je národnou prírodnou rezerváciou s rozlohou 809 ha. Mimoriadne cenným predmetom ochrany sú najmä vrcholové porasty borievky sibírskej a smrekové spoločenstvá. Vrchol Pilska, ktorý poskytuje malebné výhľady najmä na juh, pokrýva tráva a kosodrevina.

Oravská Polhora

Leží v najsevernejšom cípe Oravy. Preslávila sa najmä gajdošskými tradíciami, výrobou šindľa, liečivými jódovo-brómovými prameňmi a čarokrásnou prírodou. Z pamiatok ľudovej architektúry sa zo začiatku 20. storočia zachovali zrubové domy so šindľovými strechami. O existencii obce v prehistorickej ére svedčia nálezy z bronzovej doby v lokalite Hrádok.

Markowe Szczawiny

Výstupové trasy na Babiu horu z poľskej strany väčšinou prechádzajú cez poľanu Markowe Szczawiny, kde sa nachádza dôležitá križovatka turistických trás a stojí najstaršia chata Klubu poľských turistov v Oravských Beskydách z roku 1906. Niekoľko metrov od chaty sa nachádza múzeum turistiky a stanica horskej služby. Chata ponúka občerstvenie i ubytovanie.

Časový rozvrh: Slaná voda - Babia hora (3 1/2 hod.) - Slaná voda (3 1/2 hod.)

Dĺžka: 20 km

Prevýšenie: 973 m

Odporúčame

Polhorské kúpele

Východiskom túr do prostredia, kde Hviezdoslav napísal Hájnikovu ženu, je okolie chaty Slaná voda (750 m) ležiacej na úpätí Babej hory. Názov lokality pochádza od slaných prameňov, ktoré tu objavili pravdepodobne v 16. storočí. V roku 1863 tu František Skyčák z Klina založil Polhorské kúpele, ktoré sa využívali na liečenie kožných, ženských a žalúdočných chorôb. Fungovali do konca prvej svetovej vojny. V súčasnosti sa uvažuje o obnovení kúpeľov založených na liečivých účinkoch slanej jódovo-brómovej vody.

Chata Slaná voda

Slaná voda nebola v minulosti známa len vďaka P. O. Hviezdoslavovi a kúpeľnej osade so slanou jódovo-brómovou vodou. V roku 1909 sa preslávila získavaním soli odparovaním. Táto soľ mala dokonca aj ochrannú známku a schválený spôsob manipulácie. Chata Slaná voda stojí dodnes a slúži ako turistická ubytovňa.

Hviezdoslavova hájovňa

Hviezdoslav začal epos Hájnikova žena písať v hájovni pod Babou horou, ktorá dnes nesie jeho meno. V súčasnosti sa v nej nachádza pamätná izba - Múzeum Pavla Országha Hviezdoslava s literárnou expozíciou, ktorá predstavuje autorovo pôsobenie v kraji, písanie a ohlas na dielo Hájnikova žena. Hájovňa je zariadená pôvodným dreveným nábytkom.

Náročnosť

Náročná túra s prevýšením takmer 1 000 m. Orientácia je jednoduchá, avšak skomplikovať ju môžu zhoršené poveternostné podmienky. Trasa vedie po lesných cestách a chodníkoch, len vrcholový úsek pod Babou horou prechádza po chodníku v pásme kosodreviny a horských lúk.

orava.jpgO Babej hore sa možno viac dočítať v knihe Orava na starých pohľadniciach z edície Na starých pohľadniciach z vydavateľstva DAJAMA.

Autor: Daniel Kollár, FOTO: Ján Lacika

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 740
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 069
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 902
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 617
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 675
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 104
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 099
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 298
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 686
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 164
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 432
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 387
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 153
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu