Poznáte v Londýne Baker Street 221b? Ak milujete detektívky, zvlášť tie, v ktorých je hlavným hrdinom Sherlock Holmes, je to pre vás zaručene najlepšia londýnska adresa. Práve tu totiž kedysi žil a pracoval najslávnejší anglický detektív Sherlock Holmes a jeho pravá ruka, Doktor John Watson. V tomto trojpodlažnom dome ich „ubytoval“ škótsky spisovateľ Sir Arthur Conan Doyle. Vstup do starého domu v ulici Baker Street spoznáte ľahko. Pred vchodom stojí strážnik odetý v tradičnej dobovej uniforme.
Fajky, lupy a iné suveníry spájané s legendárnou dvojicou, ako aj vstupenky do múzea, kúpite v pokladni v obchode na prízemí. Úzkymi, vŕzgajúcimi schodmi potom vyjdete na miesta, kde podľa románopisca žil a pôsobil Holmes. Deti za štyri libry, dospelí za šesť. Na prvom poschodí, v pohodlí Holmesovej obývačky, sa dokonca môžete usadiť do kresiel, nasadiť si holmesovský alebo watsonovský klobúk, vziať do ruky fajku či lupu a nechať sa odfotiť. Zvečniť si zadarmo môžete všetko, čo tu uvidíte. Laboratórne nástroje, misky, fľaštičky s neznámym obsahom, chirurgické nástroje, zbierku motýľov, listy, krásne viazané knihy. A to je len zlomok malých pokladov, ktoré tu čakajú na zvedavých turistov. Vďaka expozícii tohto múzea budete mať aspoň na chvíľku pocit, že Sherlock skutočne žil a len pred chvíľou odišiel od čerstvo prestretého stola riešiť ďalší veľký prípad. V kozube ešte horí oheň a na stole sviece.
Doky svätej Kataríny
Ďalším z fascinujúcich miest mesta na Temži sú Doky sv. Kataríny. Pomenovanie dostali ešte v alžbetínskom období. Nájdete ich v časti Tower Hamlets blízko Tower Bridge, otváracieho mosta na skok od pevnosti Tower. V tejto malebnej časti mesta asi nestretnete veľa turistov, hoci do pevnosti Tower ich prúdia tisícky. Najstaršie budovy, ktoré tu stoja, sú z 10. storočia, keď kráľ Edgar daroval asi 526 árov pôdy trinástim rytierom s úmyslom pozdvihnúť obchod. Prvý dok v tejto lokalite postavili v roku 1125. Postupne sa doky stali významnou súčasťou svetového obchodu.
Doky svätej Kataríny
V šesťpodlažných skladoch, ktoré navrhol architekt Philip Hardwick spolu s autorom dokov, inžinierom Thomasom Telfordom, boli dočasne uskladnené vzácne tovary z Európy, západnej Indie a Ďalekého východu. Nechýbal medzi nimi cukor, rum, čaj, korenia, parfumy, slonovina, mušle, mramor, indigo, víno a brandy. Medzi dvoma svetovými vojnami však prestali byť tieto doky pre obchodníkov zaujímavé. Lode sa zväčšovali, aby prepravili viac tovarov, no doky sa nemali kam rozrastať. Aj keď potom túto časť mesta poznačila vojna, Telfordova a Hardwickova pečať práce je dodnes viditeľná na budovách International House a Commodity Quay. A napríklad Ivory House z roku 1852 s hodinami na veži tiež stále stojí. V historickej budove sú dnes luxusné apartmány, obchody a reštaurácie.
Greenwich - pohoda na dosah
Greenwich je magické miesto, a turistov z celého sveta sem priťahuje hlavne nultý poludník. Práve odtiaľto totiž pochádza výraz Greenwich Mean Time - greenwichský stredný čas. Práve čas, hviezdy a planéty inšpirovali mnohých slávnych vedcov, ktorí tu našli zázemie v kráľovskom observatóriu (Royal Observatory Greenwich). Založené bolo už v 17. storočí, no nie práve ideálne podmienky na pozorovanie nočnej oblohy spôsobili, že ho v roku 1957 presťahovali do Sussexu. Pôvodné observatórium začalo slúžiť ako múzeum. Jeho história sa prepisovala aj v roku 1990, keď ho premiestnili do Cambridgeu, ale po ôsmich rokoch ho zavreli a o slovo sa znova prihlásil Greenwich.
Múzejnú expozíciu tu dnes každý návštevník môže vidieť zadarmo. Nadšencov isto nadchne aj Planetárium Petra Harrisona (Peter Harrison Planetarium) pár krokov od múzea. Aby ste predišli sklamaniu, lístky na planetárnu šou si rezervujte cez oficiálnu stránku. A keď ste už v Greenwichskom parku, nechajte sa zlákať aj do Národného múzea námorníctva (National Maritime Museum) či na výstavu výtvarného umenia do Queen´s House. Oddýchnuť si môžete v rozľahlom parku. A ak vysmädnete, v mestečku si dobre pochutíte na domácom či českom pive v nefalšovanej anglickej drevenej krčme s kobercom.
Kráľovské observatórium
Tip z prvej ruky
Jana Daneková - manažérka. V Londýne žije 5 rokov: "Nakupujte na trhoch"
Na svete je veľa miest, kde sa dá pri nákupoch stratiť hlava. Keď prídete na nákupy do Londýna, prvé kam vás turistická príručka pošle je Oxford Street alebo obchodný dom Harrods. Nič sa však nevyrovná malým londýnskym trhom, ktoré často poznajú len domáci. Nájdete tam množstvo elegantných, moderných či retro vychytávok. Tu naozaj platí: za málo peňazí, veľa muziky! Môj obľúbený je Portobello Market, existuje už od roku 1800. Nachádza sa na Portobello Road, ktorá priamo prechádza srdcom známej londýnskej štvrte Notting Hill. Ďalšie známe trhy nájdete, ak sa spýtate na Brick Lane, Petticoat alebo Cam Market. Kráľovnou londýnskych trhov je však Spitefields na Brushfield Street. Kdekoľvek sa však rozhodnete nakupovať, sklamané neodídete.
5 miest, ktoré sa oplatí vidieť
- Múzeum Sherlocka Holmesa, Baker Street 221 b.
- Doky svätej Kataríny neďaleko pevnosti Tower.
- Rozľahlý park v Greenwichi s planetáriom
- Národné múzeum námorníctva
- Prehliadku v Tower Bridge
Múzeum Sherlocka Holmesa
Internetové stránky s užitočnými informáciami
- www.londonpass.com
- www.sherlock-holmes.co.uk
- www.skdocks.co.uk
- www.nmm.ac.uk