Po nej nasledovali festivalové oslavy, ale prítomný bol aj moment spomienky na obete represií indonézskych milícií a vlády. Viac ako 200 000 ľudí prišlo o život v bojoch alebo v dôsledku podvýživy a chorôb počas indonézskej okupácie od roku 1975.
Podujatia vyvrcholili o polnoci miestneho času (včera o 17.00 SELČ) vztýčením východotimorskej zástavy - bielej hviezdy na červeno-žlto-čiernom pozadí. V tejto chvíli moc oficiálne prešla od medzinárodnej správy OSN (UNTAET), ktorá spravovala jeho územie v uplynulých tridsiatich mesiacoch, do rúk prezidenta Xananu Gusmaa a na jeho vládu.
Prezident vo svojom inauguračnom prejave ponúkol dobré vzťahy susednej Indonézii: ťažká minulosť by podľa neho nemala „zotrvávať v mysliach a kaziť vzájomné vzťahy“. Indonézskej prezidentke Megawattí Sukarnoputriovej, ktorá sa osláv osobne zúčastnila, oznámil, že ju „srdečne víta ako hlavu susedného bratského štátu“. Jej návšteva sa však neobišla bez treníc - Indonézia na jej ochranu rozmiestnila v teritoriálnych vodách nového nezávislého štátu šesť vojnových lodí, čo Dillí odsúdila ako provokáciu.
Ministrom zahraničných vecí novej vlády bude José Ramos-Horta, ktorý spolu s Belom dostal Nobelovu cenu mieru v roku 1996 pre účasť v boji za nezávislosť Východného Timoru. Aj on vyzýval na zmierenie: „Moje posolstvo znie: mier, tolerancia a odpúšťanie“.
Ostrov bol tri storočia pod koloniálnou nadvládou Portugalska, potom 24 rokov pod tvrdou indonézskou okupáciou a napokon pod správou OSN. Východotimorčania sa vyslovili za samostatnosť v referende, ktoré zorganizovala OSN v roku 1999, keď napokon po dlhom partizánskom boji za nezávislosť Indonézia súhlasila, že o štatúte môžu Východotimorčania rozhodnúť sami - hlasovaním. K najhoršiemu násiliu však došlo práve po referende, za niekoľko dní milície prívržencov zachovania nadvlády Indonézie spustošili veľkú časť provincie. Odvtedy provinciu spravovala OSN. Východný Timor bol jedinou oblasťou s katolíckou väčšinou v Indonézii, ktorá je najľudnatejším moslimským štátom sveta.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan sa osláv nezávislosti priamo zúčastnil. Ihneď po prílete však povedal, že OSN nepodporuje separatistické tendencie v iných častiach Indonézie a rešpektuje jej územnú celistvosť. Nezávislosť Východného Timoru totiž povzbudila separatistov v iných častiach Indonézie. Prípad Východného Timoru je podľa Annana špecifický - ide o bývalú portugalskú kolóniu, ktorá bola okupovaná susedným štátom. Indonézia získala nezávislosť od Holandska. Na oslavách sa zúčastnil aj austrálsky premiér John Howard i bývalý americký prezident Bill Clinton.
(čtk)