
Vynovené námestie láka čoraz viac korzujúcich sa Bratislavčanov. Prechádzajú sa po 15 metrov širokom promenádnom chodníku, sedia na lavičkách a najmä mladší aj na múriku 72 metrov dlhej fontány.
FOTO SME – PAVOL MAJER
e ďalej. Ak máte pripomienky, povedzte to nám – budeme sa snažiť to napraviť,“ zakončil a za zvukov dychovky sa vydal na prehliadku dokončeného diela. Dav zhromaždený pred Slovenským národným divadlom ho nasledoval.
Pre SME Andrej Ďurkovský ešte povedal: „Bol by som veľmi rád, keby toto námestie prispelo k hrdosti všetkých Bratislavčanov, aby sme sa už nehanbili za hlavné mesto. Na druhej strane by som bol rád, keby sme si ho vedeli vážiť a spoločne udržovať.“ Dodal, že námestie by malo slúžiť ako miesto, kde sa dá dobre korzovať a stretávať sa. Neplánujú na ňom mamutie, len malé kultúrne podujatia. O doterajšej odozve verejnosti povedal, že zatiaľ sa stretli viac-menej len s pozitívnymi ohlasmi, najmä na obnovené fontány. Jediná doterajšia pripomienka sa týkala dlažby, nevyhovuje dámam, ktoré chodia na vysokých podpätkoch.
„Keď som sem prišiel pred polrokom, bola tu iba kopa plechu. Myslím si, že za krátky čas toho dokázali dosť,“ zhodnotil mladý inžinier Jozef Miko na prechádzke s priateľkou. Staršia pani sediaca pri altánku, ktorá počúvala evergreeny, povedala: „Ešte som to celé neprechodila, ale vyzerá to veľmi pekne. Je to elegantné, veľkomestské. To Bratislave chýbalo. Som Bratislavčanka a mrzelo ma, že sme boli v takom strašnom stave. Teraz to skutočne aj vďaka otcom mesta vyzerá, ako má.“
Radosť mali aj deti. Tie väčšie sa zabávali zadržiavaním vody striekajúcej z trysiek fontány pred Hviezdoslavovou sochou a menšie fascinovalo preliezať sem a tam popod nohy nadživotnej sochy Andreja Bagara. Kolorit umocňoval historický vláčik Prešporáčik a šašovia s hrkálkami rozdávajúci letáčiky.
Rekonštrukcia Hviezdoslavovho námestia trvala deväť mesiacov a stála 65 miliónov. Obnovou prešlo aj susedné Rybné námestie, na ktorom tiež vymenili dlažbu. (jm)