SME

Slavkovský štít dominuje Smokovcom

Výstup naň dá z fyzickej stránky poriadne zabrať, avšak odmenou je nádherný pohľad na neďaleké dediny.

Slavkovský štít z Tatranskej magistrály.Slavkovský štít z Tatranskej magistrály. (Zdroj: IVAN BOHUŠ)

V lete i v zime dominuje Smokovcom rozložitý masív Slavkovského štítu. Na juh a východ sa mierne zvažuje, pričom jeho vrchol je nápadne zaoblený. Výstup naň dá z fyzickej stránky poriadne zabrať, avšak odmenou je nádherný pohľad na neďaleké dediny a mestá i okolité tatranské štíty a doliny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Názov Slavkovský štít patrí medzi najstaršie pomenovania slovanského pôvodu vo Vysokých Tatrách. Odvodzuje sa z názvu materskej obce, ktorá ho vlastnila a ktorú podľa slovanských osadníkov volali Slavkov, neskôr Veľký Slavkov.

SkryťVypnúť reklamu

Pre unikátnu vysunutú polohu už oddávna lákal návštevníkov Tatier a záujemcov o poznávanie tatranských štítov. Vďaka polohe ponúka z vrcholu naozaj veľkolepý výhľad, ktorý sa pre mnohých stal priam drogou. Prví turisti to však v Tatrách nemali vôbec ľahké. Chýbali cesty, chodníky i ubytovne a namiesto turistických máp slúžili len skúsenosti pytliakov na kamzíky. Prechod cez hustú kosodrevinu umožňovala len ostrá sekera.

Pohľad zo Slavkovského štítu na Gerlachovský štít. FOTO: IVAN BOHUŠ

Trojdňový výstup Prvý známy výstup na Slavkovský štít uskutočnil v júli roku 1664 Juraj Buchholtz st., učiteľ z podtatranských Matejovciec, s viacerými druhmi. Na dobrodružný výstup potreboval celé tri dni, pričom ďalšie tri dni mu trval namáhavý zostup. Od Slavkovských kyseliek (kde neskôr vyrástla rekreačná osada Starý Smokovec) si kliesnil cestu k vrcholu.

SkryťVypnúť reklamu

Pravdepodobne niekde na mieste dnešného Hrebienka si celá výprava v kosodrevine vysekala priestor na nocľah. Postupne sa predierali hustou a panenskou kosodrevinou až na Slavkovský nos a ďalej stúpali sutinovo-skalným hrebeňom. Väčšina spolulezcov to cestou vzdala. Len štyria nakoniec s veľkým vypätím síl dosiahli vytúžený vrchol.

Rainerova chata. FOTO: TIBOR KOLLÁR

Pohľad do histórie Uhorský karpatský spolok v roku 1881 uľahčil výstupy na Slavkovský štít úpravou chodníka zo Starého Smokovca po hornú hranicu kosodreviny nad Hrebienkom. O dvadsať rokov neskôr Maximilián Weisz, úradník zo Starého Smokovca, inicioval rekonštrukciu starého chodníka vedúceho cez kosodrevinu smerom na Slavkovský nos a jeho predĺženie na vrchol.

Pre menej zdatných výletníkov dal v dolnej časti Štrbavého hrebeňa vybudovať Slavkovskú vyhliadku - plošinu so železným zábradlím a s lavicami, neskôr nazývanú Maximiliánka. Vďační turisti mu na nej po jeho smrti postavili jednoduchú skalnú pyramídu s malým reliéfom a pamätnou tabuľou. V roku 1908 začala zo Starého Smokovca na Hrebienok premávať pozemná lanovka, ktorá mnohým turistom uľahčila výstup na vrchol.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vyjsť na vrchol Ak si nástup na túru neuľahčíme použitím pozemnej lanovej dráhy premávajúcej na Hrebienok, vydáme sa po modrej turistickej značke, ktorá vychádza z osady Starý Smokovec severným smerom. Po niekoľkých desiatkach metrov odbočíme po lesnej ceste doľava. Po krátkom miernom stúpaní ešte pred križovatkou s Tatranskou magistrálou minieme lokalitu s názvom Päť prameňov.

Za magistrálou naberieme výšku vďaka šikmému traverzu, ktorý smeruje nad horný koniec lyžiarskej zjazdovej trate. O chvíľu sa ocitneme na Slavkovskej vyhliadke. Od nádherného vyhliadkového miesta sa začína druhá časť výstupu, ktorá sa zväčša pridržiava výraznej terénnej hrany.

V dolnej časti výstupu pôjdeme cez kosodrevinu, vyššie nás obklopí monotónny kamenný svet. Pri krátkych oddychoch sa takmer na každom mieste potešíme nádherným výhľadom do okolitej krajiny, najmä do Popradskej kotliny. Veľké prevýšenie zdoláme pomocou serpentín v južnom úbočí. Na úseku nazvanom Štrbavý hrebeň sa chodník pridržiava terénnej hrany.

SkryťVypnúť reklamu

Blízky vrchol vyvýšeniny Nos nás na chvíľu môže pomýliť, že hlavný vrchol je blízko. Čoskoro sa však presvedčíme, že ide len o predvrchol. Vrch Nos obídeme sprava a až po niekoľkých záverečných serpentínach sa ocitneme na skutočnom vrchole Slavkovského štítu.

Výhľad na krajinu Fantastický rozhľad na všetky svetové strany je odmenou za namáhavý a trochu nezáživný výstup. Okrem stále prítomných pohľadov do kotliny a občasných nazretí do Veľkej Studenej doliny sa na vrchole otvorí nový zaujímavý obraz, ktorý vytvárajú skalnaté štíty v predĺžení Slavkovskej rázsochy smerom na západ až po Východnú Vysokú. Nápadný je najmä nezvyčajný štvorvrchol Bradavice. Zo Slavkovského štítu zostúpime po trase výstupu do Starého Smokovca.

View Kam na túru in a larger map

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavosti

Hrebienok

Turistické stredisko nad Starým Smokovcom. Leží na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu v nadmorskej výške 1 285 m. Obľubu kúpeľných hostí zo Starého Smokovca si toto miesto získalo v polovici 19. storočia. Prvý turistický objekt v tejto lokalite vznikol už v roku 1875. V 20. storočí pribudla pozemná lanovka, zjazdové trate, vleky a sánkarská dráha.

Slavkovská vyhliadka

Vyhliadková lokalita nad Hrebienkom ležiaca v nadmorskej výške 1 550 m. Je nástupným miestom pri výstupe na Slavkovský štít. V roku 1881 tu postavili kamenný obelisk s reliéfom na počesť Maximiliána Weisza, ktorý sa zaslúžil o výstavbu prvej turistickej cesty na Slavkovský štít. Bývalá Maximiliánka ponúka úžasné výhľady najmä do Popradskej kotliny.

SkryťVypnúť reklamu

Slavkovský štít

Mohutný štít s rozložitým vrcholom na konci juhovýchodnej rázsochy vybiehajúcej z Východnej Vysokej. Oddeľuje Slavkovskú dolinu od Veľkej Studenej doliny, do ktorej spadá labyrintom strmých skalných stien, pilierov a žľabov. Na južne strane je pokrytý sutinou. Patrí medzi najvyššie tatranské vrchy, ktoré možno zdolať bez vodcu a využitia horolezeckej techniky.

Časový rozvrh: Starý Smokovec - Slavkovský štít 4 ½ hod. - Starý Smokovec 3 hod.

Dĺžka: 15 km

Prevýšenie: 1 442 m

Celkový čas: 7 hod. 30 min.

Odporúčame

Bilíkova chata

V roku 1934 neďaleko Hrebienka turistická organizácia spišských Nemcov (Karpatský spolok - Karpathenverein) postavila drevenú Guhrovu chatu (nazvanú podľa Michala Guhra, predsedu Karpatského spolku). Po druhej svetovej vojne ju premenovali na Bilíkovu chatu na počesť Pavla Bilíka, úspešného pretekára v behu na lyžiach a účastníka protifašistického odboja, ktorého v roku 1944 popravili v Kežmarskom hrade.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes chata situovaná v prekrásnom vysokotatranskom prostredí v nadmorskej výške 1 255 m ponúka občerstvenie a ubytovanie. Hostia môžu navštíviť Slovenskú reštauráciu alebo štýlovú vináreň s kozubom.

Rainerova chata

Najstaršia vysokohorská turistická chata v Tatrách postavená v roku 1863 Jánom Jurajom Rainerom. Od roku 1884, po postavení väčšej chaty Kamzík v blízkosti, slúžila ako nocľaháreň a neskôr ako sklad paliva i garáž. Rainerovu chatu správa TANAP-u v roku 1983 zrekonštruovala ako pamiatkový objekt. Dnes v nej sídli informačné centrum TANAP-u a expozícia starého horolezeckého, nosičského a lyžiarskeho náradia s možnosťou občerstvenia. Známou tradíciou je Klaňanie Troch kráľov pri snežnom Betleheme.

Vodopády Studeného potoka

SkryťVypnúť reklamu

Týmto termínom sa označuje úsek Studeného potoka od sútoku Veľkého a Malého Studeného potoka neďaleko Rainerovej chaty po Bilíkovu chatu. Studený potok preteká terénnym zlomom a vytvára nádherné kaskády a vodopády, ktoré sú mimoriadne pekné pri jarnom topení snehu alebo po výdatných dažďoch. K najznámejším vodopádom patrí Obrovský vodopád, Malý a Veľký vodopád a Dlhý vodopád. Zaujme najmä Obrovský vodopád s výškou takmer 20 m.

Náročnosť

Náročná celodenná vysokohorská túra. Technicky je pomerne jednoduchá, namáhavosť výstupu je daná najmä prevýšením. Opustenie turistického chodníka nad Slavkovskou vyhliadkou je nebezpečné predovšetkým na stranu Veľkej Studenej doliny. V zimnom období je chodník na Slavkovský štít od Slavkovskej vyhliadky uzavretý.

SkryťVypnúť reklamu

O Starom Smokovci a okolí sa možno viac dočítať v knihe Vysoké Tatry z edície Na starých pohľadniciach z vydavateľstva DAJAMA.

Autor: Daniel Kollár

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 58 332
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 084
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 663
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 441
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 895
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 150
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 904
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 146
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 94 461
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 991
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 494
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 816
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 219
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 852
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 184
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Tupou Ceruzou: Businessman
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu