SME

Kôprovský štít alebo Prostredný vrch

Výstup na vrchol a následný zostup umožňujú spoznať niekoľko nádherných tatranských dolín - najmä takmer celú Mengusovskú dolinu, v ktorej sa nachádza najväčšie a najhlbšie pleso na Slovensku.

Pohľad z Kôprovského štítu.Pohľad z Kôprovského štítu. (Zdroj: IVAN BOHUŠ)

Ako Prostredný vrch ho poznajú Poliaci. Slovenský názov Kôprovský štít pochádza od mena Kôprovskej doliny, ktorá sa rozkladá západne od jeho masívu a ktorú pomenovali podľa hojného výskytu kôprovníčka bezobalového.

Výlet možno začať na východnom brehu Štrbského plesa, odkiaľ sa vydáme na sever po chodníku Tatranskej magistrály. Miernym stúpaním sa dostaneme na vrchol morénového valu Trigan. Za ním chodník pokračuje po juhovýchodnom svahu Patrie, ktorou sa končí mohutný hrebeň Bášt.

Pre úsek magistrály medzi Štrbským a Popradským plesom sa používa názov „letná cesta", pretože je otvorený iba v lete. V zime sa k Popradskému plesu chodí najčastejšie po asfaltovej ceste, ktorá vedie osou Mengusovskej doliny (modrá značka) od zastávky tatranskej elektrickej železnice na trati medzi Starým Smokovcom a Štrbským Plesom (zastávka Popradské pleso). Letnú cestu v zime ohrozujú časté lavíny padajúce po východných svahoch hrebeňa Bášt.

1.JPG

Veľké Hincovo pleso. FOTO: IVAN BOHUŠ

Smrť pod lavínou

Dvadsiaty január roku 1974 sa stal najčernejším dňom v histórii Tatier. Zo sedla v hrebeni Bášt sa odtrhol vysoký snehový návej. Počas niekoľkých sekúnd sa obrovská masa mokrého snehu veľkou rýchlosťou zrútila do Mengusovskej doliny. Lavína sa prevalila cez chodník magistrály a „vybehla" do protiľahlého svahu, kde práve trávili jeden deň lyžiarskeho výcviku stredoškoláci z Komárna.

Pod lavínou sa ocitlo 24 ľudí. Jedenástim z nich sa podarilo z bieleho zajatia vyslobodiť vlastnými silami, dvanásť študentov s učiteľom telesnej výchovy však zostalo pod snehom. Po piatich hodinách záchranári vyhrabali zo snehu jedného živého študenta a previezli ho do nemocnice. Ostatných sa zachrániť nepodarilo.

2.JPG

Kôprovský štít a Veľké Hincovo pleso. FOTO: IVAN BOHUŠ

Fiakrami do Tatier

V Mengusovskej doline sa prvé turistické chodníky začali budovať v druhej polovici 19. storočia. Bohatý lučivniansky sedliak a fiakrista Gallus tu turistom ponúkal výlety k Popradskému plesu pred viac ako sto rokmi. Zákazníkov najprv na vozoch vyviezol na Mengusovskú poľanu, od ktorej šli pešo lesným chodníkom. Pri Popradskom plese ich čakal piknik, na ktorom sa podávala šťavnatá varená šunka, domáci chlieb, liptovská bryndza a ovčí syr. Jedlo sa zapíjalo čajom a výborným dolnozemským vínom vychladeným v plese.

Trasa nášho výstupu od Popradského plesa pokračuje po modro značkovanom chodníku k Veľkému Hincovmu plesu. Vedie dolinou zo západu ohraničenou masívnym hrebeňom Bášt, v ktorom možno nájsť niekoľko zvláštnych názvov (napríklad Pekelník, Čertova štrbina, Diablovina alebo Satan). Toto nezvyčajné „čertovské" názvoslovie má pravdepodobne pôvod vo veľkej obrazotvornosti pastierov, lovcov kamzíkov a hľadačov pokladov.

3.JPG

Kôprovský štít od Veľkého Hincovho plesa FOTO: IVAN BOHUŠ

Od najväčšieho a najhlbšieho slovenského plesa, ktorým je známe Veľké Hincovo pleso, pokračujeme po serpentínach do Vyšného Kôprovského sedla. Záverečný úsek výstupu vedie po sutinovom juhozápadnom úbočí Kôprovského štítu.

mapa.jpg

Výhľady a návrat

Výhľad z vrcholu Kôprovského štítu je skutočne nádherný. Osobitú pozornosť si zaslúži východná panoráma s Veľkým Hincovým plesom, nad ktorým vysoko vyčnieva Vysoká. Na opačnej strane vidieť do Temnosmrečinskej doliny s dvoma krásnymi plesami. Dolinu z troch strán uzatvára hradba skalných hrebeňov. Na severe sa rozprestiera bariéra pohraničných štítov medzi Svinicou na západe a Rysmi na východe.

Po návrate do Vyšného Kôprovského sedla možno výlet ukončiť dvoma spôsobmi. Kratší variant vedie po rovnakej ceste dolu Hincovou a Mengusovskou dolinou do Štrbského Plesa. Podstatne dlhšie je pokračovanie po modro značkovanom chodníku cez Hlinskú a Kôprovú dolinu do Podbanského alebo Troch studničiek.


View Kam na túru in a larger map

4.jpg

Popradské pleso a Mengusovská dolina. FOTO: JÁN LACIKA

Zaujímavosti

Mengusovská dolina

Jedna z najväčších dolín na južnej strane Vysokých Tatier dlhá vyše 7,5 km. Krajinársky pestrá dolina so zachovaným bralným reliéfom patrí medzi najnavštevovanejšie doliny Tatier. Vyskytujú sa tu viaceré vzácne druhy rastlín a živočíchov. Je pramennou oblasťou rieky Poprad a nachádzajú sa tu najmohutnejšie čelné morény v Tatrách s výškou takmer 90 m.

Veľké Hincovo pleso

Najväčšie a najhlbšie pleso na Slovensku s rozlohou 20,08 ha a hĺbkou 54 m. Leží v hlbokom ľadovcovom kotle Hincovej kotliny v nadmorskej výške 1 945 m. Vyteká z neho Hincov potok. Ľadová pokrývka sa na ňom udrží 9 až 10 mesiacov a povrchová teplota vody nepresahuje 8 °C. Voda v ňom je údajne zo všetkých tatranských jazier najpriezračnejšia.

Kôprová dolina

Až 11 km dlhá dolina s množstvom bočných dolín pod západnými svahmi Kriváňa na rozhraní Západných a Vysokých Tatier. V okolí sa nachádzajú viaceré plesá a vodopády. Najznámejší je Kmeťov vodopád - najvyšší vodopád na Slovensku s výškou asi 80 m v doline Nefcerka. Pomenovaný je podľa slovenského prírodovedca a národovca Andreja Kmeťa.

Časový rozvrh: Štrbské Pleso - Kôprovský štít 4 hod. - Tri studničky 5 hod.

Dĺžka: 25 km

Prevýšenie: 1 263 m

Celkový čas: 9 hod.

Odporúčame

Horský hotel pri Popradskom plese

Horské jazero s rozlohou 6,88 ha sa pôvodne nazývalo Rybie pleso. Na jeho brehu v roku 1879 vyrástol prvý turistický objekt postavený za peniaze Uhorského karpatského spolku. Chata niesla meno liptovského podžupana Vojtecha Majlátha, avšak rok po otvorení vyhorela. Z podpaľačstva boli obvinení zberači liečivých bylín, ktorí turistov považovali za prišelcov ohrozujúcich ich živobytie.

Nahradila ju nová chata postavená pod ústím Žabej doliny, avšak aj tá po deviatich rokoch ľahla popolom. V poradí tretia chata vznikla v roku 1892 pričinením majiteľa pozemkov v Mengusovskej doline Františka Máriássyho. Ďalší majiteľ - knieža Hohenlohe, ju však zbúral a až na nátlak verejnosti tu v roku 1899 postavil ďalšiu chatu.

Popradská chata (neskôr premenovaná na Chatu kapitána Morávka) prešla mnohými prestavbami. Jej drevená časť sa v roku 1961 pod ťarchou napadaného snehu zrútila a v roku 1962 zvyšky budovy rozobrali. Niekoľko rokov predtým však pri Popradskom plese začali budovať horský hotel, ktorý slávnostne otvorili na Vianoce 1961.

Súčasný Horský hotel pri Popradskom plese poskytuje ubytovanie pre rôznorodú klientelu - od apartmánov až po prenajatie miesta na spanie pre nenáročných turistov. Celková kapacita je 155 lôžok. Horský hotel má samoobslužnú reštauráciu s kapacitou 100 miest. Slovenská izba má kapacitu 40 a Lesný bar 30 miest. V lete je otvorený bufet a terasa. V záverečnej fáze je výstavba menšej chaty, ktorá ponesie názov najstaršej predchodkyne.

Grand hotel Permon

Ak túru ukončíme v Podbanskom, odporúčame do pozornosti pod Kriváňom stojaci Grand hotel Permon so 129 pohodlne zariadenými izbami, z ktorých viaceré ponúkajú výhľad na majestátny Kriváň. Súčasťou apartmánov je aj hydromasážna vaňa.

Novinkou je prezidentský apartmán s jedinečnou polohou na najvyššom 13. poschodí s unikátnym výhľadom a výnimočnou rozlohou 215 m2. Celková kapacita hotela je 266 pevných lôžok s možnosťou 60 prísteliek. Súčasťou hotela je wellness komplex s viacerými atrakciami.

Náročnosť

Veľmi náročná celodenná vysokohorská túra. Výstup na Kôprovský štít je namáhavý, avšak technicky nie je náročný. Bezproblémový je aj zostup do Hlinskej doliny. Počas návratu dlhou Kôprovou dolinou nie sú k dispozícii nijaké verejné turistické zariadenia. V zimnom období je trasa od rázcestia Nad Žabím potokom uzavretá.

Vody_sk.jpg

O Veľkom Hincovom plese a okolí sa možno viac dočítať v knihe Vody z edície Prírodné Krásy Slovenska z vydavateľstva DAJAMA.

Autor: Daniel Kollár

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 700
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 555
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 706
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 032
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 704
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 441
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 372
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 470
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 347
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 027
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 344
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 337
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 820
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu