BRATISLAVA. Ambasády za turistov problémy nevyriešia, len sprostredkujú riešenia. "Úloha veľvyslanectva je v zastupovaní a reprezentovaní materskej krajiny v danom štáte politicky, ekonomicky, kultúrne. Zároveň je to aj služba pre občana SR, ktorý sa v danej krajine nachádza a potrebuje kontakt s vlasťou, udržiavanie kontaktu s krajanmi atď.," vysvetlil pre agentúru SITA hovorca rezortu diplomacie Peter Stano.
"Veľvyslanectvo koná a postupuje v záujme ochrany záujmov, zdravia a života občana SR. Snaží sa pomôcť pri riešení všetkých problémov, v ktorých sa ocitne náš občan v danej krajine, čo však neznamená, že tieto problémy zaňho rieši - v rámci našich možností môžeme byť len nápomocní pri sprostredkovaní riešenia,"
Slováci, ktorí si pôjdu užívať dovolenku do zahraničia, by preto nemali čakať, že im ambasády sprostredkujú komerčné služby. "Treba si uvedomiť, že ambasáda nie je alternatívny poskytovateľ dopravy alebo ubytovacích služieb a nemôže slúžiť ako náhrada komerčných služieb. Môžeme však sprostredkovať alebo odporučiť náhradné riešenie v prípade zlyhania alebo krachu leteckej spoločnosti či cestovnej kancelárie, dať kontakty na právnikov v prípade problémov s úradmi," podotkol Stano.
Možnosťami, ako pomôcť, sú napríklad preklad či sprostredkovania kontaktu s rodinou. "Nemôžeme byť ani záložnou bankou pre občanov s finančnými problémami, ale vieme sprostredkovať transfer peňazí od príbuzných alebo známych zo SR," dodal. "Všetky kroky veľvyslanectva musia byť v súlade s legislatívou SR, prijímajúcej krajiny a tiež príslušných medzinárodných zmlúv," upozornil Stano.
Pracovná doba veľvyslanectva formálne zodpovedá štandardnému pracovnému času v danej krajine, spravidla od 8:00 do 16:30. Reálne sa však v prípade úradov, ktoré sú v iných časových pásmach, prispôsobuje aj pracovnému času na Slovensku. Na každom zastupiteľskom úrade je aj nonstop diplomatická služba.
Informácie o kontaktných údajoch v pracovnom o mimopracovnom čase sú uvedené na webovej stránke každého veľvyslanectva.