SME

Kráľ Roháčov

Roháče sa právom považujú za najkrajšiu časť Západných Tatier. Rozložitú Roháčsku dolinu lemuje veniec prekrásnych končiarov, ktorým kraľuje majestátny Baníkov. Ostrý Roháč a Volovec sú jeho „roháčskymi princami“.

Na hrebeni Západných Tatier.Na hrebeni Západných Tatier. (Zdroj: FOTO – GABRIEL LIPTÁK)

Roháče sa právom považujú za najkrajšiu časť Západných Tatier. Rozložitú Roháčsku dolinu lemuje veniec prekrásnych končiarov, ktorým kraľuje majestátny Baníkov. Ostrý Roháč a Volovec sú jeho „roháčskymi princami".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Názov Roháče pochádza od pomenovania vrchov nachádzajúcich sa v hlavnom hrebeni v centrálnej časti pohoria – Ostrého Roháča a Plačlivého (pôvodne nazývaného Plačlivý Roháč). Vytvárajú nerozlučnú dvojicu štíhlych skalných vrchov.

Podobajú sa na dva čertove rohy a azda aj preto dostali toto výstižné pomenovanie. Miestni obyvatelia (najmä pastieri a poľovníci) v minulosti vyšší juhozápadný vrchol pomenovali Roháč (2126 m) a nižší severovýchodný končiar nazvali Šutá (2084 m). Tieto názvy pochádzali od starých pomenovaní živočíchov žijúcich na Orave. Roháč bol zjednodušený výraz pre rohaté zvieratá a šutá pre bezrohé.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti sa pre Roháč ustálil termín Ostrý Roháč a zo Šutej vznikol najprv Plačlivý Roháč a nakoniec Plačlivé. Zážitok z hrebeňa Roháčov môže ešte väčšmi umocniť náhodné a často krátke stretnutie so vzácnym tatranským endemitom – kamzíkom vrchovským tatranským, ktorý akoby symbolizoval „rohaté“ vrcholy Západných Tatier.

FOTO – GABRIEL LIPTÁK

Na Baníkov z Oravy Zdolať Baníkov možno z južnej (liptovskej) alebo zo severnej (oravskej) strany. Obidve trasy sú populárne a skrývajú viaceré zaujímavosti. Z liptovskej strany pôsobí len ako jeden z vrcholkov hlavného hrebeňa, čo vykúkajú spoza rozložitých rázsoch Babiek či Baranca. Pri pohľade z oravskej strany tiež nenápadne tróni v úzadí.

Ak sa na Baníkov vyberieme z Oravy, ideálnym východiskom túry je Chata Zverovka. Od nej vedie asfaltová cesta k Ťatliakovmu jazeru, pri ktorom kedysi stála Ťatliakova chata. Od bufetu pokračujeme hore Smutnou dolinou. Po strmom výstupe v jej závere sa v Smutnom sedle dostaneme na hlavný hrebeň Roháčov, po ktorom pôjdeme až do cieľa.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO – ZUZANA KOLLÁROVÁ

Červeno značkovaná výstupová trasa nás zo sedla privedie cez Tri kopy na Hrubú kopu a nakoniec na vrchol Baníkova. Tento hrebeňový úsek je podľa mnohých turistov najťažší v celých Západných Tatrách. Trochu istoty neskúseným odvážlivcom dodáva séria masívnych železných reťazí na najnebezpečnejších úsekoch, ktoré možno v letnom období obísť chodníkmi v južnom svahu kúsok pod hrebeňom. Značka však vedie po hrebeni a turisti by sa mimo značkovanej trasy nemali pohybovať.

Vrchol poskytuje nádherný kruhový výhľad na oravské, liptovské a tatranské dominanty. Pokocháme sa malebnou scenériou Roháčov či liptovskou krajinou a určite zabudneme na kropaje potu, ktoré nás zmáčali pri namáhavom výstupe.

View Kam na túru in a larger map

SkryťVypnúť reklamu

Na Baníkov z Liptova Ak sa na Baníkov vyberieme z Liptova, odporúčame začať v ústí Jaloveckej doliny, kam možno prísť z Jalovca po žltej značke. Tá turistov sprevádza po rázcestie Bobroveckej doliny a doliny Parichvost, ktorou pokračujeme ďalej. Vystúpime strmšie lesom do pásma kosodreviny, neskôr strmým serpentínovým chodníkom medzi kosodrevinu a skalné rebrá a pokračujeme dlhším traverzom cez vejár skalnatých žľabov a trávnatý svah do Baníkovského sedla. Tu odbočíme doprava a po červeno značkovanej hrebeňovej ceste sa strmým, miestami exponovaným hrebeňom dostaneme pod vrcholové rebro. Odtiaľto je na vrchol len kúsok.

FOTO – ZUZANA KOLLÁROVÁ

Z vrcholu Baníkova pohodlne zídeme do Baníkovského sedla a Spálenou dolinou klesneme späť k Roháčskym plesám. Môžeme nazrieť do ponurých zrázov severnej steny a obdivovať nielen mohutnú horskú scenériu, ale aj vzácne glaciálne relikty, napríklad iskerník ľadovcový.

SkryťVypnúť reklamu

Podstatne dlhší je ďalší výstup z liptovskej strany – Žiarskou dolinou, z ktorej sa však priam núka nádherný okruh – výstup cez Smutné sedlo a Tri kopy a zostup vyhliadkovým hrebeňom cez Jalovskú kopu. Pri tejto túre treba počítať s tým, že jej zdolanie si vyžiada pomerne dlhý čas (min. 7 1/2 hod.). Technicky náročný prechod odporúčame absolvovať výlučne za dobrého počasia.

Zaujímavosti

Roháčska dolina

Najdlhšia, najnavštevovanejšia a najznámejšia dolina na oravskej strane Roháčov. Začína sa na poľane Zverovka, prechádza poľanou Adamcuľa a končí sa pri Ťatliakovom jazere. V okolí sa nachádzajú koncové morény a morénové jazero, v závere doliny ležia Roháčske plesá. Vedie ňou náučný chodník smerom k Roháčskemu vodopádu a značkovaná cyklotrasa.

SkryťVypnúť reklamu

Jalovecká dolina

Asi 9 km dlhá dolina s pozostatkami ľadovcovej činnosti, priamo pod hlavným hrebeňom Roháčov. Pod strmými svahmi Lysca sa rozvetvuje na dve časti - Bobroveckú dolinu a dolinu Parichvost, ktorá sa tiahne až na hlavný hrebeň do Baníkovského sedla. Nad dolnou časťou sa vypína pásmo vápencových brál s vápencovou kvetenou a vyvinutými krasovými javmi.

Parichvost

Čarovná dolina, z ktorej sa oddeľuje strmá Hlboká dolina s malým vodopádom. V zime sa Parichvost mení na malebnú snehovú pláň tiahnucu sa až po vrchol štítu. Dolina Parichvost je najlavinóznejšou dolinou na Slovensku. Lavína v nej v roku 1995 pochovala aj posledného česko-slovenského ministra životného prostredia Josefa Vavrouška a jeho dcéru Petru.

Časový rozvrh: Jalovecká dolina - Baníkov (4 hod.) - Žiarska dolina (2 ¾ hod.) Dĺžka: 17 km Prevýšenie: 1 378 m

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčame

Ťatliakova chata

Pôvodne chata, dnes už len bufet nachádzajúci sa v nadmorskej výške 1 360 m pri rovnomennom jazere v hornej časti Roháčskej doliny. Pôvodná chata v roku 1963 vyhorela pre skrat na elektroinštalácii. Na mieste, kde kedysi stála, je pamätník venovaný Jánovi Ťatliakovi, priekopníkovi turistiky na Orave. Jeho meno nesie aj neďaleko ležiace jazierko s pôvodným názvom Čierna mláka s rozlohou 0,28 ha a hĺbkou 1,2 m. Leží v nadmorskej výške 1 370 m pod mohutnými svahmi Rákoňa.

Chata Zverovka

Najznámejšia horská chata celých Západných Tatier situovaná v nadmorskej výške 1 037 m na horskej lúke priamo na úpätí Roháčov je vstupnou bránou na hlavný hrebeň z oravskej strany. Od chaty vychádzajú najdôležitejšie turistické trasy v tejto časti Západných Tatier. História chaty sa začala písať v roku 1928, keď postavili zrub na poľane Zverovka nesúci meno dekana Maťašáka, ktorý mal veľkú zásluhu na sprístupnení Roháčov turistom. V roku 1944 chatu vypálili nemecké vojská. Súčasnú chatu skolaudovali v roku 1951 a je v správe Klubu slovenských turistov Dolný Kubín.

SkryťVypnúť reklamu

Náročnosť

Veľmi náročná vysokohorská túra s veľkým prevýšením. Exponované úseky na hlavnom hrebeni zabezpečujú umelé technické pomôcky. Výlet sa neodporúča absolvovať za zlého počasia a pri zníženej viditeľnosti. V zimnej sezóne je trasa uzavretá.

O Baníkove sa možno viac dočítať v knihe Najkrajšie vrchy z edície Prírodné Krásy Slovenska z vydavateľstva DAJAMA.

Autor: Daniel Kollár

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 243
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 498
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 184
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 112
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 954
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 673
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 838
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 356
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 528
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 243
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 424
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 508
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 882
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 307
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 346
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu