V Kremnici v sobotu vyhlásia "slobodné zlatokráľovstvo"
Kremnica 17. mája (TASR) - Bývalé slobodné kráľovské mesto
Kremnica si v sobotu tohto týždňa pripomenie svoje zlaté časy. Počas
kultúrno-spoločenského ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Kremnica 17. mája (TASR) - Bývalé slobodné kráľovské mesto Kremnica si v sobotu tohto týždňa pripomenie svoje zlaté časy. Počas kultúrno-spoločenského podujatia vyhlásia Kremnické slobodné zlatokráľovstvo. Za asistencie patrónky baníkov svätej Barbory a patrónky mesta svätej Kataríny potom slávnostne korunujú prvého "zlatokráľa" a "zlatokráľovnú".
Juraj Slašťan, jeden z organizátorov tohto nevšedného podujatia prezradil, že kandidátom na kráľa je herec Milan Lasica a na kráľovnú prvá československá miss Alžbeta Štrkulová. Podľa neho sú to verejnosti dobre známe osobnosti symbolizujúce slobodu. Práve slobodu chcú takto povýšiť na hodnotu zlata, ktoré sa v okolí Kremnice dobývalo takmer tisíc rokov.
Súčasťou programu bude historický kráľovský sprievod a scénky znázorňujúce dobývanie a spracovávanie zlata. Symbolicky sa uskutočnia pred budovou Kremnickej mincovne, ktorá v budúcom roku, spolu s mestom oslávi 675. výročie založenia. Po korunovácii sa uskutoční countryvečer spojený s ryžovaním zlata. Večer vyvrcholí "kráľovským" ohňostrojom.
Podujatie zorganizovali členovia Spolku priateľov Kremnice, miestneho Klubu mladých Labyrint a Občianskeho združenia SOS. Ich cieľom je zaviesť novú tradíciu, ktorá by prilákala domácich i zahraničných turistov.