Americký fyzik Ronald Mallet z Connecticut University predstavil svoj koncept realizácie cestovania v čase. Malletova predstava je zdanlivo jednoduchá. V prostredí ultrastudených atómov sa nechá dookola obiehať lúč svetla. Po rovnakej dráhe sa proti ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Americký fyzik Ronald Mallet z Connecticut University predstavil svoj koncept realizácie cestovania v čase. Malletova predstava je zdanlivo jednoduchá. V prostredí ultrastudených atómov sa nechá dookola obiehať lúč svetla. Po rovnakej dráhe sa proti nemu pohybuje druhý svetelný lúč. Podľa výpočtov profesora Malleta dochádza na týchto dráhach nielen k zakriveniu svetelných lúčov, ale aj k zakriveniu času.
„Toto zakrivenie si možno predstaviť ako ohnutie gumenej hadice: Ak je sila dostatočne veľká, hadica vytvorí prstenec. Prenesené na čas to znamená, že sa stretnú budúcnosť a prítomnosť. Človek, ktorý by sa nachádzal v takomto časovom prstenci, by prišiel do jeho východiskového bodu v rovnakom čase, keď z neho odišiel,“ tvrdí Mallet.
Skutočné cestovanie do akéhokoľvek bodu v minulosti, je však podľa Malletovej teórie nemožné. Jeho svetelný prstenec totiž umožní cestovanie iba do toho momentu, keď bol prvýkrát uzatvorený. Až po uzatvorení prstenca môžeme cestovať do minulosti a pozorovať sa, respektíve navštíviť seba samých. Kto by teda chcel napríklad vidieť Egypťanov pri stavbe pyramíd, bude mať smolu. A presne to je dôvod, prečo nás nikdy predtým nenavštívili ľudia z budúcnosti. (Ďalšie informácie na http://www.newscientist.com/features) (tasr)