Moskva 17. mája (TASR) Maličké 30-tisícové mestečko Triochgornyj v ruskej Čeľabinskej oblasti na Urale už druhýkrát po sebe upútalo pozornosť ruských médií. Triochgornyj, kde sa nachádza prísne strážená továreň na výrobu medzikontinentálnych balistických rakiet pre ponorky, je jedným z tých administratívne neprístupných miest Ruska, kde sú nežiaducimi osobami nielen cudzinci, ale aj neohlásení občania Ruska z iných oblastí.
V Triochgornom vo štvrtok lekársku pomoc so zažívacími problémami vyhľadalo viac ako sto žiakov miestnej základnej školy. Až 75 detí lekári hospitalizovali. Dôvodom hromadnej otravy sa podľa hygienikov stalo maslo zo školskej jedálne, ktoré bolo infikované baktériami stafilokokov.
K obdobným udalostiam v strediskách hromadného stravovania dochádza v Rusku od konca zimy pomerne často. Dôvodom je nesprávne skladovanie potravín, porušovanie predpísaného postupu pri tepelnej úprave a nezriedka aj nákup potravín od pochybného dodávateľa s cieľom ušetriť.
Celkom výnimočnou udalosťou je v Rusku streľba na civilné lietadlo. Práve k tomu došlo ešte 1. mája nad uralským mestečkom Triochgornyj. Ruský denník Izvestija s odstupom dvoch týždňov informoval, že 1. mája malé ruské civilné lietadlo An-30 narušilo uzavretý vzdušný priestor nad mestom a protiletecká obrana po lietadle spustila výstražnú paľbu. Lietadlo muselo nútene pristáť v Jekaterinburgu, kde tajná polícia FSB posádku zatkla a zabavila fotografickú techniku.
Existuje predpoklad, že ide o veľké nedorozumenie. Lietadlo An-30 z poverenia generálneho štábu ruského ministerstva obrany malo vyhotoviť fotosnímky štátnej cesty Čeľabinsk Ufa, pričom mestečko Triochgornyj je práve na pol cesty. Lietadlo možno aj malo na vstup do vzdušného priestoru povolenie, ale úradníci neinformovali vojenské jednotky v Triochgornom.
"Nie je vylúčené, že lietadlo tade letelo s platným povolením. Ale možno ho nemalo. Zistíme to," vyhlásil hovorca FSB v Čeľabinskej oblasti Stanislav Neginskij.
Horské mestečko Triochgornyj s tajnou továrňou a tridsiatimi tisíckami obyvateľov je obohnané po celom obvode plotom s ostnatým drôtom. Vstup na územie mesta je možný len po kontrole zo strany polície a tajnej služby.
V Rusku stále existujú stovky miest a obcí, kde je vstup prísne kontrolovaný a ich počet sa v posledných mesiacoch dokonca zvyšuje. Po 150-tisícovom meste Noriľsk v Krasnojarskom kraji na Sibíri, ktoré sa dostalo na index vlani v novembri, na začiatku mája ruský premiér Michail Kasianov podpísal vládne nariadenie, podľa ktorého sa neprístupným pre cudzincov stal aj Jamalskonenecký autonómny okruh.
Po celej krajine existujú aj tzv. zakázané zóny. Tie sú v 20 subjektoch federácie. Po päť regiónov je neprístupných v Moskovskej a Kaliningradskej oblasti, po dva regióny majú oblasti Kamčatská, Sverdlovská, Čeľabinská, Nižnonovgorodská a Prímorský kraj. Dve zakázané zóny sú v Murmanskej oblasti a Karélii, po jednom okrese figuruje na zozname z Astrachánskej, Leningradskej, Volgogradskej a Orenburskej oblasti a Krasnojarského kraja. Cudzinci okrem toho nesmú vstupovať do Komsomoľska na Amure a do celého Čukotského autonómneho okruhu.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab