
FOTO - PETER BEKEČ
sa po hladine podzemnej riečky Styx. Spolu s jaskynným systémom Čertovej diery a maďarskej Baradly vytvára takmer 21 kilometrov dlhú sústavu, ktorá je rozložená do troch etáží. Dĺžka Domice je približne 5080 metrov.
Domica má prekrásne prírodné prostredie, avšak vo vedeckom svete je známejšia ako významné archeologické nálezisko. Osídlenie tu bolo najmä od mladšej doby kamennej. Na základe nálezu listového hrotu szeletskej kultúry sa predpokladá, že Domica bola osídlená už pred 35-40 000 rokmi. Bilancia archeológov je mimoradne bohatá - v Domici našli asi 200 nádob a misiek, ktoré boli zrekonštruované z úlomkov, 45 000 črepov, obsidiánové a kamenné nástroje, kostené predmety, uhlíky z ohňov, ojedinelé kresby uhľom na stenách, ozdoby zo zubov, ihly, dýky, spálené obilné zrná a ďalšie predmety.
Pochopiteľne, priestory starej Domice boli známe odpradávna, nové priestory objavil v roku 1926 Ján Majko, jeden z priekopníkov jaskyniarstva na Slovensku. Sprístupnili ju v roku 1936. Z bohatej kvapľovej výzdoby sú cenné najmä útvary zvané štíty a bubny, ktoré sú v Domici zo slovenských jaskýň najlepšie vyvinuté a najväčšie. Štíty sú voľné tanierové dosky, ktorých horná a dolná plocha sú voľné, bez ďalších sintrových výrastkov. Bubny sú podobné, zospodu sú však posiate stalaktitickými útvarmi a vyzerajú ako medúzy. Vznikajú usadzovaním sintra z vody pomaly vytekajúcej na mierne naklonených puklinách.
Domicu charakaterizuje množstvo stalagmitov úctyhodných rozmerov a kaskádovito usporiadané, vysoké hrádzky s jazierkami, zvané Rímske kúpele. Medzi najkrajšie jaskynné priestory patria Dóm indických pagod, Klenotnica a Palmový háj. V systéme Domica - Čertova diera žije 16 druhov netopierov, z ktorých podkovár južný tu má najpočetnejšiu kolóniu na Slovensku.
Nie náhodou bola Domica v roku 1995 spolu s ďalšími jaskyňami Slovenského krasu zapísaná do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO. MARTIN BELEJ
AKO DO DOMICEPrístup: Po ceste - z hlavnej cesty Košice - Lučenec odbočka v Plešivci smerom na Ardovo a Aggtelek, Domica je priamo pri ceste. Najbližší významnejší železničný uzol je takisto Plešivec. K Domici vedú aj značené turistické chodníky - červený zo Silice a Kečova, modrý z Tornale a Starne, ako aj náučný chodník z hraničného priechodu Domica - Aggtelek.
Otvárací čas: Denne okrem pondelka, od 15. 5. do 15. 9.: 9.00-16.00 h, od 2. 1. do 15. 5. a od 15. 9. do 31. 12.: 9.00-14.00 h.
Cenník: Trasa A (780 m, 45 min.) 80 Sk dospelí, 60 Sk študenti, vojaci a dôchodcovia, 40 Sk deti od 4-15 rokov. Trasa B (1560 m, 85 min., s plavbou) 100 Sk dospelí, 80 Sk študenti, vojaci a dôchodcovia, 50 Sk deti. Foto 100 Sk, video 200 Sk.
Zaujímavosti okolia: Kečovské a Domické škrapy, Smradľavé jazierko, Silická planina, Gombasecká jaskyňa, jaskyňa Baradla v Maďarsku.
(mb)