SME

Vyhliadková kopa Veľký Choč (1 611 m)

Nie náhodou má prezývku - Vyhliadková kopa Nr 1.

(Zdroj: Gabriel Lipták)

Takmer rovnako vysoký ako Veľký Rozsutec je ďalší kamenný krásavec - majestátny Veľký Choč. Aj on sa v rôznych súťažiach o titul „najkrajší vrch Slovenska" pravidelne umiestňuje na popredných priečkach. Výhľad z vrcholu je azda najkrajší na celom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Etymológia názvu najvyššieho bodu Chočských vrchov pravdepodobne súvisí s jeho tvarom. V dávnych časoch sa ako choč označovali aj mohutné vrchy. Slovo choč je vraj odvodené od výrazov koč, kuča, guča, ktoré znamenali hrb, kopu, vyvýšeninu. Iní bádatelia vidia v tomto názve skrytý vlastnícky odkaz, čosi ako „Chotkov vrch".

SkryťVypnúť reklamu

NA VEĽKÝ CHOČ Ako dlho to bude trvať

Časový rozvrh: Valaská Dubová - Veľký Choč (2 1/2 hod.) - Vyšný Kubín (2 hod.)

Dĺžka: 12 km

Prevýšenie: 1 086 m

Náročnosť

Stredne náročná túra s veľkým prevýšením. Ak si za východisko zvolíme Vyšný Kubín, začneme v nadmorskej výške 525 m. Valaská Dubová sa nachádza v nadmorskej výške 649 m a Lúčky 598 m. Na porovnanie možno uviesť prevýšenie, ktoré treba prekonať počas výstupu od Sliezskeho domu na Gerlachovský štít. Rovnako ako v prípade Veľkého Choča je to približne 1 000 m!

Smerom na juh od Veľkého Choča sa nachádzajú ďalšie tri vrcholy, v ktorých mene sa objavuje slovo choč. Najbližší za sedlom Vráca je Malý Choč (1 465 m). Ešte viac na juhu sa vypína Zadný Choč (1 288 m) a nad sedlom Spuštiak je Predný Choč (1 249 m).

SkryťVypnúť reklamu

Pár čriepkov z histórie Veľký Choč bol oddávna významným orientačným bodom na obchodnej ceste spájajúcej Podunajsko s Pobaltím. Nie náhodou sa v jeho blízkosti nachádzajú bohaté archeologické náleziská (hradiská na Prednom Choči, Mníchu, Tupej či Ostrej skale). Hradisko na Tupej skale, ktoré vidieť z vrcholu, malo rozlohu 200 x 400 m. Opevnené bolo mohutným valom s výškou osem až 12 m a dĺžkou 380 m.

V susedstve sa našlo žiarové pohrebisko z halštatskej doby. Na Ostrej skale sa nachádzalo valom opevnené halštatské a laténske sídlisko, ktoré sa neskôr premenilo na sídlisko púchovskej kultúry. Stredovek symbolizuje hrad Likava nachádzajúci sa na južnom úpätí masívu Veľkého Choča. Postavili ho na stráženie priechodu cez Váh a obchodnej cesty do Poľska.

SkryťVypnúť reklamu

Výstupové trasy Na najvyšší vrch Chočských vrchov možno vystúpiť z liptovskej i oravskej strany. Azda najvyužívanejšia trasa vedie z Valaskej Dubovej. Modro značkovaný turistický chodník strmo stúpa popod Soliská na Poľanu (výstup trvá asi 2,5 hod.). Kedysi tu stála útulňa (postavená v roku 1924), ktorú však v decembri 1944 vypálili Nemci.

Z tohto miesta je vrchol takmer na dosah, vystúpime naň asi o 1 hod., pričom prekonáme prevýšenie 962 m. Hoci ide o vysoké číslo, nejde o najnáročnejší variant výstupu. Prevýšenie v prípade ostatných turistických východísk (Vyšný Kubín, Likavka či Lúčky) je vyššie ako 1 000 m. Okrem toho sú tieto výstupy aj časovo náročnejšie.

Túry aj do literatúry Kto si trúfa na dlhý výlet, môže vyraziť aj z Ružomberka chodníkom popod zrúcaniny hradu Likava. Spojenie túry s návštevou hradu vyplní program na celý deň. Iná cesta na Veľký Choč vedie z Liskovej. Prechádza neďaleko Liskovskej jaskyne, ktorá je známa viacerými archeologickými nálezmi vrátane lebky paleolitického človeka.

SkryťVypnúť reklamu

Na oravskej strane možno na Veľký Choč vystúpiť z Hviezdoslavovho rodiska - Vyšného Kubína. Východiskom môže byť aj Jasenová, kde stojí rodný dom Martina Kukučína. Obaja velikáni slovenskej literatúry sa často nadchýnali panorámou Veľkého Choča a vo svojich dielach sa vyznávali z lásky k nemu.

Fantastický výhľad Veľký Choč je dominantou Oravy a Liptova. Jeho vrchol sa týči 1 000 m nad dolinami Váhu a Oravy. Len z mála vrcholov na Slovensku je taký nádherný a fantastický výhľad, ktorý obsiahne obrovskú plochu a vysoký počet rôznych pohorí.

Za dobrej viditeľnosti sa do kruhového rozhľadu z Veľkého Choča vmestia všetky okolité vyššie pohoria Západných Karpát. Na severe vidieť Babiu horu a Pilsko, na východe Tatry s Roháčmi, na juhovýchode Nízke Tatry, na juhozápade Veľkú Fatru a na západe Malú Fatru.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavosti

Jasenová

Najslávnejším rodákom Jasenovčanov bol spisovateľ Martin Kukučín (1860 - 1928). V obci sa nachádza jeho rodný dom, typická drevená dolnooravská roľnícka usadlosť z polovice 19. storočia. Je v ňom zriadená pamätná izba s pôvodným nábytkom. Expozícia približuje prostredníctvom písomných a obrazových dokumentov život a dielo slávneho spisovateľa.

Drevený kostol

Najvýznamnejšou pamiatkou Leštín ležiacich na severnom úpätí Veľkého Choča je drevený evanjelický kostol z roku 1688 s drevenou zvonicou. Jeho vznik súvisí s protihabsburskými povstaniami. Vnútorné zariadenie kostola pochádza zo 17. storočia a z 18. storočia. Celý interiér je bohato vymaľovaný. Prehliadku si treba dohodnúť vopred v evanjelickej fare.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO - Zuzana Kollárová

Vzácna kvetena

Masív Veľkého Choča vyhlásili v roku 1982 za národnú prírodnú rezerváciu. Jeho svahy sú husto zalesnené, vrcholová dolomitová čiapka je holá, pokrytá riedkym porastom kosodreviny. Na dolomitoch a vápencoch rastie bohatá flóra. S trochou šťastia možno na severovýchodných bralách objaviť vzácnu fialku chočskú či žltkastý všivec Oederov.

Kúpele Lúčky

Medzi najstaršie kúpele na Slovensku patria kúpele Lúčky, ktoré ležia pod úbočím Veľkého Choča. Kúpele majú dlhoročnú tradíciu v komplexnej liečbe gynekologických ochorení. Sú jediné kúpele na Slovensku zamerané na liečenie ženských chorôb. Pri liečbe hrá rozhodujúcu úlohu sadrovo-zemitá uhličitá minerálna voda liečivého prameňa s teplotou 32 °C.

SkryťVypnúť reklamu

View Kam na túru in a larger map

Odporúčame

Hrad Likava

Hrad stojaci pod Veľkým Chočom sa po prvý raz spomína v roku 1315. V druhej polovici 15. storočia pôvodné jadro hradu postupne prestavali a rozšírili Hunyadyovci, ktorí vybudovali aj dolný hrad. V druhej polovici 17. storočia Thökölyovci dobudovali obranný systém, avšak ani ten hrad na začiatku 18. storočia neochránil. Ustupujúce vojská Františka Rákócziho ho v roku 1707 zbúrali. Hrad postupne pustol a menil sa na ruinu. Po rozsiahlej rekonštrukcii sprístupnili Hunyadyho vežu, v ktorej sa možno oboznámiť s dejinami hradu. Vysunutá expozícia Liptovského múzea je od mája do októbra otvorená každý deň od 9.00 do 17.00 hod. Základné vstupné je 1 €, zľavnené 50 centov. Nad obcou Kalameny sa zasa zachovali ruiny Liptovského hradu, ktorý patrí medzi najvyššie položené hrady v strednej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Valaská Dubová

Vynikajúcim tipom na občerstvenie je Valaská Dubová, najjužnejšia dedina Oravy ležiaca na jej rozmedzí s Liptovom. Do histórie sa zapísala predovšetkým legendou o zlapaní slovenského národného hrdinu - Juraja Jánošíka. Starú ľudovú tradíciu zlapania Jánošíka pripomína Jánošíkova krčma, jednoduchá murovaná budova postavená začiatkom 19. storočia na mieste starého dreveného hostinca, s výnimočne bohatou a chutnou kuchyňou.

FOTO - Zuzana Kollárová

O výlete na Veľký Choč sa možno viac dočítať v turistickom sprievodcovi Západné Tatry - Chočské vrchy z edície S batohom po Slovensku z vydavateľstva DAJAMA.

Autor: Daniel Kollár

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 58 332
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 084
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 663
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 441
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 895
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 150
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 904
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 146
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 94 461
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 991
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 494
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 816
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 219
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 852
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 184
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Tupou Ceruzou: Businessman
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu