Nie náhodou sa v rôznych súťažiach o titul „najkrajší vrch Slovenska" umiestňuje na popredných miestach. Azda najkrajší pohľad na Veľký Rozsutec je zo svahov nad Štefanovou, ktorá je ideálnym východiskom túry smerujúcej na jeho vrchol.
Pre svojráznosť, divokosť a mohutnosť je Veľký Rozsutec vypínajúci sa nad dolinou Vrátna symbolom Jánošíkovho kraja. Jeho dolomitové vrcholové časti sú rozčlenené na mohutné skalné bralá, mestá a iné útvary, ktoré sa vynímajú v širokom okolí.
NA VEĽKÝ ROZSUTEC Ako dlho to bude trvať
Časový rozvrh: Štefanová - Veľký Rozsutec (3 ¼ hod.) - Štefanová (2 ¼ hod.)
Dĺžka: 12 km
Prevýšenie: 985 m
Náročnosť
Vzhľadom na výškový rozdiel pri výstupe na Veľký Rozsutec ide o náročnú túru. Vo vrcholovej časti treba dávať pozor na značkovanie, ostatné úseky sú orientačne nenáročné. Prvá časť túry zo Štefanovej na Podžiar vedie po trase náučného chodníka. Úsek sedlo Medzirozsutce - Veľký Rozsutec - sedlo Medziholie je od 1. 10. do 30. 6. uzavretý.
Niečo zo svojich pokladov tu údajne ukryl aj Juraj Jánošík. Podľa povesti potom jednému murárovi prikázal, aby dieru zamuroval a osadil do nej železné vráta s mohutnou zámkou. Keďže murár bol vierolomný, nakoniec ho do skrýše zavreli aj s pokladom. Jeho duch ho vraj stráži dodnes.
Rozsutecké dvojičky Jednou z najkrajších častí Malej Fatry je oblasť dvojičiek - Veľkého a Malého Rozsutca. Týčia sa nad najsevernejšou časťou Malej Fatry, ktorá patrí medzi turisticky najatraktívnejšie územia Slovenska. Keďže vrchné vrstvy dolomitov a vápencov viac odolávali erózii a pod nimi ležiace vrstvy mäkkých hornín boli odnášané a rýchlo deštruované, svahy v tejto oblasti sú výrazne strmé.
V horných častiach ich na veľkom úseku lemujú skalné útvary, čo v kombinácii s vysokou horskou obrubou zvyšuje malebnosť a turistickú príťažlivosť Vrátnej, ktorá leží pod nimi.
Ideálnym východiskom túry na Rozsutce je severný koniec osady Štefanová, odkiaľ sa po žltej turistickej značke proti toku potoka dostaneme do sedla Vrchpodžiar a k salašu na Podžiari. Smerovník pri potoku nás nasmeruje doprava na modrú značku vedúcu do tiesňav Horné diery a Tesná rizňa, ktoré sú istené umelými pomôckami. Po ich zdolaní sa riedkym lesom dostaneme do hôľneho pásma a sedla Medzirozsutce.
Po stiesnenej atmosfére v úzkych tiesňavách sa tu ponúkajú široké výhľady na okolitú krajinu. Odtiaľto sú obidva Rozsutce ako na dlani. Vľavo vedie cesta na Malý Rozsutec. Červená značka vpravo nás najskôr lesom a potom výrazným chrbtom po skalných prahoch privedie na Veľký Rozsutec. Pozor, vzhľadom na množstvo vychodených chodníkov tu môžu nastať problémy s orientáciou.
Na Veľkom Rozsutci Už názov vrchu prezrádza, že sa tu hojne vyskytujú skalné rozsadliny a strmé sutinové zrázy. Nie náhodou toto územie vyhlásili za národnú prírodnú rezerváciu. Je jedným z najlepších príkladov kontrastu hladko modelovaného krížňanského príkrovu a naňho nasunutého chočského príkrovu s bralnatým reliéfom. Oplýva nádhernou kvetenou (viac ako 20 chránených druhov) a pestrou faunou (napr. drozd kolohrivý, orešnica perlavá).
Flóra Veľkého Rozsutca je vraj najpestrejšia a najbohatšia v Malej Fatre. Zároveň patrí medzi najkrajšie vyhliadkové miesta - z vrcholu možno obdivovať neďaleký Stoh, celú reťaz velikánov Malej Fatry, majestátny Veľký Choč a ďalšie pohoria Oravy či Kysúc. Lepšie raz zažiť ako stokrát opísať!
Po krátkom oddychu a dostatočnom vychutnaní krajinnej panorámy klesneme do sedielka poniže vrcholu a pokračujeme južným smerom dolu výrazným hrebeňom. Ostrou zákrutou odbočíme doprava a lesným chodníkom mierne šikmo zídeme do sedla Medziholie.
Zo sedla možno odbočiť k miestu, kde kedysi stála Chata pod Rozsutcom. Dostaneme sa k nemu asi o päť minút. Nájdeme tu však len nepatrné zvyšky obľúbenej chaty, ktorá vyhorela v roku 1985. Zo sedla Medziholie odbočíme doprava na zeleno značkovaný chodník, ktorý vedie priamo pod stenami Veľkého Rozsutca. Pokračujeme najskôr mierne a potom strmo dolu lesom, až prídeme k hornému koncu Štefanovej.
Zaujímavosti
Dolné diery Turisticky významná tiesňava, súčasť Jánošíkových dier. Dolné diery sprístupňuje náučný chodník. Nachádzajú sa v nich dva vodopády (1 m a 3,5 m), ktoré sú súčasťou prírodnej pamiatky Vodopády Dierového potoka. Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.
Nové diery
Tiesňava v prírodnej rezervácii Rozsutec. Pomenovanie dostali podľa toho, že ich z celej sústavy Jánošíkových dier sprístupnili ako posledné. Tiesňava vybieha z Dolných dier proti prúdu menšieho prítoku Dierového potoka. Nachádzajú sa tu štyri vodopády s výškou 1 až 2 m, ktoré sú súčasťou prírodnej pamiatky Vodopády Dierového potoka.
FOTO - Zuzana Kollárová
Horné diery
Tiesňava Dierového potoka medzi Veľkým a Malým Rozsutcom. Potok tu prekonáva prudké klesanie sústavou deviatich vodopádov, ktoré sú súčasťou prírodnej pamiatky Vodopády Dierového potoka. Horné diery sú počas veľkých dažďov nepriechodné, pretože ich možno zdolať iba pomocou rebríkov, reťazí a lávok. Uzavreté sú aj v zimnom období.
Tiesňavy
Za Terchovou cesta do Vrátnej vedie cez pôsobivý kaňon Tiesňavy v prielome Vrátňanky s charakteristickými skalnými útvarmi a kaskádami. Národná prírodná rezervácia zaberá vlastný kaňon, hrebeň a priľahlé svahy Sokolia a Bobot. Skalné útvary pripomínajú zvieratá (Ťava, Krokodíl), postavy (Mních) alebo rôzne predmety (Jánošíkova posteľ, Organy).
View Kam na túru in a larger map
Odporúčame
Terchová
Obec známa svojráznou ľudovou muzikou a spevom. V jednotlivých osadách sa zachovala pôvodná drevená architektúra. Častým cieľom návštevníkov je Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni (29. 7. až 1. 8.) a pamätná izba terchovského rodáka a legendárneho zbojníka Juraja Jánošíka. Terchová je ideálnym turistickým východiskom do Krivánskej Fatry a Kysuckej vrchoviny. Vedie z nej cesta do najatraktívnejšej oblasti Malej Fatry - Vrátnej a jej bezprostredného okolia. V úzkej tiesňave vo svahu Bobot je na skale nad potokom umiestnená soška Madony a značka, ktorá pripomína, akú výšku dosahovala hladina potoka pri povodni v roku 1948. Prívaly vody zo svahov Veľkého Rozsutca vtedy zničili veľkú časť osady Štefanová, v ktorej zahynulo 14 ľudí.
Zbojnícky chodník
V Tiesňavách sa začína Zbojnícky chodník, ktorý vedie cez zaujímavé partie skalných útvarov. Za Tiesňavami sa Vrátna rozvetvuje na Starú a Novú dolinu. Neďaleko dolnej stanice kabínkovej lanovky Vrátna - Chleb sa možno zastaviť pri Symbolickom cintoríne obetí hôr a vodopáde Skok.
Chata Vrátna
Chata Vrátna v závere Starej doliny predstavuje východisko túr na hlavný hrebeň Krivánskej Fatry, na ktorom sa nachádza aj najvyšší vrch Malej Fatry Veľký Kriváň (1 709 m). V závere Novej doliny leží Štefanová s množstvom tradičných objektov ľudovej architektúry. Okrem nich sa v nej nachádza niekoľko novších stavieb prebudovaných na penzióny a chalupy s možnosťou ubytovania. Zo Štefanovej vychádzajú menej i viac náročné turistické trasy, ktoré možno kombinovať viacerými spôsobmi.
FOTO - Zuzana Kollárová
O výlete na Veľký Rozsutec sa možno viac dočítať v turistickom sprievodcovi Malá Fatra z edície S batohom po Slovensku z vydavateľstva DAJAMA.
Autor: Daniel Kollár