
FOTO TASR - ŠTEFAN PUŠKÁŠ

FOTO TASR - ŠTEFAN PUŠKÁŠ
Keď si tvorcovia filmov Fantagíro a Dračie srdce pre historicky a exteriérovo náročné scény vybrali práve Červený Kameň, vedeli prečo. Hrad sa v stredoeurópskom rozmere vyrovná preferovaným českým a moravským historickým sídlam a nepochybne patrí medzi najzachovanejšie hrady v oblasti Malých Karpát. Stojí v nádhernom prostredí na kamencovom brale nad obcou Píla, približne tridsať kilometrov od Bratislavy a dvadsať od Trnavy.
Začala to Kunhuta
Červený Kameň prešiel niekoľkými etapami úprav, kým nadobudol súčasnú podobu honosného sídla. Predstavuje takmer 800-ročný prierez uhorsko-slovenskou históriou. Prvá zmienka o hrade siaha do polovice 13. storočia. Dala ho postaviť dcéra Belu III. Konštancia (Kunhuta), manželka Přemysla Otakara I. V tom čase bol hrad súčasťou hraničného opevnenia medzi Uhorskom a Českým kráľovstvom. O tristo rokov neskôr hrad takmer zanikol. V prvej polovici 16. storočia ho pred zánikom zachránila bohatá rodina Fuggerovcov. Sídlo sa po prestavbe malo stať prekladiskom tovaru na dôležitej obchodnej západnej ceste. K tomu však nikdy nedošlo. Ešte v tom istom storočí hrad získali Pálffyovci. Verní svojej povesti estétov premenili chladnú strohú pevnosť na renesančno-barokové sídlo. Tomu zodpovedajú aj nádherné interiéry. Pálffyovcom patril Červený Kameň až do konca druhej svetovej vojny.
Dnes je návštevníkom sprístupnené juhozápadné a juhovýchodné krídlo hradu. Hlavná expozícia je zameraná na barokovo-renesančné obytné priestory - spálne, jedálne, pracovne. V rozsiahlych priestoroch má však svoje miesto aj zbierka skla a keramiky. Milovníci zbraní ocenia inštaláciu chladných a palných zbraní.
Zalovme si s dravcami
Červený Kameň je turisticky príťažlivý nielen majestátnym hradom. Jeho súčasťou je rozsiahla zámocká záhrada. Dominuje jej najväčší jedlý gaštan na Slovensku, stará lipová aleja. Výbavu okolitej flóry dopĺňajú sekvoje a tisy. V udržiavanom lese pri hrade sa ukrýva starý židovský cintorín s barokovými náhrobkami.
Súčasťou nádvoria hradu je sokoliarsky dvor. Návštevníci môžu v jeho priestoroch vidieť najväčšiu kolekciu dravých vtákov na Slovensku. Tri razy do dňa členovia Slovenského klubu sokoliarov predvádzajú lovecké schopnosti svojich zverencov, medzi ktorými nechýbajú ani najväčše lietajúce dravce - orol skalný či orol stepný, ale ani charakteristický slovenský dravý vták - krkavec. Obdivuhodné výkony vtákov ale i cvičiteľov sprevádza odborný výklad.
Niečo pre turistov
Turisti si pred návštevou hradu môžu dopriať malú prechádzku z Modry - Harmónie. Z námestia Harmónie sa po červenej značke vydáme v smere na Zochovu chatu. Na rázcestí s modrou sa držíme tejto farby až na križovatku zelenej a žltej. Odtiaľ pokračujeme po modrej značke až na vrch Kuklu s vyhliadkovou vežou. Z nej vidno na celé Malé Karpaty. Cesta pokračuje strmo dole až na rázcestie so žltou. Tou sa dostaneme do Píly a strmším výstupom po odbočení vľavo až k hradu.
Trasa: Harmónia - Medvedia skala 0.40 h - Tri kopce 1.05 h - Kukla 1.40 h - pred vrchmi 2.15 h - Červený Kameň 2.45 h (jap)
Sokoliarsky dvor ASTUR
denne okrem pondelka od 10.00 do 17.00 h
Predvádzanie dravcov o 11.15, 14.15 a 16.15 h
Vstupné:
dospelí 50 Sk, mládež od 6 do 18 rokov - 30 Sk
Niečo navyše
Deň detí na hrade Červený Kameň - 1. 6. - 2. 6. 2002
Festival historického šermu - 13. 7. - 14. 7. 2002
Červenokamenská púť - 11. 8. 2002
Rytierske hry na hrade Červený Kameň - 24. 8. - 25. 8. 2002
Burza starožitností - každú 2. sobotu v mesiaci
Hradná expozícia
Otvorené:
Počas sezóny - od 1. 5. do 31. 8. od 9.00 do 17.00 h, cez víkendy až do 18.00 h
Vstup každú hodinu, v prípade veľkého záujmu aj častejšie.
Vstupné:
Občania SR a ČR
Dospelí 70 Sk,
Mládež od 6 do 18 rokov 40 Sk
Ostatní zahraniční návštevníci:
Dospelí 130 Sk,
Mládež od 6 do 18 rokov 70 Sk
Hromadné vstupné - 40 Sk
ZŤP, deti od 3 do 6 rokov a dôchodcovia nad 70 rokov - 10 Sk
Videokamera: 100 Sk, Fotoaparát: 30 Sk
Výklad v cudzom jazyku skupinám nad 10 osôb v cene