New York 14. mája (TASR) - Na pôde OSN začalo pracovať Stále fórum pre záležitosti pôvodného obyvateľstva, ktoré bude dbať o zachovanie národnej a kultúrnej identity, ako aj uznanie práv 300 až 500 miliónov ľudí hlásiacich sa k menšinovým etnikám ako sú napr. Maorovia na Novom Zélande, Ainovia v Japonsku či Saamovia v Laponsku.
Bol to dávny sen pôvodného obyvateľstva dostať sa do Spojených národov, vyhlásil Ole Henrik Magga z Nórska po zvolení za prvého predsedu Stáleho fóra pre záležitosti pôvodného obyvateľstva. "Mnohých z nás naša krajina neuznáva, ale teraz sme uznaní Spojenými národmi," dodal Magga, ktorý predsedá 16-člennému fóru.
Námestníčka generálneho tajomníka OSN Louise Frechettová pripomenula, že pôvodné obyvateľstvo má rôzne tradície, záujmy a očakávania od budúcnosti, ale spájajú ho "dejiny hroznej nespravodlivosti". Pôvodné obyvateľstvo bolo zabíjané, mučené, zotročované, zbavené politických práv i majetku, dodala. Upozornila, že aj v súčasnosti deti pôvodných obyvateľov vyrastajú v chudobe, zomierajú na choroby či podvýživu. V niektorých krajinách sa nesmú vzdelávať vo vlastnom jazyku. Posvätné predmety pôvodného obyvateľstva bývajú často terčom krádeže. Príslušníci týchto národov nezriedka čelia diskriminácii a netolerancii.
"Pôvodné obyvateľstvo je nositeľom poznania a kultúrneho dedičstva, ktoré musíme spoznať, rešpektovať a chrániť," vyhlásila v noci nadnes na pôde OSN vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Mary Robinsonová.
Na prvé, dvojtýždňové zasadanie Stáleho fóra pricestovali do newyorského sídla OSN stovky pôvodných obyvateľov. Podľa mandátu je fórum poradným orgánom hospodárskej a sociálnej rade OSN pre oblasť hospodárskeho a sociálneho rozvoja, životné prostredie, vzdelávanie, zdravotníctvo a ľudské práva. Osem zo 16 členov Stáleho fóra sú zástupcovia pôvodného obyvateľstva, zvyšných členov nominovali vlády.
1 pel