Vedci zistili, že ženy obývajúce peruánske Andy majú nižšie hladiny hormónov ovplyvňujúcich starnutie a v prechode sú oveľa skôr ako obyvateľky nižšie položených oblastí.
U žien je proces starnutia sprevádzaný poklesom hladiny hormónov, ako je DHEA (steroidu podobného testosterónu a estrogénu) a hormónov produkovaných vaječníkmi. Hladiny týchto hormónov sú najvyššie okolo tridsiatky a potom s vekom pozvoľna klesajú.
Podľa štúdie sa však koncentrácia týchto hormónov u žien z vysokohorských oblastí v puberte zvyšovala pomalšie a nikdy nedosiahla hladinu, ktorú majú ženy z nížin. Starnúcim obyvateľkám hôr zasa hladiny hormónov klesali oveľa rýchlejšie: vo veku 70 rokov dosahovala hladina hormónu DHEA u horaliek len 40-percentnú úroveň žien z nižšie položených oblastí.
Z toho vedci vyvodili jednoduchý záver: ženy v horách starnú skôr a rýchlejšie. "Tieto hormonálne zmeny majú významný vplyv na ženy žijúce vo vysokých nadmorských výškach, napr. Andách, Alpách, Himalájach či Skalistých horách," konštatoval Dr. Gustavo Gonzales, ktorý so svojimi kolegami z Universidad Peruana Cayetano Heredia skúmal 210 žien z peruánskych Ánd žijúcich vo výške asi 4000 metrov nad morom a 170 žien z výšky 150 metrov nad morom v hlavnom meste Lima. Výsledky štúdie vedci publikovali v najnovšom čísle Journal of Endocrinology.