
Foto archív

Foto archív
tak sa uvádza v prvej písomnej zmienke z 19. novembra 1311. Názov obce mal v priebehu rokov niekoľko tvarov a obmien. Bola to Tothfolua alebo Thouthfolua a v roku 1808 Slowanska Wes.
Obec vznikla a vyvinula sa na území zvanom Stragar. V polovici 13. storočia to bola strážna pohraničná stanica medzi Uhorskom a Poľskom. Slovenská Ves bola v čase svojho založenia nepochybne slovenskou obcou. Slovenské obyvateľstvo bolo pravdepodobne zvyškom pôvodného slovanského osídlenia ešte z čias pred príchodom Nemcov a Maďarov na Spiš a do tejto oblasti mohlo byť vytlačené novo prichádzajúcimi Nemcami aj zo starších slovenských dedín Spišskej Belej a Bušoviec. Slovenská Ves bola v tom čase obcou slovenskou a rozprávalo sa tu východoslovenským nárečím, nie ako dnes goralským. V obci sa čoskoro usadili aj Nemci, o čom svedčí časť chotárnych názvov. Konkrétnejšie doklady o zamagurskom pôvode časti obyvateľstva poskytuje matrika z 18. storočia. Tá jasne dokazuje, že hlavný prúd nového obyvateľstva prichádzal do obce zo severu - zo Zamaguria a Poľska a dohnala ho sem veľká morová epidémia. V Slovenskej Vsi vypukol mor v septembri roku 1700 a do decembra sa z 947 obyvateľov stalo jeho obeťou 294 ľudí. Morová epidémia zúrila aj o desať rokov neskôr a v tom čase sem prišli noví prisťahovalci. Tí si so sebou priniesli svoje nárečie a to, ako sme sa už zmienili, vytlačilo dovtedajšie spišské. Vrcholom v počte obyvateľov boli v minulosti tridsiate a štyridsiate roky 19. storočia. V r. 1846 mala obec 1350 obyvateľov, ale v ďalších desaťročiach sa ich počet najmä v dôsledku vlny vysťahovalectva znižoval. Podľa sčítania z roku 1996 žilo v Slovenskej Vsi 1715 osôb.
Medzi zvláštnosti Slovenskej Vsi v minulosti patrili početné šľachtické rodiny a ich kúrie - bolo ich tu až sedem. Obec mala pôvodne jedného zemepána - rodinu Švábyovcov, ktorá bola zakladateľom obce a patrónom miestneho kostola. Neskôr tu mali majetky aj iní šľachtici, ale nie všetky rodiny mali rovnaké postavenie. Najznámejší boli Švábyovci a Matyasovszki. Po zrušení poddanstva predávali majitelia svoje diely ďalším obyvateľom jednotlivých obcí, a tak sa aj v Slovenskej Vsi jej majetky drobili.
Súčasnosť obce Slovenská Ves je podobná ako v mnohých iných obciach na východe Slovenska. Zaujímavosťou je však to, že aj z malej obce môžu pochádzať reprezentanti. V júli 2001 sa vo fínskom meste Kuopio konala Olympiáda požiarnych družstiev z celej Európy a účasť na nej si vybojovalo práve družstvo požiarnikov zo Slovenskej Vsi. Na súťaži nevyšli naprázdno - z Kuopia sa vrátili s bronzovou medailou.