RAMALLÁH.
Tím izraelských, jordánskych a palestínskych expertov v oblasti životného prostredia totiž varoval, že rozsiahle úseky biblickej rieky môžu vyschnúť už do roku 2011. Väčšina toho, čo z nej potom zostane, nebude nič iné ako kanál odpadových vôd, uviedli enviromentalisti v správe, ktorú zverejnili v pondelok.
"Môžete jednoducho cez túto rieku preskočiť. Na niektorých miestach dokonca nemusíte ani skákať - stačí prekročiť. Je hlboká po členky," podotkol Gidon Bromberg, riaditeľ organizácie Priatelia Zeme Blízkeho východu, ktorá správu zverejnila. "Musíte sa snažiť, aby ste vôbec videli vodu," dodal.
Hladinu zvyšuje odpadová voda
Izrael a Jordánsko súhlasili, že nebudú púšťať splašky do rieky. Ak však nebudú do nej prúdiť odpadové vody, tak v nej nebude prúdiť voda žiadna, uvádza sa v správe.
Podľa kresťanskej tradície Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša v rieke Jordán. Jordánsko aj Izrael spoločne tvrdia, že krstné miesto známe z Nového Zákonu je na ich území.
Na Izraelom kontrolovanom západnom brehu sa miesto volá Kasr al-Jahúd, čo je arabský preklad pre výraz "Židovský hrad". V Jordánsku má názov al-Maghtas alebo "Miesto pokrstenia".
Najužší úsek sa zmenil na najširší
Biblia opisuje Jordán, ktorý preteká od Galilejského jazera do Mŕtveho mora, čím vytyčuje hranicu zdieľanú Izraelom, Jordánskom a západným brehom, za "vylievajúcu sa z brehov". Počas uplynulých piatich desaťročí však Izrael, Jordánsko aj Sýria využívali asi 98 percent rieky Jordán a jej prítokov ako pitnú vodu a na poľnohospodárske účely.
To, čo bolo kedysi najužším úsekom rieky, sa dnes stalo najširším. V niektorých miestach je Jordán iba prameňom. Vydry a ďalšie živočíchy, ktoré kedysi žili na jej brehoch, sú dávno preč.
Zdroj: Associated Press