BRATISLAVA. Potápačská turistika zažíva podľa Chorvátskeho turistického združenia (CHTZ) v Záhrebe expanziu. Podľa počtu vrakov patrí Jadranské more medzi najbohatšie moria sveta.
Predpokladá sa, že v Jadrane existuje najmenej 1500 ešte neobjavených jaskýň a podmorských jám. Na jeho dne sa nachádza 15.000 vrakov potopených lodí, ponoriek a lietadiel. Každá loď nesie nejaký zaujímavý príbeh, každý príbeh je pamätníkom odvahy alebo tragédie.
V ostatných 10 rokoch zaznamenáva potápačská turistika podľa CHTZ nárast o 15 až 20 %. Súbežne s tým sa zvyšuje aj počet profesionálnych potápačských stredísk organizovaných v blízkosti najfrekventovanejších turistických lokalít na Jadrane. Registrovaných a licencovaných potápačských centier je tam viac ako 100, z nich najväčší počet je na Istriji, Kvarneri a v oblasti strednej Dalmácie.
Medzi vyznávačov potápania patria aj Slováci, potvrdil Milo Sršen zo záhrebského CHTZ. "Môžete sa potápať hocikde na Jadrane, ak vás sprevádza vedúci alebo inštruktor potápania, ktorý sa stará o vašu bezpečnosť a prezentuje súčasne potápačské lokality." V niektorých chránených oblastiach nie je podľa jeho slov potápanie povolené, v ďalších musí turista - potápač získať zvláštne povolenie správy územia alebo parku.