
Lietadlo sa vklinilo medzi budovy v centre nigérijského mesta Kano.
FOTO - REUTERS
Očití svedkovia tvrdia, že lietadlo hneď po štarte len ťažko naberalo výšku a nakoniec sa asi kilometer od letiska strmhlav zrútilo na husto obývanú štvrť. Po páde vybuchli nádrže plné paliva. Predbežne ako príčinu katastrofy označujú poruchu niektorého z dvoch motorov.
Záchranné práce na mieste dopadu lietadla BAC 1-11-500 pokračujú a je veľmi pravdepodobné, že konečný počet mŕtvych sa ešte zvýši.
Na palube lietadla cestovalo 76 osôb vrátane posádky. Pád stroja prežil s poraneniami jeden cestujúci a jedna letuška. Desiatky ďalších ľudí zahynuli na predmestí, kde sa lietadlo zrútilo. Medzi mŕtvymi pasažiermi je podľa rozhlasových správ nigérijský minister športu Išaja Mark Aku, ktorý mieril na zápas nigérijského futbalového mužstva pripravujúceho sa na majstrovstvá sveta.
Štvrť Grammaja po dopade a výbuchu lietadla ponúka obraz skazy. Stroj zničil mnoho budov vrátane mešity a náboženskej školy - pri prvej zrazil minaret a do druhej plnou silou narazil.
V mešite práve bolo množstvo veriacich. V troskách je aj miestna islamská škola. Ako zázrakom ju krátko pred nešťastím opustila stovka detí, ktorým sa skončilo vyučovanie.
Slabo vybavené nemocnice viac než polmiliónového Kana len s problémami zvládajú nápor ranených.
Prezident Obasanjo prerušil turné po niektorých afrických krajinách a rýchlo sa vrátil do vlasti. V rozhlasovom vystúpení povedal, že nariadil dôkladné vyšetrenie nešťastia a že hodlá povolať aj zahraničných expertov. Ľudia, ktorí si zaplatia za to, aby sa lietadlom dostali v Nigérii z bodu A do bodu B, si musia byť istí bezpečnosťou, vyhlásil prezident.
V Nigérii po zániku štátneho leteckého monopolu pôsobí niekoľko súkromných leteckých spoločností, ktoré spolu dlhodobo vedú cenovú vojnu. V miestnej tlači sa už skôr objavovali znepokojivé komentáre, že dôsledkom toho môže byť zlá údržba strojov a zníženie bezpečnosti. Za posledných päť rokov v Nigérii ale nezaznamenali žiadne väčšie letecké nešťastie.
Vláda len pred mesiacom vydala zákaz na používanie lietadiel starších ako 22 rokov. Letecké spoločnosti využívali väčšinou staré stroje a proti tomuto rozhodnutiu protestovali.
Sobotná nehoda sa odohrala potom, ako lietadlo spoločnosti EAS Airlines odštartovalo z Kana do 840 kilometrov vzdialenej ekonomickej metropoly Lagos v južnej Nigérii. Dvojmotorový stroj sa z neznámych príčin zrútil zhruba kilometer od letiska. Nález čiernej skrinky so záznamom letu zatiaľ neoznámili.
Ide o najväčšie nešťastie v histórii nigérijskej leteckej dopravy od roku 1996, keď sa v Lagose zrútil Boeing-727 domácej spoločnosti ADC a zahynulo 151 osôb. (čtk, reuters)