Mnohí príslušníci novej strednej vrstvy si totiž zriaďujú kúpeľne. A súkromné kúpeľne vedú k zatváraniu slávnych verejných kúpeľov.
Vstup do Kvitnúcich záhradných kúpeľov v Pekingu stojí v prepočte menej ako dolár. A dostane zaň hodiny dobrej zábavy a samozrejme kúpeľ. Sú to komunálne kúpele, miesto, kam sa hanbliví ľudia len tak neodvážia.
Kúpele majú viac ako sto rokov, čo potvrdzuje ich interiér - omietka sa odlupuje zo stien a vybavenie je mierne hrdzavé. Na prvý pohľad je jasné, že klientela nepochádza z bohatších vrstiev. Stretnete tu nezamestnaných alebo ľudí, ktorí doma nemajú kúpeľňu. Návšteva verejných kúpeľov je pre nich príležitosťou poriadne sa vydrhnúť. Je to zvlášť brutálna forma očisty, ktorú robia zamestnanci pomocou zvláštnej rukavice.
"Neuveriteľne to bolí, ako keby vás niekto drhol drôtenkou," vysvetľuje spravodajkyňa BBC Holly Wiliamsová.
Ale, ak si myslíte, že sa tým bolesť končí, ste na omyle. Na rad prichádza čínska masáž. Až záverečná šálka jazmínového čaju a natiahnutie sa na pohovku v odpočinkovej miestnosti trochu pripomína európsky termín relaxácia.
Pre pani Lu a jej rodinu je návšteva kúpeľov rituálom, ktorý opakujú každý týždeň. Sú miestni a nedávno prišli o prácu v neďalekej továrni. Pani Lu sa doma umýva vo svojej maličkej kuchyni, ktorá je zároveň obývačkou i spálňou. Ona, jej manžel a syn žijú na ôsmich metroch štvorcových.
O dve ulice ďalej staré domy, podobné tomu, v ktorom býva pani Lu, už búrajú. Ustupujú novým blokom so žiarivo bielymi kúpeľňami.
Dizzy Čchenová žije v jednej z týchto novostavieb. Je to mladá a úspešná žena - má vlastnú televíznu produkčnú firmu. V dvojizbovom byte má káblovú televíziu, veľký klavír a samozrejme kúpeľňu. Priznáva, že do verejných kúpeľov by nešla kvôli nie príliš čistým uterákom. Podľa nej v kúpeľoch všeobecne nebýva vôbec veľmi čisto.
Čína sa jednoducho mení. Niektorí ľudia bohatnú a zásadne menia životný štýl. Zlaté časy Kvitnúcich záhradných kúpeľov a im podobných vecí sú definitívne preč.