
Foto: Archív

Bohužiaľ, ani viacerí Bratislavčania nerešpektujú ochranu prírody v lesoparku. Porušujú zákaz vjazdu. Ten je aj na oboch stranách poľnej cesty vedúcej k tomuto altánku. „Turisti“ si z toho nič nerobia a pohodlne sa odvezú až na miesto svojho pikniku. FOTO SME – ANDREA HAJDÚCHOVÁ
Architektonická štúdia, za ktorú magistrát zaplatil 250-tisíc korún, rozdeľuje Železnú studničku do štyroch častí. V prvej – od Červeného mosta po Klepáč – sa uvažuje s obnovou minigolfu, amfiteátra a výstavbou detských ihrísk. Pri doprave do lokality by sa mala viac využívať aj železnica. Na zostup zo stanice preto v štúdii navrhli pešiu lávku, je nad terénom a nad ňou sa ešte týči presklená vyhliadková veža s reštauráciou.
V stredných dvoch častiach lokality sa uvažuje s najväčšou výstavbou. Provizórny bufet, ktorý je dnes na Železnej studničke, by mala nahradiť reštaurácia – trojpodlažná budova spojená s terasou. V reštaurácii bude tanečný parket, v jazere za ňou sa budú môcť hostia člnkovať. Z rozostavanej rybárskej reštaurácie by sa malo stať akvárium, s expozíciou slovenských riek a rýb.
S ďalšou reštauráciou sa uvažuje pri Klepáči. Tu má vzniknúť aj expozícia o tom, ako kedysi fungovali na Vydrici mlyny.
Posledná časť lokality – od posledného jazera po Snežienku – by mala mať športový charakter. Ráta s rekonštrukciou Snežienky, z ktorej by sa mala stať ubytovňa s reštauráciou. Opraviť by sa mala lanovka, ktorú by využívali nielen lyžiari v zime – po úprave susedného svahu na lyžovanie – ale aj peší a v lete cyklisti, lanovka by mala vytiahnuť na Kolibu aj bicykle. Na lúkach by sa mohli objaviť cesty pre korčuliarov, reliéf by bol viac zvrásnený a medzi valmi by sa vytvorili intímnejšie miesta – akoby roklinky na posedenie – a rôzne športové ihriská.
Štúdia počíta s rozvojom cyklotrás a s ekologickou dopravou do lokality – autobusmi na plyn alebo elektrinu a vozidlami typu Val, premávajúcimi popri ceste po koľajniciach na kolesách. (haj)