
Keď sa v obci Farná (okres Levice, 1470 obyvateľov) začali staré domy sanovať alebo menili majiteľov, niekoľko nadšencov chodilo po ich povalách, miestnostiach a dvoroch a zhromažďovalo staré predmety dennej potreby, poľnohospodárske náradie, nábytok, odevy a remeselné zariadenia. Takto zachránené artefakty umiestnili v uvoľnených priestoroch zdravotného strediska, a tak vzniklo obecné múzeum, ktoré prednedávnom otvorili. Obyvatelia obce po návšteve múzea sami začali nosiť z pôjdov staré predmety a darovali ich obci, čím sa zbierka postupne rozrastá. Mária Lajsnerová a Kornélia Harangozóová držia nohavice, ktoré boli súčasťou miestneho kroja.
FOTO TASR - DANIEL VESELSKÝ
Ľudové, sakrálne postavičky, ako aj figúrky súvisiace s vinárstvom a históriou mesta vytvoril nositeľ cukrárskych Oscarov z marcipánu, cukru a glazúry. V renovovanom objekte, kde nebude chýbať cukráreň, by mala vzniknúť i baroková izba, ktorej zariadenie bude tiež z marcipánu.
Vedenie mesta sa rozhodlo vytvoriť pre cukrárskeho majstra a jeho spolupracovníkov optimálne podmienky na prácu a uvoľní 7,5 milióna forintov na činnosť marcipánového štúdia v najbližších dvoch rokoch.
Lajos Kopcsik získal na cukrárskej olympiáde v Berlíne 1996 desať zlatých medailí a Oscara tejto branže. Na majstrovstvách sveta cukrárov v rokoch 1986 a 1998 mu udelili osem zlatých, tri strieborné a tri bronzové medaily. Pred piatimi rokmi sa stal laureátom vysokého štátneho vyznamenania Malého kríža Radu Maďarskej republiky, o rok neskôr získal aj najvyššie domáce cukrárske ocenenie.
Od roku 1999 je cukrár čestným občanom Egeru a od vlaňajška figuruje aj v Guinnessovej knihe rekordov, a to zásluhou veľkoplošného nástenného obrazu z cukru a zisku spomínaných medailí z cukrárskej olympiády. (tasr)