Zákonu je totiž nadradená medzištátna zmluva medzi Slovenskou a Českou republikou. Tá upravuje nadštandardný cezhraničný styk medzi oboma krajinami, povedal Miroslav Samek, riaditeľ odboru cudzineckej a hraničnej polície ministerstva vnútra.
Občania obidvoch krajín tak budú môcť aj naďalej voľne prekračovať takzvanú zelenú hranicu na ľubovoľnom mieste a nebude im za to hroziť pokuta až do výšky 5-tisíc korún.
Účinky prijatého zákona by sa našich občanov dotkli iba v prípade, ak by bola podpísaná nová medzištátna zmluva alebo ak by do únie vstúpila jedna z krajín skôr a naša spoločná hranica by sa zároveň stala aj hranicou Európskej únie.
„Každý členský štát Európskej únie má takýto zákon o ochrane štátnej hranice, aj my ho pripravujeme,“ hovorí Samek a dodáva, že takéto kroky treba aj z českej aj zo slovenskej strany brať ako prípravu na vstup do únie.
Potvrdil to aj hovorca českého ministerstva vnútra Jiří Hájek: „Režim na spoločnej hranici sa nezmení. Bežný občan Českej a Slovenskej republiky by rozdiel nemal pocítiť. Zmeniť by sa to mohlo iba po úprave medzištátnej zmluvy.“
„Zákon je zameraný hlavne proti ilegálnym migrantom, poskytuje väčšie právomoci polícii, ale nezvyšuje ich príliš. Na niektoré poľné a lesné cesty budú umiestnené prekážky zamedzujúce prechodu hranice,“ dodáva Hájek.
Proti prijatiu zákona protestovali predstavitelia miest a obcí z obidvoch strán hranice. Obávali sa hlavne negatívnych vplyvov na rozvíjajúci sa cestovný ruch a zamestnanosť v regióne.
Českí senátori ich obavy čiastočne uznali, keď minulý týždeň prerušili rokovanie o návrhu zákona. V piatok ho však schválili v rovnakej podobe, v akej ho už pred časom schválila aj dolná komora českého parlamentu. Ak prezident Václav Havel zákon podpíše, účinným sa stane od 1. januára 2003.
(rp)